SON DAKİKA
admin
Takip Et!
16 Temmuz 2019

DARBELER VE MİLLİ DURUŞ 15 TEMMUZ

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
DARBELER VE MİLLİ DURUŞ 15 TEMMUZ

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 16 Temmuz 2019 7:36

İlk darbeyle 10 yaşımda tanıştım. Babamın o gün çok uzun dua ettiğini ve ağladığını gördüm. Merak ettim seğirterek anama gittim ve babamın ağlama sebebini sordum.

Elini başımın üstüne koyan anam çok üzgün bir benizle, yaşlı gözleriyle yüzüme bakarak titrek sözleriyle, “Çağam bende bilmim herhalde örfi idare olmuş. Yere giresiler başvekil Ednan Menderesi mahpusa atmışlar. Demir gırat partisini kapatmışlar. Muhtar öyle demiş. Baban memleketin selameti için dua edi, hadi sende dua et kadanalam.”

Bende çocuk masumiyetiyle yüzümü döndürdüm kıbleye, açtım ellerimi Allaha ülkem için dua ettim bolca.

O günde köyümüzün üzerinden alçak uçuş yapan bir pırpır uçak bildiriler atarak halkın taşkınlık yapmamasını isteyerek evinde bulunan silahları jandarmaya teslim etmeleri konusunda uyarıyorlardı. Kağıdın diğer yüzünde ise, “Olur mu böyle olur mu / Kardeş kardeşi vurur mu / Kör olası diktatörler / Bu vatan size kalır mı” diye yazıyordu.

Sultan Süleyman’a kalmayan dünya ekonomik ve politik olarak bu ülkeye büyük eserler bırakan, vatanımız her yanına yatırımlar ve hizmet götüren, köylüyü milletin gerçek efendisi yapan, siyasi ve insani duruşuyla, yaşam biçimiyle yüzde yüz yerli ve milli olan Başbakan Adnan Menderes’i ve iki değerli bakanını uyduruk suçlarlarla, alçakça iftiralarla darağacına yollayanlara, idam ettirenlere de kalmadı.

12 Mart Muhtırasında, yani Başbakan Süleyman Demirel’in o meşhur fötr şapkasını alıp yönetimi cuntaya bıraktığı 1970 yılında ben askerdim. İlk zamanlar ne olup bittiğini pek anlamadık, çünkü çarşı izinleri, gazete okumak, radyo dinlemek yasaktı. Demokrasinin tekrar askıya alındığı, seçilmişlerin yerine atanmışların yönettiği ülkemizde terör ve ekonomik sorunlar durmadı daha da arttı.

12 Eylül 1980 darbesinde ise Kütahya’daydım. Her zaman olduğu gibi o sabahta içinde sefer tasları, yarım ekmek bulunan yemek çantamı alıp meydana geldiğimde askerlerle karşılaştım. Bir araya gelmemizi isteyen askerler, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini söyleyerek evimize gitmemizi, ikinci bir duyuruya kadar çıkmamamızı söylediler.

“Bir sağdan, bir soldan” diyerek en fazla idamların yaşandığı 12 Eylül darbesiyle demokrasi yine rafa kaldırılarak, başta parti genel başkanları olmak üzere çok sayıda tutuklamalar ve işkenceler oldu. Yani maddi ve manevi olarak her türlü zulüm yaşandı o karanlık dönemde.

Adına post-modern darbe denen ve bir kısım medyanın da utanmadan destek verdiği, askeri yönlendirdiği 28 Şubat darbesi bu ülkenin üzerinden bir kez daha buldozer gibi geçerek pek çok değeri ezerek, ülkenin siyasi ve iktisadına büyük zarar verdi. Cennet mekan Erbakan Hoca’nın Başbakan olduğu Refah-yol iktidarından rahatsız olan emperyalist, Siyonist ve kapitalist odaklar, Batı Çalışma Gurubu denen örgütü harekete geçirerek halkın oylarıyla seçilmiş bir iktidarı yönetimden uzaklaştırıp, kendilerinin çıkarına hizmet edecek partileri taşıdılar iktidara. Bütün darbelerde olduğu gibi olan yine garibana, yerli ve milli duygularla bu ülkeye yatırım yapanlara ve inanlara oldu. Büyük travmalar yaşadık.

