SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
5 Aralık 2018

 BUZAĞILARDA ÖLMESİN

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
 BUZAĞILARDA ÖLMESİN

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 5 Aralık 2018 7:07

 

Mahalli seçimlere doğru giderken aday belirleme sürecinin de sonuna yaklaşmış bulunuyoruz. Ancak hala öyle belirgin bir seçim heyecan yok. Yine de hepimiz bir biçimde aktif veya pasif olarak bu vetirenin içindeyiz.

Böyle zamanlarda ülkemiz için mühim olan bazı gelişmelerden haberdar olamayız. Bugün köşemde yer verdiğim haberde belki onlardan biridir.

Geçtiğimiz günlerde NTV’de, arka fonda Kütahya yazan bir haber ilişti gözüme. Son anda yakaladığım haber buzağı ölümleri ile ilgiliydi. Merak ettim, haberin AA mahreçli olduğunu öğrendim.

Ertesi gün AA’nın muhabiri yıllarca beraber çalıştığım Muharrem Cin’i ziyaret ettim. Haberden bahsedince o haberi kendisinin yaptığını söyledi.

Haberde ülkemizde yaşanan buzağı ölümlerini önleyecek bir mamadan bahsediliyordu.

Konuyla ilgili Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Sayın Hasan Fehmi Kinay’la yaptığı röportajı izletti bana.

Hepimizi sevindireceğini umduğum o önemli haberi siz değerli okurlarımla paylaşayım dedim.

Ülkemizin önemli geçim kaynaklarından biri olan hayvancılık, kahrolası terör nedeniyle doğu ve güneydoğu bölgelerinde bir hayli azalmıştı.

Hükümetimizin kararlı duruşu, güvenlik güçlerimizin tek yumruk olarak terörün tepesine inmesi alçak terör örgütünün belini kırmış durumda.

Bu huzur ortamını fırsata dönüştüren bölge halkı, AK Parti iktidarının sağladığı desteklerle  yeniden hayvancılığa dönmüş durumda.

Hayvan üretimini artırmak, bilinçli ve sağlıklı besiciliği yaygın hale getirmek, ölümleri önlemek, ithalatı asgariye indirmek amacıyla hükümet bir dizi tedbirler alırken, ilgili kurumlar da koordineli şekilde çalışarak yeni gelişmeler sağlıyor, gerekli önlemleri alıyorlar.

Bu seçkin kurumlardan biride Tarım Kredi Yem AŞ Müdürlüğü. Bu kurumun başında bulunan hemşerimiz Sayın Hasan Fehmi Kinay buzağılara verilen ve dışarıdan ithal edilen bir mamayı üretme aşamasına geldiklerini belirterek şu bilgiyi veriyor.

“Ar-Ge merkezi oluşturduk. Şu anda  orada danışman olarak görev yapan iki profesör ve bir doçent arkadaşımız probiyotik ve diğer verimli hayvan beslenmesine yönelik çalışmalarını yürütüyorlar.” diyen Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Sayın H.Fehmi Kinay, Türkiye’de  buzağı ölümlerinin hayvancılık sektörünü ve et fiyatlarını doğrudan etkileyen en önemli sorunlardan biri olduğunu, bunu önlemek amacıyla Ar-Ge merkezinde probiyotik katkılı mama ürettiklerini ve seri üretim için yatırım aşamasına geldiklerini belirtiyor.”

