SON DAKİKA
admin
Takip Et!
16 Temmuz 2019

DARBELER VE MİLLİ DURUŞ 15 TEMMUZ

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
DARBELER VE MİLLİ DURUŞ 15 TEMMUZ

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 16 Temmuz 2019 7:36

İlk darbeyle 10 yaşımda tanıştım. Babamın o gün çok uzun dua ettiğini ve ağladığını gördüm. Merak ettim seğirterek anama gittim ve babamın ağlama sebebini sordum.

Elini başımın üstüne koyan anam çok üzgün bir benizle, yaşlı gözleriyle yüzüme bakarak titrek sözleriyle, “Çağam bende bilmim herhalde örfi idare olmuş. Yere giresiler başvekil Ednan Menderesi mahpusa atmışlar. Demir gırat partisini kapatmışlar. Muhtar öyle demiş. Baban memleketin selameti için dua edi, hadi sende dua et kadanalam.”

Bende çocuk masumiyetiyle yüzümü döndürdüm kıbleye, açtım ellerimi Allaha ülkem için dua ettim bolca.

O günde köyümüzün üzerinden alçak uçuş yapan bir pırpır uçak bildiriler atarak halkın taşkınlık yapmamasını isteyerek evinde bulunan silahları jandarmaya teslim etmeleri konusunda uyarıyorlardı. Kağıdın diğer yüzünde ise, “Olur mu böyle olur mu / Kardeş kardeşi vurur mu / Kör olası diktatörler / Bu vatan size kalır mı” diye yazıyordu.

Sultan Süleyman’a kalmayan dünya ekonomik ve politik olarak bu ülkeye büyük eserler bırakan, vatanımız her yanına yatırımlar ve hizmet götüren, köylüyü milletin gerçek efendisi yapan, siyasi ve insani duruşuyla, yaşam biçimiyle yüzde yüz yerli ve milli olan Başbakan Adnan Menderes’i ve iki değerli bakanını uyduruk suçlarlarla, alçakça iftiralarla darağacına yollayanlara, idam ettirenlere de kalmadı.

12 Mart Muhtırasında, yani Başbakan Süleyman Demirel’in o meşhur fötr şapkasını alıp yönetimi cuntaya bıraktığı 1970 yılında ben askerdim. İlk zamanlar ne olup bittiğini pek anlamadık, çünkü çarşı izinleri, gazete okumak, radyo dinlemek yasaktı. Demokrasinin tekrar askıya alındığı, seçilmişlerin yerine atanmışların yönettiği ülkemizde terör ve ekonomik sorunlar durmadı daha da arttı.

12 Eylül 1980 darbesinde ise Kütahya’daydım. Her zaman olduğu gibi o sabahta içinde sefer tasları, yarım ekmek bulunan yemek çantamı alıp meydana geldiğimde askerlerle karşılaştım. Bir araya gelmemizi isteyen askerler, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini söyleyerek evimize gitmemizi, ikinci bir duyuruya kadar çıkmamamızı söylediler.

“Bir sağdan, bir soldan” diyerek en fazla idamların yaşandığı 12 Eylül darbesiyle demokrasi yine rafa kaldırılarak, başta parti genel başkanları olmak üzere çok sayıda tutuklamalar ve işkenceler oldu. Yani maddi ve manevi olarak her türlü zulüm yaşandı o karanlık dönemde.

Adına post-modern darbe denen ve bir kısım medyanın da utanmadan destek verdiği, askeri yönlendirdiği 28 Şubat darbesi bu ülkenin üzerinden bir kez daha buldozer gibi geçerek pek çok değeri ezerek, ülkenin siyasi ve iktisadına büyük zarar verdi. Cennet mekan Erbakan Hoca’nın Başbakan olduğu Refah-yol iktidarından rahatsız olan emperyalist, Siyonist ve kapitalist odaklar, Batı Çalışma Gurubu denen örgütü harekete geçirerek halkın oylarıyla seçilmiş bir iktidarı yönetimden uzaklaştırıp, kendilerinin çıkarına hizmet edecek partileri taşıdılar iktidara. Bütün darbelerde olduğu gibi olan yine garibana, yerli ve milli duygularla bu ülkeye yatırım yapanlara ve inanlara oldu. Büyük travmalar yaşadık.

