SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
11 Ocak 2019

GÜZEL GELİŞMELER OLUYOR  

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
GÜZEL GELİŞMELER OLUYOR     

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 11 Ocak 2019 7:21

Biz öyle ruhumuzu karartan yüreğimizi daraltan haberlere yazılara pek yer vermemeye gayret ediyoruz.

Toplumun moralini bozacak absürt olayları gündeme taşımak, bu şehir insanına yarardan çok zarar verir. Bu tür manipülatif yönlendirmelerden mümkün mertebe kaçınırız.

Ben, hep Kütahya’nın müspet yanını gösterir, menfi olanı sayfalarımıza taşımayız iddiasında değilim. Ama azami itina gösterildiğini bilin değerli okurlar. Hakikaten bizim yazı işleri müdürü sevgili Bünyamin bu konuda çok titiz. Bundan hoşnut olmayan muhalifliği kronik bir hal almış “Düğüne gider zurna beğenmez, hamama gider kurna beğenmez” tipler vardır. Artık onlarda 3’üncü sayfa haberlerini okusunlar.

Bugün gazete-okur ilişkisine temas edecektim, lakin sevgili Rıdvan’ın ekonomiye ilişkin haberleri beni bu yazıyı yazmaya sevk etti.

Kütahyaspor’un sahipsizliğini değil, Fenerbahçe’nin halini dert edinen değerli yazarlarımız olsa da, ekonomik anlamda güzel gelişmeler oluyor bu şehirde. Kaç kişi bunun farkında?

Bugünde ilimizin önemli bir ekonomik faaliyeti olan dış satım konusuna değineceğim kısaca.

İktisat kişi, aile ve toplum olarak hepimizi yakından ilgilendiren mühim bir faaliyettir.

İnsanlar, doğarken de ölürken de mutlaka bir ekonomik faaliyete sebep olmakta veya yaşarken yine bir iktisadi hareketin içinde bulunmaktadır. Hayatımızı bu denli kuşatan ekonomiye hareket kabiliyeti sağlayan esas güç, ekonomik olarak büyümek herkese iş ve aş kapısı açmak, istihdam imkanlarını artırmak, sosyal eşitliği sağlamak, refahı tabana yaymaktır.

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi hakkında yorumlar yapılırken umumiyetle bunlar esas alınır. Aynı kriterler doğal olarak ülkemiz ve mevcut iktidar içinde geçerlidir

Ülkemiz birtakım ihanetlere, alçakça darbe kalkışmalarına rağmen 15 yılda sosyal ve ekonomik olarak önemli bir noktaya yükselmiştir. Yükselen dış satışımız bunun en bariz göstergelerinden biridir.

Ben bardağın boş tarafını görenlerden, bazı şom ağızlılar gibi felaket tellallığı yapanlardan değilim ve bu zihniyetteki tiplerden de hazzetmem.

Bi hakkın hizmet eden AK Parti iktidarının başarısını görmeyecek kadar nankör hiç değilim. Bunu derken öyle her şeyin sütliman olduğunu savunmuyorum.

Ekonomik göstergelerin önemli kriterlerinden biride artan ihracat, azalan ithalat yani başarılı dış ticaret ve fertlerin mili gelirden aldığı paylarıdır.

Ülkemizin ihracat rakamları giderek istikrarlı bir şekilde arterken, ithalatımız da azalıyor.

Yani dışarıya çok ürün satıyor, az alıyoruz. Böylelikle paramızın dışarıya gitmesi önleniyor. Haliyle milli gelirden aldığımız payımızda artıyor.

Gururla belirteyim ki Kütahya bu anlamda başarılı illerden biri. Geçtiğimiz günlerde gazetemiz manşetinde “Az alıp çok sattık” ve “12 Yılda 4’e katladı” başlıklı sevindirici haberler vardı.

