SON DAKİKA
Rıdvan Cebecioğgu
Rıdvan Cebecioğgu
» Diğer Yazıları
Takip Et!
24 Ocak 2020

EYVAH!

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
EYVAH!

YAZARLAR - 24 Ocak 2020 7:52

Sevgili yazı işleri müdürümüz Bünyamin Bey bugünlerde bam telimize dokunan makaleler yazıyor. Hep söylendiğimiz lakin yüksek sesle söyleyemediklerimizi dile getirerek hislerimize tercüman oluyor. Kendisi halim salim biri olmasına rağmen ilimizde yaşananlar belli ki onu da çileden çıkartmış. Müspet gelişmelere hep menfi bakan, bir kulp takan kifayetsiz muhterislere tepki gösteriyor tenkitlerde bulunuyor. Bu tür yazıları takdir edende var tenkit edende. Hadiselere uhulet ve suhuletle yaklaşan müdürümüzün bu hususta yazdıklarını okuyunca hayret edeceksiniz. Kıraat ettiğimde bazı şeylerin çığırından çıktığını bende anladım. Eyvah dememin sebebi budur.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir makalesine göz atınca dedikodunun nelere yol açtığını, gereksiz konuşmaların yatırımcılık ruhumuzu nasıl kararttığı vahametine kapıldım. Hep hatırlatırım ‘Aşk ağlatır dert söyletir ‘diye. Yüreğinde ve belleğinde Kütahya sevdası olanın sedası da olur fırçası da. Kimi resmini yapar, kimi de fırçasını atar. Bunlarla yetinmez hatalarımızı yüzümüze vururlar. Bünyamin arkadaşımızın da yaptığı budur. Yazdıklarının iyi niyetli bir ikaz olduğundan şüpheniz olmasın.

Bir bölümünü aktaracağım o yazısında müzminleşmiş bir mevzuya değinerek bazı mahfillerde miskin miskin oturan, pişkin pişkin sırıtan, ukalalık taslayarak ” bizden bir şey olmaz” kehanetinde bulunanları eleştiriyor. Zaten ne çektiysek lafı çok icraatı yok tiplerden çektik. Bunlar sorumluluğu kendinde arama yerine başkalarına yüklemeye meyillidir. Bilirsiniz “Deve kuşu yüke gelince kuşum, uçmaya gelince deveyim der.”

Hangi niyetle söylendiğini çözemediğim, sanki bir perdeleme çabası olduğunu düşündüğüm, bazen eleştirdiğim sözlerden biri ‘ Bizden bir şey olmaz” bir diğeri ise ” Biz çok talihsiz bir şehiriz” lakırdıları. Bu manasız ve ispatsız sözler dilimize öylesine pelesenk olmuş ki, fütursuzca söyleyip geçiyoruz. Nasıl olsa ağzımızda olumsuzluk ifade eden sözleri engelleyecek bir role valf yok. Ee nasıl olsa ” Bekâra karı boşamak” kolay.

Sanki bizde “Talihinden şikâyet eden çok, aklından şikâyet eden yok” gibi bir durum var. Bununla kişi kendi aklını beğendiğini ima ediyor olmalı. Bunlar için demiş ki atalarımız. ” Akıllar mezata (pazara) düşmüş herkes kendi aklını almış.” Oysa akıl akıldan üstündür. Yine de insanın kendi aklına mukayyet olması yadırganacak bir hal değil elbette. Ancak bazıları buna sığınarak başarısızlığını, korkaklığına ve kararsızlığına değil talihsizliğine bağlar.

Bunları söylemeden evvel sakin bir beyinle, berrak bir zihinle şehrimizin konumunu, sosyal ve ekonomik durumunu, doğal kaynaklarını, sanatsal ve kültürel değerlerini tasavvur edersek hiçt de talihsiz/ bahtsız bir şehir olmadığımızı anlayacağız. Sultan Velet öyle laf olsun diye “Cennet bu şehrin ya altında ya da üstündedir” dememiş. Manevi gözleri açık olanın sözleri de hakikattir. Onlar kem gözlü bet sözlü olmadıklarından gördükleri ve söyledikleri büyük önem taşır.

Pek çok özelliğe ve güzelliğe sahip olan ilimizin eksiklerini başka yerlerde değil kendimizde aramalıyız. Eğer ilimizin kalkınmasına gelişmesine ilişkin şikâyetiniz var ise bu bir talihsizlik değil beceriksizliktir. Bunu aşmanın yolu önce kendimize güvenmek, müşterek akıl oluşturmak ve yatırıma yönelmektir. Ayrıca bu şehrin ilgili organları dışarıdan gelen ya da gelecek yatırımcılara kucak açmalı, onlara her türlü kolaylığı sağlamalı.

