SON DAKİKA
admin
Takip Et!
10 Haziran 2019

BAYRAM NAME

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
BAYRAM NAME

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 10 Haziran 2019 7:29

Dostlarla bayram süresince siyasetten iktisada, spordan ticarete kadar çok şey konuştuk.

Yani bir nevi harmanlama yaptık.

Tadında ve özünde azalma olsa da, yine de bayramın manevi duygusunu yaşadık.

Çocukluğumuzun o neşeli ve eğlenceli bayramlarını andık masumca.

Her bayram olduğu gibi yine derinden bir ah çekerek “Nerede o eski bayramlar” dedik hasretle.

Gâh neşelendik, gâh hüzünlendik muhabbet koyulaştıkça. Bazen anılarımız aldı götürdü

bizi mutluluk diyarına, bazen de düşürdü hüznün girdabına.

Kurtulamıyorum, zira benim içimi yakan bir acı var. Dinmeyen acım… Şehitlerimizin, ümmetin ve trafik kazalarında yitirdiğimiz canların acısı adeta bir sancıya dönüşüp kavuruyor bedenimi.

Hele birde sıla hasreti çeken bir gurbetçi iseniz bayramınız daha bir buruk geçer.

Yüzünüz gülse de fırtınalar kopar içinizde.

Ellerinden öpülecek büyükleriz, gözlerinden öpülecek küçükleriniz yoksa akar göz yaşınız yanan yüreğinize. Buhar olur uçurur hayallerinizi yitikler alemine.

“Bayram gelmiş neyime, anam anam garibem” türküsü daha bir içli yakılır dinlenir böyle günlerde.

Yad ellerde bayram budur işte. Kuşatsa da ruhumu tarifsiz bir keder, olamaz buna isyanım çünkü bu bir kader.

Hacet yok öyle fazla söze, bismillah diyerek geleyim öze, dinlediklerimi nakledeyim size benim muhterem okurlarım.

Malum erkekler bir araya gelince futbol ve arabalarını konuşur. Bizde evvela futbolla başladık muhabbete.

Herkesin tuttuğu bir futbol  takımı var ama benim öyle fanatiği olduğum bir takım yok.

Arzum Kütahyaspor’un hayal edilen lige çıkması.

Son zamanlarda Kütahyaspor’un başarılı çıkışlar yaptığını söyleyen futbol sever bir ahbap, “Sahipsiz kalan tabiri caizse yerlerde sürünen Kütahya sporun başına Turgay Esendemir gibi  birinin seçilmesi doğru bir tercih. Başta yerel yönetimler olmak üzere hepimiz gücümüz nispetinde destek vermeliyiz. Arkasında güçlü ve emin bir yönetim desteğini hisseden oyuncular, moral kazanarak Kütahya sporu birinci lige taşır” dedi.

Bir başka arkadaşımız ise sittin senedir halledilmeyen  metruk binalar konusuna değindi. Konuşulanları dinleyince şikayetlerin bitmediğini anladım.

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Kütahya, pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı.  Tarihin akışı içinde yaşayanlar değişse de her biri değişik eserler bıraktı.

Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşırken çeşitli sebeplerden dolayı yok olup gidende oldu.

Kendi dönemlerinin mimari özelliklerini taşıyan o kültürel miraslarımız, yılların ihmaline uğrayarak günümüzde metruk durumuna düştüler.

AK Parti iktidarına kadar öyle köklü bir restorasyon  görmeyen eserler son yıllarda başta camiler olmak üzere çok sayıda metruk bina restore edilerek ihya ediliyor.

Ortaya çıkan eserlerin güzelliğini görenler diğer binalarında bir an önce restore edilerek koruma altına alınmasını istiyor.

Dönenler ve Karagöz Ahmet Paşa Cami’lerinde uzun süredir devam eden restorasyonun çalışmalarının durumunu soranlar oldu.

Bende bir kenara ayırdığım 28 Mayıs tarihli Gazete Kırküç’ü takdim ettim. Okudular ve sorularının yanıtını alınca mutmain oldular.

“Zenginin malı züğürdün çenesini yorar” misali yine Kütahya’nın zenginliğini konuştuk. “Sahibinden başka kimseye bir faydası olmayan, yatırıma ve üretime katkısı bulunmayan hayırsız bir zenginlik” diyenler oldu.

Haksızda değiller, 27 Mayıs günlü baba Ziya Sağlam’ın Yeni Kütahya Gazetesinde bunu teyit eder mahiyette Merve Ergün’ün güzel bir haberi vardı.

O haberden kısa bir kesit aktarırsam sizde hak verirsiniz. “Parayı dövize yatırıyoruz” başlığıyla verilen haberin devamı ise şöyle. “Döviz mevduatı oranı en yüksek iller sıralamasında Kütahya ilk 10′ da yer aldı. 12 yılda 129 bin dolar satın alan Kütahya, Ege bölgesinde zirvede bulunuyor.

