SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
26 Kasım 2018

 DOĞAL TAŞ  SEKTÖRÜMÜZ

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
 DOĞAL TAŞ  SEKTÖRÜMÜZ

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 26 Kasım 2018 6:57

 

 

Ülkemiz son yıllarda doğal taş ve seramik sektöründe büyük bir atılımlar yaptı. Seramiğin ve mermerin ana vatanı olarak bilinen ülkelerle rekabet halindeyiz. Belki de onların önündeyiz.  İhracatımızın büyük bölümünü o ülkelere yapıyoruz.

Bu başarının temelinde ülkemizdeki siyasi istikrar, dünya standartlarında üretim, ürün çeşitliliği, zamanında teslimat ve kalite var. Günümüzün teknolojisini verimli bir biçimde kullanarak yapılan üretim, modern pazarlama yöntemleri, donanımlı pazarlama departmanları ve daha önemlisi yabancı dil bilen tanıtma ve satma becerisi olan eğitimli pazarlama elemanları. Bunlar bu sektörün omurgasıdır.

Mermer işletmeciliği çok riskli ve meşakkatli bir alandır. Üretim zorlukları ve maliyeti yüksek olan  bu sektörün sorunlarını minimize ederek önlerindeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Çünkü randımanlı çalışmanın ve kaliteli ürün çıkarmanın en mühim faktörü bu sektörü motive etmek, oralarda kurumsallaşmayı sağlamak ve huzur ortamını temin etmektir.

Bir çok aşamalardan geçerek piyasaya verilen, önemli gelir kaynaklarımızdan biri olan doğal taş yani mermer ve traverten gibi  ürünler hakkında derlediğim bilgileri siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum. Zira çok büyük emek isteyen bu sektöre iktidarımızın her türlü desteği vermesinden yanayım ben. Yüzümüzün akı olan ve ülkemiz ekonomisine ciddi oranda ihracat sağlayan, istihdam imkanları oluşturan bu sektör, her türlü desteği ve kolaylığı hak ediyor. Ne zor şartlarda üretim yaptıklarını az biraz bilen biriyim. Bu yazıda bana bu bilgileri sağlayan Denizli Erdem Mermer Firması sahibi Sayın Halil Öksüz Beyefendiye, pazarlama departmanında çalışan  Erhan Bey’e çok teşekkür ediyorum. Kazasız belasız bol kazançlı işler diliyorum.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığının verilerine göre, Ülkemizin doğal taş rezerv, üretim ve satış durumu şöyle;

Doğal taş bakımından, jeolojik yapısı itibariyle zengin bir potansiyele sahip olan ülkemizde, bugünkü verilere göre 4 milyar metre küp işlenebilir mermer, 2.8 milyar metre küp işlenebilir traverten, 1 milyar metre küp granit bulunmaktadır. Bu değerlere göre Türkiye dünya doğal taş rezervinin  yaklaşık yüzde 40’ına sahiptir.

Türkiye’de üretilen ve uluslararası piyasada en tanınmış mermer çeşitleri, Süpren, Elazığ Vişne, Alaşehir Siyah, Manyas Beyaz, Bilecik Bej, Kaplan Postu, Denizli Traverten, Ege Bordu, Milas Leylak, Gemlik Diyabaz, Afyon Şeker’dir. Görüldüğü gibi bu sektörde de Kütahya olarak öyle marka ismimiz yok. Ama seramikte dünyada ve ülkemizde önemli bir yerdeyiz. Bu konuda NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erkan Güral’ın bir açıklaması var. İnşallah bir sonraki yazımda ondan bahsedeceğim.

Uzun yıllar ekonomimiz içindeki gerçek potansiyeline ulaşamamış olan doğal taş sektörümüz, 1985 yılında Maden Kanunu kapsamına alınması ile yeni bir döneme girmiştir. Sektör bu tarihten sonra her geçen yıl bir önceki yıla göre biraz daha büyümüş ve bugün maden, ihracatımız içinde ilk sıradaki yerini almıştır.

Günümüzde klasik mermer üretim yöntemleri terk edilerek modern üretim yöntemlerine geçilmiştir. Mermer işleme kapasiteleri sürekli büyümekte, modern tesislerimizin sayısı sürekli olarak artmakta ve uzun yıllar blok mermer üzerine olan ihracatımız artık büyük oranda mamul hale getirilerek yapılmaktadır. Bu da bize büyük oranda katma değer sağlamaktadır.

Mermer sektöründe, 2 bin 468 adet mermer işletme izinli ruhsat sahası yani mermer ocağı, küçük ve orta ölçekli yaklaşık 2 bin fabrika ve 9 bin atölye de bulunmakta ve yaklaşık 300 bin kişi istihdam edilmektedir. Üretimin tamamına yakın kısmı özel sektör tarafından yapılmaktadır. Bu rakamlarda bize, özel sektörün ülke ekonomisinde çok önemli bir yerde olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de 2015 yılında yaklaşık 17.5 milyon metre küp doğal taş üretimi yapılmıştır. Mermer, blok veya kesilmiş parlatılmış olarak ihraç edilmektedir. Doğal taş ihracatında katma değeri en yüksek ürün, işlenmiş mermer ve işlenmiş travertendir. Sektörün ihracat potansiyeli, yatırımlara paralel olarak hızla gelişmektedir. 2003-2016 arasında doğal taş ihracatımız yüzde 333 artışla 1.5 milyon tondan 6.5 milyon tona yükselmiştir.

