SON DAKİKA
admin
Takip Et!
7 Ağustos 2019

ÇOCUK OYUN PARKLARI İHMAL EDİLMESİN

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
ÇOCUK OYUN PARKLARI İHMAL EDİLMESİN

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 7 Ağustos 2019 11:38

Yaz mevsiminin son ayını yaşıyoruz. Okullar tatil havalar sıcak çocuklar evlerde sıkılıyor. Haliyle park ve bahçelere giderek oynamak eğlenmek istiyorlar. Her insan gibi gezip eğlenmek onlarında en doğal hakkı. Bu açıdan parklar çocukların vaz geçemeyeceği oyun ve eğlence alanlarıdır.

Bütün çocuklar parklara gitmek, oralarda doyasıya oynamak yeni yeni arkadaşlar edinmek ister. Serin havalarda parklar cıvıl cıvıl şenlenir çocukların sesleriyle.  Dedelerin nenelerin en mutlu anlarından biride biricik torunlarını parklara götürüp onları eğlendirmek sevinçlerine ortak olmak.

Şehrimiz çocuk oyun parkları açısından bayağı donanımlı ve zengin durumda. Dışarıdan gelenler bunu bizden daha iyi fark ediyor. Yani çocuk oyun parklarının çokluğuyla övünebiliriz. Mahallelerde yaygın durumda bulunan çocuk parklarında ki mevcut ekipmanlar her yaş grubuna hitap eder durumda.

Çocukların fiziksel ve ruhsal açıdan gelişmelerine önemli katkı sağlayan oyun parklarının bir diğer özelliği de ailelerin ve çocukların birbirleriyle tanışıp kaynaşmasıdır. Çocuklar oyuncaklarda eğlenirken ailelerde kendi aralarında sohbet ederek vakitlerini geçirir.

Minik bedenlerin pak ruhların ayrılmak istemediği parkların aydınlatılmasına, temizliğine,  bakımına önem verilmeli özen gösterilmeli. Çevreleri görevliler tarafından sık sık kontrol edilmeli.

Pek çok faydalı yanı olduğu bilinen, çocukların güvenli biçimde eğlenmeleri sağlamak için tasarlanan ekipmanların rutin kontrolleri, revizyonları asla ihmal edilmemeli. Küçücük bir ihmal büyük acılara neden olur. Periyodik bakımları düzenli olarak yapılarak meydana gelen arızalar, yapılan işlemler, değişen parçaları ve bu işleri yapan elemanın ismi mutlaka kayıt altına alınması gerekiyor. Zira söz uçar yazı kalır. Bütün bu işlemler işin ciddiyetini gösterir.

Bu yazıyı yazmama gazetemizdeki bir haber vesile oldu. Şehrimizin en büyük ve en  eğlenceli tematik parklarından biri olan, her yaştaki insanın rahatlıkla gezip eğleneceği, vakit geçirebileceği bir parkımızda meydana gelen arıza ve mahsur kalan kişiler.

İşte bu haber çocuk oyun parklarının kontrol ve bakımının önemini bir kez daha ortaya çıkardı.

Çocuk parklarının oyun grupları içinde bulunan tüm ekipmanlar düzenli olarak uzman kişiler tarafından mutlaka kontrol edilmeli. Salıncakların zincirleri, kancaları, halkaları, boruları, direkleri seleleri ile diğer ekipmanların rulmanları, pedalları ve diğer aksamları, elektrikle çalışan oyuncakların tesisatları kısacası tüm parçaları titizlikle gözden ve elden geçirilerek kontrol edilmeli. Aşınmış tehlike arz eden aksamlar hemen değiştirilerek daha güvenli hale getirilmeli.

1 Ağustos günlü gazetemizin 3’üncü sayfasında bununla alakalı bir haber vardı. “Oyun parkında mahsur kaldılar” başlıklı haber şöyleydi. “Şehzadeler Parkı oyun alanı içindeki teleferikte mahsur kalan kişiler itfaiye merdiveni ile kurtarıldı. Park içindeki mini teleferiğe binen vatandaşlar, oluşan arıza nedeniyle havada mahsur kaldılar. Tüm uğraşlara rağmen arızayı gideremeyen görevliler çareyi itfaiyeyi çağırmakta buldu. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri teleferikte mahsur kalan iki kişiyi itfaiye merdiveni ile alıp aşağıya indirdi”. Bu ve benzeri haberleri izleyip okuyunca itfaiyecilerin değerini bir kez anlıyoruz. Canı pahasına görevini yapan bu insanlara ne kadar çok dua etsek azdır. Zira o fedakar insanlar pek çok kurtarma operasyonuna katılarak canları kurtarıyor.

Bu haberi küçümseyenler olacaktır muhakkak. Fakat ben önemsiyorum. Zira küçük ihmaller büyük sorunlara ve unutulmaz acılara yol açar. Mahalli basına ilgisiz ve  duyarsız kalan yetkili makam ve merciler inşallah bu uyarıyı dikkate alırlar. Nasip olursa önümüzde kurban bayramı var. Parklarımızda büyük yoğunluk yaşanacak. Kurbanlıklarımızı Allah rızası için kurban edelim ama bir ihmal yüzünden ciğer paremiz olan yavrularımızı kurban etmeyelim. Bizden hatırlatması. Bu duygularla kurban bayramınızı tebrik eder hayırlara vesile olmasını Allah’dan (C.C.) niyaz ederim. Bir tebrikte gazetemiz yazı işleri müdürü sevgili Bünyamin ve muhterem eşi Neşe hanımefendiye. Bu yazıyı yazarken bir evlatlarının dünyaya geldiğini öğrendim. Erdem ismini verdikleri biricik çocuklarının ismiyle müsemma yaşaması dileğiyle sağlık ve mutluluk içinde bir ömür geçirmelerini dilerim. Bu temennilerle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İnsan yaşamında 18 yaş önemli bir zaman dilimidir. Zira bu yaş delikanlılık halidir. Gençlerin daha bir hareketli olduğu bu yaşlarda yakından izlenmeleri gerekir.  Kanlarının fıkır fıkır kaynadığı bu geçiş döneminde ebeveynlere ...
Huzur ve güven içerisinde… Bir bayramı daha geride bıraktık. Aslında; ömrümüzde göreceğimiz bayramlardan biri daha eksildi! Toplum olarak; her bayramda yaşadığımız gibi bütün ikazlara rağmen traji komik, Kurban Bayramı klasiklerini yaşamaya devam ettik! “Acemi ...
Doğrusu bitip bitmediğini bilmiyorum ama görünürde öyle yoğun tartışmalar korkutmalar tehditle deri toplamalar bugün yok. En azından ben öyle bir şey görmedim. Bu sakin durum siz muhterem okurlarımın dikkatini çekmiş olmalı. Özellikle 12 Eylül Darbesi ...
Kurban Bayramının geliyor olmasıyla birlikte… Hayvan pazarlarından gıdaya, beyaz eşyaya… Otomotivden giyim kuşam ve turizme her alanda bir hareketlilik ve tatlı bir telaş… Bayram bereketiyle geliyor… Her bayram olduğu gibi ülke insanı yine yollarda… Sanırsınız ...
Yaz mevsiminin son ayını yaşıyoruz. Okullar tatil havalar sıcak çocuklar evlerde sıkılıyor. Haliyle park ve bahçelere giderek oynamak eğlenmek istiyorlar. Her insan gibi gezip eğlenmek onlarında en doğal hakkı. Bu açıdan parklar çocukların vaz ...
Kendisini fazla tanımıyorum. Haliyle hakkında bir suizanda bulunamam. Sadece 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sırasında kısa bir sohbetimiz oldu. Kendileri Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Belediye Başkan aday adayı olmuştu. Gazetemizi ziyarete gelmişlerdi. O gün ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.