Kütahyalıların parasını dövize yatırması, ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor”. Hay eline sağlık Merve.

İşte şehrimiz ekonomisine olumsuz tesir eden, geri kalmamızın sebeplerinden biride bu olsa gerek.

Onlar yatırıma yönelmiş biz dövize. Döviz almaya paramız var, yatırım yapmaya paramız yok.

Bu şehirde üç beş kişi bir araya gelince Kütahya’nın çevre illerin gerisinde kaldığını söyler, bu kısır döngüyü kırmak için bir hamle yapmaz hep birilerini suçlarız. Hep yakınır çözümüne yönelik bir katkı sunmayız. Dövizle elde edilen kişisel birikimin Türkiye ekonomisine zarar, bizi sömürenlere yarar sağladığını görmeyiz. Yani bir şekilde gâvurun ekmeğine yağ sürüyoruz.

Ülkemize faydası olmayan kilisenin papazını zenginleştirecek, bizi fakirleştirecek bu gibi iktisadi faaliyetin ilimize  katkısı olmaz, olmuyor da zaten.

Kültürümüzü hakir, kendimizi fakir gören zihniyet hep bunu yapıyor. Birde kararsızlar ve korkaklar var. Ne güzel demiş atalarımız, “Korkak bezirgan ne kar eder nede ziyan” Artık uyan be hemşerim, senin döviz sevdan ceremesini gelecek nesillerin çeker. Dolarları istifleyeceğine bu şehre hayırlı bir istifaden olsun bari.

Ardından seçimlere geçtik, 31 Mart seçimlerinin kısa bir  değerlendirmesini yaptık. 23 Haziranda yapılacak olan İstanbul seçimlerine değindik. AK Parti adayı Binali Yıldırım kazanır diyenler çoğunlukta olduğu gibi, CHP adayı İmamoğlu’nun tekrar kazanacağını söyleyenlerde az değil.

Doğal olarak Kütahya’nın seçim sonuçları ile partilerin durumunu da münazara ettik.

Belediye eski Başkanı Kamil Saraçoğlu’nun başarılı olduğunu söyleyenler de oldu, olmadığını söyleyen de. Partisi ile sorun yaşandığını, bununda seçime olumsuz yansıdığını, AK Partinin iktidar olmanın rehavetine kapılarak etkin bir performans gösteremediğini, başkan adayını yeterince anlatamadıklarını iddia  edenler oldu. Bu yorumların doğruları da var, yanlışları da. Zira iktidar partisi genelde oy yitirmiş değil.

Yeni Belediye Başkanı Alim Işık hakkında şimdiden bir değerlendirme yapmanın erken olduğunu söyleyen ve umutlu olduklarını ifade edenler oldu.

Daha anlatacak çok şeyimiz var. Malzeme bir günde tükenmesin.

Gelecek günlerde peyderpey kullanmak umuduyla bugünde  yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Dünyanın gündemindeki en sıcak Covid-19. Salgın neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alınca, başka birçok uluslararası sorun gündemin dışına itildi. Bu anlaşılabilir bir şey çünkü salgın küresel çapta 300 bine yakın ...
Dünyanın gündemindeki en sıcak Covid-19. Salgın neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alınca, başka birçok uluslararası sorun gündemin dışına itildi. Bu anlaşılabilir bir şey çünkü salgın küresel çapta 300 bine yakın insanın ölümüne, ekonomilerin ...
Eski günlerdeki alışkanlıklarımızı şimdilik bir kenara koyacağız.Bundan böyle yeni bir normalimiz…Maskeli ve mesafeli, kontrollü bir sosyal hayatımız var artık!*Ramazanın son günlerindeyiz.İnsanlar bir yandan da bayram telaşında.Önceki bayramlar gibi olmasa da ...
10 Mart’tan bu yana onunla yatıyor onunla kalkıyoruz. Mekânlar, dinler, diller, isimler farklı olsa da acılar endişeler hep aynı. Çin'den çıkıp Dünya'ya yayılan virüs gündemin başat sorunu geldi. Nedense bu ...
Korona günleri artık hepimizin canını sıkmış ve artık yeter diyecek duruma geldik. Ama tedbirlere uymaktan ve biraz daha sabretmekten başka çaremizde yok. Bunun için tedbirleri önce kendimizin alması şart.Bu noktada ...
Her Ramazan’da aklımıza gelenlerin biri de bizleri sahura kaldıran davulcular ve söyledikleri birbirinden güzel manilerdir.Kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar gelen manilerin bir çoğunun yazanı da kaynağı da beli değildir. Bu ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');