İhracat geliri ise 2014 yılında  2.1 milyar dolardan 2015 yılında 1.9 milyar dolara düşmüştür. 2013 yılı doğal taş ihracatının yüzde 53.7’sini  işlenmiş ürünler oluşturmaktadır. İhracatın en önemli kısmını oluşturan işlenmiş mermer ve traverten ihracatında ilk sırada ABD’dir. ABD’yi Suudi Arabistan, Irak takip etmektedir. Blok mermer  ihracatında ise en önemli alıcı yine Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Bu ülkeyi sırasıyla Hindistan ve Tayvan takip etmektedir.

Dünya doğal taş ihracat sıralamasında daha bir kaç yıl öncesine kadar sekizinci sırada yer alan Türkiye doğal taş sektörü, 2006 yılı itibari ile beşinci sıraya yükselmiştir. Özellikle mermer ve traverten ihracatında 2009 yılında da Çin, İtalya ve İspanya’yı geride bırakarak en fazla ihracat gerçekleştiren ülke olmuştur.

2018 yılı Ekim ayı itibariyle Türkiye geneli aylık bazda ülkelere göre doğal taş ihracat verileri kilogram cinsine göre ise şöyle;

1- Çin Halk Cumhuriyeti 3.351.330.182, 2- ABD 554.569.092, 3- Suudi Arabistan 218.138.038, 4- Hindistan 353.856.790, 5- Irak 191.879.647, 6- İsrail 206.446.226, 7- Fransa 132.532.396, 8- Birleşik Arap Emirlikleri 73.051.347, 9- Avustralya 66.672.171, 10- Kanada 26.002.338, 11- Almanya 105.379.394, 12-İtalya 31.651.260, 13-Kuveyt 27.893.046, 14- İngiltere 18.741.508, 15- Katar 20.557.838, 16- Endonezya 24.097.465, 17- İspanya 22.747.761, 18- Fas 29.518.496, 19- Libya 34.543.147, 20- Tayvan 35.946.806.

Ve daha birçok ülkeye doğal taş satıyoruz. Hükümetimiz ekmeğini taştan çıkaran bu insanların isteklerini baştan savmamalı. Belli ki bu sektörde iş yapanlar dünyanın her yerine mal satmak istiyorlar. Ben bu insanları Ülkemizin ticari ve turizm elçileri olarak görüyorum. En zor şartlarda fuarlara katılarak Türkiye’yi temsil ediyorlar. Bunlar mermercidir öyle basit dırdırcı değil. Reel ekonominin en önemli unsurlarıdırlar.

Aslında bu konuda yazılacak daha çok şey var, ara ara bu meseleye temas ederek sektörün mevcut durumu hakkında bilgiler vermek isterim. Ülkemizdeki tüm sektörler gibi  bu doğal taş sektörüne yatırım yapanlar, buralarda çalışanlar çok yurtsever ve fedakar insanlardır. Hükümetimiz Ülkemize döviz girdisi sağlayan milyonlarca insana iş-aş kapısı sağlayan bu sektörlere finans olarak, bürokratik olarak her türlü kolaylığı ve desteği vermesi lazım. Sonuçta kazanan Türkiye’miz ve bizim insanımız olacak.

Bugünde haber koordinatörümüz sevgili Rıdvan arayıp ta “Abi köşen boş seni bekliyoruz” demeden yazımı göndermeliyim. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İşte geldi, gidiyor! Daha dün; “Merhaba ey Şehr-i Ramazan merhaba” diyerek karşıladığımız mübarek Ramazan ayının yavaş yavaş sonuna yaklaşıyoruz. Rabbim hayırlısı ile bayrama da ulaştırsın inşallah… Eş, dost, akrabalar ile karşılıklı iftar davetlerini… Maniler ...
Geçtiğimiz hafta iftardaydık. Bizde, "Çağrıldığın yere erinme, çağrılmadığın yere görünme" diye veciz bir söz var. Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam çağırdı. Bizde "Davete icabet sünnettir" dedik ve erinmedik gittik. İyi ki de gitmişiz, çünkü ...
Anneler Günü... Yani bize ait olmayan ama kutladığımız bir gün. Tamamen ticari bir amaca dönüşen bazı özel günler gibi, bu günüde milyonlarca anneyi katleden katliamlarına, sömürülerine devam eden emperyalist bir ülke icat etmiş. Bu günlerde bir kaç renkli söz ederek döktükleri ...
Geçen akşam bir televizyon kanalında Türkiye'nin en büyük savunma sanayi fuarı olan IDEF 2019 uluslararası fuarının açılışını izledim. Fuar alanında sergilenen yerli ve milli savunma silah sistemlerini, hava, kara ve deniz araçlarını ...
Kavuşana müjdeler… Kavuşturana şükürler olsun… Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan-ı Şerif ayına ulaşmanın heyecanı ve coşkusu içerisindeyiz… İçimiz kıpır kıpır… “Merhaba ey şehr-i Ramazan merhaba Merhaba ey şehr-i Rahmet ...
Kütahya ilk olarak 1074 tarihinde; Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan’ın Bizans’a karşı kazandığı 1071 Malazgirt Zaferinden üç yıl sonra, yani bugünden tam 945 yıl önce fethedilmiştir. 23 yıl Türk ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.