SON DAKİKA
admin
Takip Et!
20 Haziran 2019

 HAYDİ KÜTAHYA AT BU ATALETİ ÜZERİNDEN

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
 HAYDİ KÜTAHYA AT BU ATALETİ ÜZERİNDEN

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 20 Haziran 2019 7:30

“Artık ekonomiye odaklanalım, özelikle de Kütahya zorda” diye bana bir mesaj gönderen dostum Alaaddin Uygun, kendini Kütahya’nın sorunlarına serdetmiş fedakar bir gazeteci. Yıllardır yılmadan usanmadan yazıyor. Her mahalli yazar gibi oda bila bedel bu işi yapıyor. Yegane gayesi doğup büyüdüğü bu şehre basın yoluyla hizmet. Hiç bir zaman kişisel çıkar peşinde olmayan, “Nalıncı keseri gibi kendine yontmayan” asıl derdi bu şehir olan istikrarlı bir yazar.

Muhasebeci olması dolayısıyla ekonomik sorunlara duyarlı olan Uygun, Kütahya’nın kalkınamadığını, komşu illerin gerisinde kaldığını, bunun sorumlularının genel ve yerel yönetimler olduğunu sıkça vurgulayan, bunları yalın biçimde ortaya koyan, çare bulunması için etkili ve yetkili makamlara çağrıda bulunan ve bir şekilde çözüme katkı sunan sorumluluk sahibi bir arkadaşımız.

Kalkınma mevzuunda herkes gibi Alaaddin Beyinde kendine has bir fikri var. Anladığım kadarıyla pek çok Kütahyalı gibi sayın Uygun’da yatırımları hala devletten bekliyor. Bana göre bu günümüz iktisadi şartlarıyla ve reel ekonominin kurallarıyla çelişen bir durum. Zira ekonomi bilimi, piyasa koşulları, ortaya çıkan sonuçlar özel sektörün daha verimli olduğunu gösteriyor.

Geçmişte iktidarların arpalığı haline gelmiş olan kamu yatırımlarından ziyadesiyle nasibini almış olan Kütahya, bu alışkanlığı sebebiyle devletten özele doğru evrilen kalkınma modelini kabullenmiş değil. Günümüzde katı devletçi ülkelerde bile yatırım sisteminin değiştiğini, serbest piyasaya ekonomisine geçtiklerini, yatırımların özel sektör tarafından yapıldığını artık anlamamız lazım.

Hiçte öyle sınır ötesi ülkeleri incelemeye, irdelemeye gerek yok. Ülkemizde kalkınmış illerin gelişmişlik seviyesine baktığımıza ekonomiye yöne verenlerin kamudan ziyade özel sektör olduğunu görürüz.

Bir yörenin sosyoekonomik açıdan gelişmesinde, refah düzeyinin yükselmesinde yerel kaynaklar ve sermaye büyük önem taşır. Bizde içinde bulunduğumuz bu statik durumdan çıkarak, dinamik hale gelerek gelişmenin itici gücü olmalıyız. Bu atalet, güvensizlik, ortak iş yapma anlayışı bizde devam ettikçe hep böyle yerimizde patinaj eder dururuz.

Bu durumda bize büyük iş düşüyor, bu zamana kadar yaptığımız gibi bundan sonra da bilgimiz ve kabiliyetimiz dahilinde yazmaya, haykırmaya devam etmeliyiz. Bu şehri ” küçük olsun benin olsun” alışkanlığından kurtarmak, aşınmış olan güven duygusunun yeniden tesisini, müşterek iş yapma yeteneğini sağlamak için gayret etmeliyiz.

Çünkü bu şehirde hep paranın çokluğu konuşuluyor. Bu para yatırıma dönüşmüyorsa, istihdam imkanları oluşturmuyorsa, hep böyle söylenip dururuz. Mark’ın tedavülde olduğu zamanlarda bir abim, “Yusuf’um biz Mark’ın kasalamasını, yan gelip yatmasını, sabahları bir fincan sade kahve yudumlamasını, fabrikaları hükümetin kurmasını bekleriz” demişti.

O alışkanlık bitmiş değil, bugünde hala devam ediyor. Ortaya çıkan bilgiler bunu doğruluyor. Değerli dostum Alaaddin Uygun’un yazdığı Yeni Kütahya Gazetesinde bayram öncesi Merve Ergün’ün konuyla alakalı bir haberi vardı.

“Parayı dövize yatırıyoruz” başlığıyla verilen haberin spotu şöyleydi. “Döviz mevduat oranı en yüksek iller sıralamasında Kütahya ilk 10’da yer aldı. Kütahya Ege Bölgesinde zirvede bulunuyor.” Bu haberin bende uyandırdığı duygu sadece üzüntü. Dövize paramız var, yatırıma yok. Bilmem dostum Alaaddin Uygun buna ne der. Parasına kıyıp ta bu şehre bir çivi çakandan Rabbim razı olsun. Bu temenniyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-ü lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Bulunduğunuz yerden çıkıp değişik konulara girmeyince çevrenizdeki gelişmelerin  pek farkında olamıyorsunuz. Bunun en belirgin  örneklerinden biride benim. Daha çok siyasi ve iktisadi konulara temas ettiğim için şehrimizdeki sportif faaliyetlerden haberdar ...
10 Ekim günkü gazetemizde "Çamlıcaspor ve Ekrem Hoca" başlıklı yazımda, bu spor kulübünün faaliyetine değinmiş, yöneticilerin ve Kulüp Antrenörü Ekrem Hoca’nın niyet ve gayretlerini anlatmıştım. Gazetemizin takipçisi olduğunu söyleyen değerli bir ...
Geçtiğimiz günlerde gazetelerimizde şehrimize "Millet bahçesi" kurulacağına dair bir haber vardı. Mahalli gazetelerimizin manşetten büyük puntolarla verdiği bu haber yeterince ilgi görmedi. Sanırım şehrimizin bu durumda parka- bahçeye ihtiyacı yok. ...
  Saha sporlarının hiç birinde aktif olarak bulunmadım. Sportif faaliyetlerin toplum üzerinde önemli etkilerini bildiğim halde hep ihmal ettim. Bugün pişmanım oda para etmiyor. Spor geçlerin ruhsal fiziksel ve sosyal  gelişimde, ...
Kütahya; Tarihi ve zengin kültürüyle… Coğrafi konumu, Tabii güzellikleri, Türkülerle akışan pınarları, Şifa dağıtan suları, Dünya’yı süsleyen çinileri, Sanatçıları… Sanat eserleri… Çelebi ruhlu mütevazi insanlarıyla, Kadim bir medeniyete sahip, Emsalsiz bir şehir, “Kusursuz bir güzel”! Ve; Bizler… Böyle bir “Masal Şehri”nde yaşıyoruz! * Bu “rüya” gibi ...
Yaşadığımız topluma baktığımızda farklı yapıya sahip çok çeşitli insan görürüz. Bazılarını beğeniriz, bazılarını beğenir görünürüz. Bazılarını eleştiririz sonuna kadar, bazılarını eleştirmeye korkarız. Bazılarını yaptıkları için takdir etmek yârine yapmadıkları ya ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');