Birlikte çalıştıkları bilim insanları ile probiyotik ve diğer verimli hayvan beslenmesine yönelik çalışmaları yürüttükleri, yem konusunda kaliteyi artırmak, bu yemin çeşitliliğini gerçekten hayvan  sağlını da gözeterek doğru bir rasyonla (Bir hayvanın 24 saatlik bir periyot için besin maddeleri ve enerji gereksinimini sağlayan toplam yem miktarı) temin etmek ve genel makro ekonomik açıdan bizim ihtiyaç duyduğumuz ithalatı önleyecek bir girişim gerçekleştirmiş olduklarını coşkuyla ifade eden sayın Kinay, üretecekleri mama hakkında şu bilgileri veriyor. ” Buzağı maması yurtdışından ithal edilen bir ürün. Biz buzağı mamasını probiyotik katkılarla  çok rastlanan buzağı ölümlerinin  önüne geçebileceğimiz gıda haline dönüştürdük. Türkiye’de buzağı ölümleri hayvancılık sektörünü etkileyen en önemli sorunlardan birisidir. Buzağı ölümlerini engelleyecek bu mamayla ülkemizde her yıl kaybettiğimiz yaklaşık 500 bin buzağıyı yada en azından 250-300 binini sağlıklı bir şekilde büyütme imkanına kavuşacağız. Böylece et üretimi konusundaki temel sorunlardan birini çözmüş olacağız”. Türkiye’de ilk kez stratejik bir yatırım gerçekleştireceklerini ifade eden Sayın Kinay, ” Buzağı mamasının üretimiyle ilgili  öngörülen yatırım tutarının 100 milyon dolar olduğunu, süper teşvikler olarak bilinen proje bazlı teşviklere kurum olarak başvuracaklarını”   “bilgisini veriyor. Üretim için tüm fizibilite, proje ve yerlerin hazır olduğunu anlatan Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Sayın Hasan Fehmi Kinay, Ar-Ge çalışmamızı tamamladık. Allah’ın izniyle önümüzdeki ay itibariyle bakanlığa süper teşviklerle ilgili başvuruları yapacağız. Biz bütün hazırlıklarımızı yaptık ve ilgili çalışmalarımızı bakanlığa ilettik. Gerekli izinler alındıktan sonra  üretim aşamasına geçeceğiz. Bu sayede hem  buzağı mamasını ithal etmek zorunda kalmayacağız. Hem de geliştirdiğimiz ürün nedeniyle buzağı ölümlerinin önüne geçilecek”. Bu hayırlı gayretinden dolayı Sayın Kinay’a çok teşekkür ediyor, ekibine ve kendisine başarılar diliyorum. Gerçekten Ülkemiz için çok faydalı bir girişim. Hükümetimizin maddi ve manevi desteği vereceğini umuyorum. İhracatın rekor kırdığı, ithalatın azaldığı bu ortamda bu mama bir canlı varlık olan etinden, sütünden ve daha bir çok ürününden istifade ettiğimiz, bebeklerimizi, çocuklarımızı ve kendimizi beslediğimiz canlılar için gereklidir. Duam ve temennim hiç bir canlı biçare kalıp ölmesin. Buzağılarda ölmesin. Bu temenniyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir Sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İlk önce gazetemiz duyurdu, ardından Remzi Günay yazdı, en son TRT haber de yer aldı. Tabi ki muhtarlığa olan yoğun ilgiden bahsediyorum. Bu ilgiyi görünce nefsim beni dürttü, muhtar adayımı olsam diye geçirdim ...
  En ahlaklı toplum bizdik. Çünkü “Devletin işini yaparken devletin mumunu yakan. Kendi işine bakarken kendi mumunu yakan.”  yöneticilerimiz vardı.   “Komşumuz açken tok yatan bizden değildir” anlayışı, “ bir insan öldürmenin tüm ...
  İçişleri Bakanlığı 2019 yılını “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan etti. Ülke çapında da “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” parolasıyla kampanya başlatıldı. Şehrimizde de yetkililerin ve vatandaşların katıldığı günün anlamını içeren/yansıtan uygulama (yağmura ...
    Hayat süresi belli olmayan ancak sonu belli olan bir yolculuktur. Bu yolculukta acı-tatlı, basit – zorlu, heyecanlı, sevinçli bir çok olaylar yaşanır. İşte bu yaşananlarla insan çeşitli tecrübeler elde edinir, ...
  Yerel seçimler yaklaştıkça siyasi partilerin ve başkan adaylarının il, ilçe ve beldelerdeki seçim kampanyaları artarak sürerken, gazete sayfalarında ve haber bültenlerinde de genişçe (doğal olarak) yer tutuyorlar… Gözümüzden kaçırdığımız ya da ...
  Kuşkusuz bütün seçimler önemlidir, ancak 31 Mart mahalli seçimleri bence daha mühim. Zira o gün seçilen belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri, muhtarlar ülkemizi cumhuriyetimizin 100'üncü yılına taşıyacak. Bir ülkenin ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.