Ve AK Parti iktidarı. Bütün bu zulümlerden canı yanan halkımız 2002’de Adalet ve Kalkınma Partisi’ni iktidara getirerek azda olsa psikolojik bir rahatlama yaşadı. Buna bile tahammül edemeyen vesayetçiler 27 Nisan 2007’de hükümete bir e- muhtıra verdiler. 12 Mart’ta olduğu gibi, Erdoğan’ın da iktidarı kendilerine bırakacağını düşünenler, halkın desteğine güvenen, gücünü haktan ve halktan alan bir Erdoğan’ın nasıl kararlı biri olduğunu anlayamamışlardı. Hükümetin çok sert tepki vermesi ve kararlı duruşu dolayısıyla 27 Nisan’ı kazasız belasız savuşturduk.

15 Temmuz akşamı çayı ben yapmışım, balkonda karımla çay içiyor, hatıralarımızı konuşuyorduk. Bir ara televizyonu açınca durumun vahametini görünce duramazdım, zira ahdim vardı iktidara karşı yapılacak herhangi bir darbede meydana çıkacak tepkimi gösterecektim. Zira darbelerden ülke olarak çok çektik, hep geri gittik. Yuvalara ateş düştü, acılar yaşandı. O kadar çok ki anlatamam. Uzatmayalım abdestimi aldım, eşimden helalleştim ve meydana çıktım. Bu konuda çok şey yazıldı söylendi. Yakın tarihimizde yaşadığımız o kahpece kalkışmayı, yiğitçe direnmeyi unutmayacağız, unutturmayacağız. Hep diri tutmak temennisiyle o gece canını veren 251 şehidimize rahmet, 2 bin 500’den fazla gazimize sağlık ve afiyet, Fetöcü hainlere lanetler diliyorum. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İnsan yaşamında 18 yaş önemli bir zaman dilimidir. Zira bu yaş delikanlılık halidir. Gençlerin daha bir hareketli olduğu bu yaşlarda yakından izlenmeleri gerekir.  Kanlarının fıkır fıkır kaynadığı bu geçiş döneminde ebeveynlere ...
Huzur ve güven içerisinde… Bir bayramı daha geride bıraktık. Aslında; ömrümüzde göreceğimiz bayramlardan biri daha eksildi! Toplum olarak; her bayramda yaşadığımız gibi bütün ikazlara rağmen traji komik, Kurban Bayramı klasiklerini yaşamaya devam ettik! “Acemi ...
Doğrusu bitip bitmediğini bilmiyorum ama görünürde öyle yoğun tartışmalar korkutmalar tehditle deri toplamalar bugün yok. En azından ben öyle bir şey görmedim. Bu sakin durum siz muhterem okurlarımın dikkatini çekmiş olmalı. Özellikle 12 Eylül Darbesi ...
Kurban Bayramının geliyor olmasıyla birlikte… Hayvan pazarlarından gıdaya, beyaz eşyaya… Otomotivden giyim kuşam ve turizme her alanda bir hareketlilik ve tatlı bir telaş… Bayram bereketiyle geliyor… Her bayram olduğu gibi ülke insanı yine yollarda… Sanırsınız ...
Yaz mevsiminin son ayını yaşıyoruz. Okullar tatil havalar sıcak çocuklar evlerde sıkılıyor. Haliyle park ve bahçelere giderek oynamak eğlenmek istiyorlar. Her insan gibi gezip eğlenmek onlarında en doğal hakkı. Bu açıdan parklar çocukların vaz ...
Kendisini fazla tanımıyorum. Haliyle hakkında bir suizanda bulunamam. Sadece 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sırasında kısa bir sohbetimiz oldu. Kendileri Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Belediye Başkan aday adayı olmuştu. Gazetemizi ziyarete gelmişlerdi. O gün ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.