Artık şu yerli yabancı meselesi gündemimizde olmamalı. Ecdadımız bunu seneler önce başarmış. Görmek isteyenler Dumlupınar şehitliğine gidip baksın. “Edirne den Van’a kadar, benim güzel bir yurdum var” ve hepsi orada yan yana, omuz omuza yatıyor. Şükürler olsun bizde o ruh daha ölmedi. 15 Temmuz bunun bariz bir ispatı.

Uzatmayalım, sözü gazetemiz yazı işleri müdürü Bünyamin Çapgulaş’a vereyim. Onun ” Dedikoduyu bırak, işine bak!” başlıklı yazısının bir özetini kendisi versin. Buyurun müdürüm köşe sizin.

‘Bizden bir şey olmaz diye diye miskin miskin oturan ve sadece dedikodu yapanlara sesleniyorum. Ya sizin kelime hazineniz dar, başka cümle kuramıyorsunuz ya da başka işiniz yok durmadan frene basıyorsunuz. ( Aman müdürüm frene fazla basmasınlar ya balataları yakarlar ya da kampanaları çatlatırlar.)  Kardeşim bir susun artık.

Bu memleketten bir şey olmaz diye diye küçücük umutlarımızı da tüketmek çok mu hoşunuza gidiyor. Sizin keyfinizi gıcırlaştırıp büyüyen göbeğinizi kaşımanıza yardımcı oluyorsa ne âlâ… Bu bile sizin gibiler için bir iştir.

Her işin bir başlangıcı olduğu gibi bu ilinde kalkınmasının birinci yolu dedikoduyu bırakmasıdır. Konuşmaktan iş yapamaz hale gelmişiz haberimiz yok. Kendimiz iş yapmadığımız gibi diğerlerini çalıştırmamak hoşumuza gider olmuş.” Hay elinize sağlık müdürüm. Uyuşuk uyuşuk oturmamış, pısırık davranmamış kokuşmuş bir zihniyeti ikaz etmek için köşenden dobra dobra haykırmışsın. Bu kadar övdük bir fincan sade kahve söylersin herhalde. Bir yazımda maalesef bu şehirde en faal çalışan merkez Dedikodu Üretim Merkezi ( DÜM) demiştim. Zem yaptığımız kadar iş yapsaydık bugün zirvede olur halimizden bu denli dert yanmazdık söylemiştim. Dedikodu illetinden kurtulmak temennisiyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Çarşamba ve Cumartesi günleri kurulan pazaryerini hepimiz biliyoruz. Belki de Kütahya’nın en kalabalık pazaryerlerinden biri. Şehir merkezinde olması nedeniyle maalesef bu kalabalık trafiği kilitleme noktasına getiriyor. Burada özellikle birkaç noktada acilen ...
Demiş atalarımız. Maalesef bu veciz sözden ders almamış, terbiye fukarası küfürbazlar var. Çok yaygın olmasa da, yine de rahatsızlık veriyor insana. Zaten bu yazıyı yazmama da buna fena halde üzülen bir ...
Yıllardır Kütahya’ya yatırımcı gelmemesinden şikâyet eder dururuz. Hiç dönüp de kendimize ya da yanımıza baktığımızı görmedik. Hâlbuki gelişmiş illere baktığımızda önce kendi içlerinden bir atağa kalktıklarını hepimiz gayet güzel görüyoruz. Peki ...
Bu şehirde; İnsana tebessüm ettiren, içini ferahlatan hiç mi güzel işler olmuyor? Ya da; Oluyor da biz mi görmüyoruz, duymuyoruz? Diye hep hayıflanıp durmuşumdur. Sürekli olumsuz, içimizi karartan, canımızı sıkan/yakan olayların medyanın her türlüsü ...
Kısa bir aranın ardından yeniden merhaba… Kütahya Gazeteciler Cemiyetimizin kongre çalışmaları kapsamında yazılarıma kısa bir süre ara vermek zorunda kalmıştım. Çok şükür kongremizi tamamladık. Gazetemizden de takip ettiğiniz gibi mevcut Başkan Erkan ...
ÇİN'de ortaya çıkan bir VİRÜS hiçbir silahın veremeyeceği zararı verdi. Hem de ÇİN gibi koskoca bir DEV'e... Nüfusunun üçte ikisi yani 1 milyar kişi Korona'dan etkilendi. Öyle ya da böyle etkilendi. ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');