Özellikle ekonomi haberlerinde çok başarılı olduğuna inandığım sevgili Rıdvan, yaptığı haberlerde ilimiz ekonomisin bir ivme kazandığı belirtiliyordu.

Kütahya ekonomisinin 11 ayda 97,7 milyon dolarlık fazla verdiğinin belirtildiği haberin devamı ise şöyleydi.

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Kütahya son 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 daha az ithalat yaptı. İthalat ve ihracat verileri karşılaştırıldığında geçen yıl 25,4 milyon dolar fazla veren Kütahya ekonomisi, dışa bağımlılığını azalttığı 2018 yılında 97,7 milyon kâr etti”.

Bir diğer haberde ise ilimizin Yurt İçi Gayri Safi Hasılasına katkısı belirtiliyor. 12 Yılda 4’e katladı başlıklı haber ise şöyle. “Son açıklanan gayri safi yurt içi hasıla verilerine göre Kütahya ekonomisi 12 yılda 4 kat büyüyerek 16 milyar 312 milyon liraya ulaştı. 2005 yılında 6 bin 913 lira olan kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ise 2017 yılının sonunda 28 bin 505 lira oldu”.

Sizi rakamlarla bunaltmak istemiyorum değerli okurlarım. Özet olarak paylaştığım bu haber ilimizin yüzünü ağartan önemli bir gelişmedir. Bu sevindirici haberlerin detaylarını merak eden muhterem okurlarımız gazetemizi temin ederek okuyabilirler.

Zira bu şehirde kalan her kuruş hepimizin cebinde kalan bir paradır. Bizlerde ihraç ürün almayarak bu önemli ekonomik faaliyete destek vermeliyiz.

Yerli ve milli duygusu yüksek olan Kütahya’da gerçekten güzel gelişmeler oluyor. Bunları siyasi egomuza kurban etmemeliyiz.

Bu erdemli özelliğimizin ve ticari faaliyetin artarak devam etmesi dua ve temennisiyle bugün de yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Abes bir soru oldu değil mi sevgili okurlar. Elimizde güvenilir bir bilgi olmayınca bizde sizler gibi soruyoruz işte. Oylar "Çantada keklik" olmayınca bugünden kimse kalkıp kesin bir sonuç veremez. Bende ...
  14 Mart günü bu köşeden milli kaynakların önemine değinmiş bir sonraki yazımda  KÜMAŞ' dan, yani Kütahya Manyezit Anonim Şirketinden bahsedeceğimi belirtmiştim. Kütahyalılar KÜMAŞ'a yabancı değil. Her maden gibi manyezit madeni de şehrimiz için büyük önem ...
Seçime günler kala heyecan dorukta! Siyasetin nabzı hızlı atıyor. Partilerdeki çalışma temposu da tavan yapmış durumda. Normal… Olmazsa anormal! Siyasi haber, yorum ve anket totolar! Gazetelerin manşetlerinde… Köşe başlarında… Dedik ya; Normal… Eh, bizde de öyle! Tam da ...
  1873’de doğan ve 27 Aralık 1936 tarihinde 63 yaşında aramızdan ayrılan, ölümünün 83. Yılını yaşadığımız Milli şairimiz Mehmet Akif ’i rahmet ve saygı ile anmak, onu anlamaya çalışmak ve ölümsüzlüğünü ...
  Başta enerji olmak üzere tüm değerli madenler bir ülkede iktisadi ve siyasi açıdan büyük önem taşır. Bulundukları yörenin sosyoekonomik yönünden kalkınmasında önemli rolü olduğu bilinen/görünen maden sektörü ihmal edilmemeli. Her alanda olduğu gibi bu sahada da sanayisi gelişememiş, teknolojik ...
  Herhangi bir kurum veya kuruluşun yönetim kademesinde bulunanların niyetleri hayır olunca akıbette hayır oluyor. İşte bunun en müşahhas misali Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi. Yakın bir zamanda kurulmasına, daha bir yılını doldurmamasına rağmen sağlık ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.