Ve AK Parti iktidarı. Bütün bu zulümlerden canı yanan halkımız 2002’de Adalet ve Kalkınma Partisi’ni iktidara getirerek azda olsa psikolojik bir rahatlama yaşadı. Buna bile tahammül edemeyen vesayetçiler 27 Nisan 2007’de hükümete bir e- muhtıra verdiler. 12 Mart’ta olduğu gibi, Erdoğan’ın da iktidarı kendilerine bırakacağını düşünenler, halkın desteğine güvenen, gücünü haktan ve halktan alan bir Erdoğan’ın nasıl kararlı biri olduğunu anlayamamışlardı. Hükümetin çok sert tepki vermesi ve kararlı duruşu dolayısıyla 27 Nisan’ı kazasız belasız savuşturduk.

15 Temmuz akşamı çayı ben yapmışım, balkonda karımla çay içiyor, hatıralarımızı konuşuyorduk. Bir ara televizyonu açınca durumun vahametini görünce duramazdım, zira ahdim vardı iktidara karşı yapılacak herhangi bir darbede meydana çıkacak tepkimi gösterecektim. Zira darbelerden ülke olarak çok çektik, hep geri gittik. Yuvalara ateş düştü, acılar yaşandı. O kadar çok ki anlatamam. Uzatmayalım abdestimi aldım, eşimden helalleştim ve meydana çıktım. Bu konuda çok şey yazıldı söylendi. Yakın tarihimizde yaşadığımız o kahpece kalkışmayı, yiğitçe direnmeyi unutmayacağız, unutturmayacağız. Hep diri tutmak temennisiyle o gece canını veren 251 şehidimize rahmet, 2 bin 500’den fazla gazimize sağlık ve afiyet, Fetöcü hainlere lanetler diliyorum. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Amerika’nın son günlerde iyice ayyuka çıkan yurdumuzu bölmeye yönelik; alçakça, haince ve düşmanca hareketleri ve birde utanmadan dost stratejik ortam söylemlerinin tarihsel gelişiminin anlatmaya çalıştığım yazı dizisinin üçüncüsü bu hafta. Sözde ...
Şehirlerde kurulan devasa katlı yapılar, şehrin tarihi ve kültürel yapılarını gölgede bırakmış birçok sit alanı, ortadan kaldırılmış yeşil alanlar, tahrip edilmiş bir oldu bittiyle şehrin geçmişle bağları kopma noktasına getirilmiştir. Şehirlerin ...
  Aşağıda cins, miktar ve değerleri yazılı mallar satışa çıkarılmış olup: Birinci artırmanın aşağıda belirtilen gün, saat ve yerde yapılacağı ve o gün kıymetlerinin %50'sine istekli bulunmadığı taktirde, yine aşağıda belirtilen gün, ...
Çocukluğumuzdan beri hep duyarız büyüklerimizden… “İçme oğlum şu zıkkımı! Parasını el alır, dumanını yel alır… Derdi de sana kalır!” Büyükler ne dese yeridir, doğrudur. Tecrübe dediğin ömür tüketilerek elde ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünyada ...
Nedense bugün yazmak gelmiyor içimden. Bu halet-i ruhiye içinde kararsız bir şekilde oturdum bilgisayarın başına. Biraz gezindim orada burada. Gözüm ekranda, kulağım televizyonda. Haber spikerinin yürekleri burkan o sesi yankılandı ...
  Amerika’nın son günlerde ülkemize yaptıkları, Amerikan başkanı ve yöneticilerinin akılla mantıkla izahı mümkün olmayan kepazece, gerçeklerle bağdaşmayan ve sürekli değişiklik gösteren söylemleri hep yapıla geldiğini gösteren yazımın 1. bölümünü önceki ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');