Untitled-2

‘EKONOMİ SİYASETE DEĞİL, KARLILIĞA BAKAR’

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Almanya ile yaşanan siyasi krizin ekonomiye olan etkisini değerlendirdi. Almanya’daki seçim sonrası yeni parlamentonun kurulmasıyla birlikte ilişkilerin normalleşeceğini düşündüğünü ifade eden Güral, profesyonel şirketlerin gerginliğe itibar etmediklerini belirterek, “Zira, ekonomi siyasete değil, karlılığa bakar” dedi.

Almanya’daki siyasi partilerin kaybettiği oy oranlarını tekrar telafi edebilmek için, Türkiye ile polemik yaratma yoluna gidebildiklerini ifade eden Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, profesyonel şirketler ve yöneticilerin şu andaki gerginliğin tamamen seçim odaklı olduğunu bildikleri için çok da itibar etmediklerini söyleyerek, “Eylül ayında Almanya’daki Parlamento seçimleri Anketlere bakıldığı zaman Hristiyan Birlik Partilerinin şu anda % 35 civarında bir oy potansiyeli olduğu görülüyor. Bir önceki seçimde % 41 oy ile iktidara geldikleri düşünülürse 6 puan civarında bir oy kaybına uğramış durumdalar. Bu kaybı siyasi söylemler ile telafi etme yoluna gidiyorlar” dedi.

‘EKONOMİ SİYASETE DEĞİL

KÂRLILIĞA BAKAR’

Alman siyasilerin kaybettikleri oy oranını geri kazanabilmek için, en kolay yolun Türkiye ile polemik yaratmak olduğunu düşünerek hareket ettiklerini belirten Güral, “Fakat profesyonel şirketler ve yöneticileri şu andaki gerginliğin tamamen seçim odaklı olduğunu bildikleri için çok da itibar etmiyorlar. Zira, ekonomi siyasete değil, karlılığa bakar. Hatta Sayın Merkel’ in son Gümrük Birliği çıkışı da bu konunun geldiği son noktadır. Seçimlerden sonra yeni parlamentonun kurulmasıyla birlikte ilişkilerin normalleşeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘TÜRK LİRASI KULLANIMI

BÜYÜK ARTIŞ GÖSTERDİ’

Dış ticarette Türk Lirasının kullanılmasının Türkiye’nin büyüme rakamlarına olan etkisi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Güral, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine baktığımız zaman, dış ticarette ocak-haziran döneminde gerçekleştirilen ihracat 77,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. Söz konusu dönemde ihracattaki artış oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2. Söz konusu dönemde Türk lirası kullanımı ihracatta yüzde 102 artışla 3 milyar 688 milyon 73 bin dolardan 7 milyar 456 milyon 905 bin dolara yükseldi. Aynı dönemde ihracatta kullanılan dolar tutarı yüzde 0,1 artışla 30,9 milyar dolara, euro tutarı ise 34 milyar 458 milyon dolardan yüzde 5,3 artarak yaklaşık 36 milyar 271 milyon dolara çıktı. İhracatta kullanım tutarı en çok artan para biriminin Türk lirası olduğunu görüyoruz” dedi.

Geçen yıl ocak-haziran döneminde toplam ihracat içinde Türk lirasının payının yüzde 5,1 iken bu yılın aynı döneminde oran yüzde 9,7’ye kadar yükseldiğini belirten Güral, “Bu rakamların yanında ithalat rakamlarına baktığımız zaman yine TL kullanımının büyük artış gösterdiğini görüyoruz. Bu durum hem paramıza olan güvenin arttığını gösteriyor hem de cari açık noktasında daha dengeli bir gidişatın olacağını gösteriyor. Tabii ki cari açık dengesinin ülkemizin büyüme rakamlarına direk olarak etkisi var” ifadelerini kullandı. M.RIDVAN CEBECİOĞLU

 

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *