zeliha

CHP’DEN OHAL TEPKİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, Türkiye’deki olağanüstü hal uygulamasını eleştirdi.

CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, yaptığı yazılı basın açıklamasında Türkiye Cumhuriyetine karşı düzenlenen hain bir saldırı nedeniyle ilan edilen OHAL tam bir yılını doldurduğunu hatırlatarak,  “20 Temmuz 2016 tarihinde AKP tarafından, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi fırsat bilinerek OHAL ilan edilmiş ve sivil darbe gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde anayasal temel hak ve özgürlükler ve adil yargılama askıya alınmış, ülke Meclis ve Anayasa denetimi dışında tutulan KHK’larla yönetilerek hukuk ortadan kaldırılmıştır. OHAL ve KHK’larla Doğu ve Güneydoğu’da uygulanan hukuksuzluk tüm yurda yayılmıştır. Bir yılda yüzelli bin kamu emekçisinin işi, geleceği sorgusuz sualsiz elinden alınmıştır. Muhalif milletvekilleri, politikacılar, gazeteciler ve insan hakları savunucuları, hakkını ve işini isteyen emekçilerimiz hukuk dışı tutuklanarak ülkemiz bir cehenneme çevrilmiştir” dedi.

OHAL’in tüm muhaliflerin tasfiye edildiği bir cadı avına dönüştürüldüğünü söyleyen Şahbaz, “Darbecileri bertaraf etme gerekçesiyle başlatılan OHAL, tüm muhaliflerin tasfiye edildiği bir cadı avına dönüştürülmüştür. Anayasa değişikliği referandumu OHAL koşullarında gerçekleştirilerek, seçimlerdeki tam kanunsuzlukla halkımızın iradesi gasp edilmiş, sivil darbenin anayasası oluşturulmuştur. OHAL uygulaması, 17 Temmuzda 4. defa uzatılarak OHAL AKP tarafından olağan yönetim haline getirilmek istenmektedir. Ülkede hukuk kuralları içinde demokratik yöntemlerle iktidarını sürdüremeyeceğini ve gençlerimiz işsizlik ve yoksullukla boğuşurken  kaynakları yandaşlara  peşkeş çekemeyeceğini anlayan AKP, ülkeyi bir istibdat ve baskı rejimi ile, diktatörlük rejimi ile yönetmek kararlılığındadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, baskının, zulmün ve sömürünün hüküm sürdüğü bir ülke yerine, eşitliğin, özgürlüğün, adaletin, demokrasinin ve barışın egemen olduğu bir Türkiye istemiyle mücadelemize devam edeceğiz.” diye konuştu. İBRAHİM COŞKUN

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *