SON DAKİKA
admin
Takip Et!
20 Haziran 2019

 HAYDİ KÜTAHYA AT BU ATALETİ ÜZERİNDEN

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
 HAYDİ KÜTAHYA AT BU ATALETİ ÜZERİNDEN

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 20 Haziran 2019 7:30

“Artık ekonomiye odaklanalım, özelikle de Kütahya zorda” diye bana bir mesaj gönderen dostum Alaaddin Uygun, kendini Kütahya’nın sorunlarına serdetmiş fedakar bir gazeteci. Yıllardır yılmadan usanmadan yazıyor. Her mahalli yazar gibi oda bila bedel bu işi yapıyor. Yegane gayesi doğup büyüdüğü bu şehre basın yoluyla hizmet. Hiç bir zaman kişisel çıkar peşinde olmayan, “Nalıncı keseri gibi kendine yontmayan” asıl derdi bu şehir olan istikrarlı bir yazar.

Muhasebeci olması dolayısıyla ekonomik sorunlara duyarlı olan Uygun, Kütahya’nın kalkınamadığını, komşu illerin gerisinde kaldığını, bunun sorumlularının genel ve yerel yönetimler olduğunu sıkça vurgulayan, bunları yalın biçimde ortaya koyan, çare bulunması için etkili ve yetkili makamlara çağrıda bulunan ve bir şekilde çözüme katkı sunan sorumluluk sahibi bir arkadaşımız.

Kalkınma mevzuunda herkes gibi Alaaddin Beyinde kendine has bir fikri var. Anladığım kadarıyla pek çok Kütahyalı gibi sayın Uygun’da yatırımları hala devletten bekliyor. Bana göre bu günümüz iktisadi şartlarıyla ve reel ekonominin kurallarıyla çelişen bir durum. Zira ekonomi bilimi, piyasa koşulları, ortaya çıkan sonuçlar özel sektörün daha verimli olduğunu gösteriyor.

Geçmişte iktidarların arpalığı haline gelmiş olan kamu yatırımlarından ziyadesiyle nasibini almış olan Kütahya, bu alışkanlığı sebebiyle devletten özele doğru evrilen kalkınma modelini kabullenmiş değil. Günümüzde katı devletçi ülkelerde bile yatırım sisteminin değiştiğini, serbest piyasaya ekonomisine geçtiklerini, yatırımların özel sektör tarafından yapıldığını artık anlamamız lazım.

Hiçte öyle sınır ötesi ülkeleri incelemeye, irdelemeye gerek yok. Ülkemizde kalkınmış illerin gelişmişlik seviyesine baktığımıza ekonomiye yöne verenlerin kamudan ziyade özel sektör olduğunu görürüz.

Bir yörenin sosyoekonomik açıdan gelişmesinde, refah düzeyinin yükselmesinde yerel kaynaklar ve sermaye büyük önem taşır. Bizde içinde bulunduğumuz bu statik durumdan çıkarak, dinamik hale gelerek gelişmenin itici gücü olmalıyız. Bu atalet, güvensizlik, ortak iş yapma anlayışı bizde devam ettikçe hep böyle yerimizde patinaj eder dururuz.

Bu durumda bize büyük iş düşüyor, bu zamana kadar yaptığımız gibi bundan sonra da bilgimiz ve kabiliyetimiz dahilinde yazmaya, haykırmaya devam etmeliyiz. Bu şehri ” küçük olsun benin olsun” alışkanlığından kurtarmak, aşınmış olan güven duygusunun yeniden tesisini, müşterek iş yapma yeteneğini sağlamak için gayret etmeliyiz.

Çünkü bu şehirde hep paranın çokluğu konuşuluyor. Bu para yatırıma dönüşmüyorsa, istihdam imkanları oluşturmuyorsa, hep böyle söylenip dururuz. Mark’ın tedavülde olduğu zamanlarda bir abim, “Yusuf’um biz Mark’ın kasalamasını, yan gelip yatmasını, sabahları bir fincan sade kahve yudumlamasını, fabrikaları hükümetin kurmasını bekleriz” demişti.

O alışkanlık bitmiş değil, bugünde hala devam ediyor. Ortaya çıkan bilgiler bunu doğruluyor. Değerli dostum Alaaddin Uygun’un yazdığı Yeni Kütahya Gazetesinde bayram öncesi Merve Ergün’ün konuyla alakalı bir haberi vardı.

“Parayı dövize yatırıyoruz” başlığıyla verilen haberin spotu şöyleydi. “Döviz mevduat oranı en yüksek iller sıralamasında Kütahya ilk 10’da yer aldı. Kütahya Ege Bölgesinde zirvede bulunuyor.” Bu haberin bende uyandırdığı duygu sadece üzüntü. Dövize paramız var, yatırıma yok. Bilmem dostum Alaaddin Uygun buna ne der. Parasına kıyıp ta bu şehre bir çivi çakandan Rabbim razı olsun. Bu temenniyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-ü lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Hafta sonu mahalli gazetelerimizde Sayın Nafi Güral'ın yüreklere su serpen bir beyanatını okudum. Ekonomik gündeme ilişkin sorunlara her daim olduğu gibi yine suhuletle yaklaşan sayın Güral cesareti elden bırakmamamızı öğütlüyor. Bazı felaket tellallarına inat emin bir kanaatle, sağlam bir ...
Kol Böreği S-400 Hava Savunma Sisteminin alınmasından ve Türkiye’ye teslim edilmeye başlamasının ardından; Bursalı Hasan Acar isim börekçi Rus Lider Putin’e teşekkür mahiyetinde ulaştırılmak üzere “Kol Böreği” yaparak kargo ile Rusya’ya ...
İlk darbeyle 10 yaşımda tanıştım. Babamın o gün çok uzun dua ettiğini ve ağladığını gördüm. Merak ettim seğirterek anama gittim ve babamın ağlama sebebini sordum. Elini başımın üstüne koyan anam çok ...
Öncelikle gazetemize  gösterdiği ilgiden ve kurban konusunda verdiği bilgiden dolayı muhterem İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar Hocam’a çok teşekkür ediyorum. 9 Temmuz günü bu köşede “Lütfen müftü efendiye iletin” başlıklı yazımda Cuma vaazından ...
"Ele verir talkını kendi yutar salkımı" benimki o hesap. Yazılarımda genellikle Kütahya olarak kendi mahalli değerlerimize önem vermemizi, şehrimizin tanıtımda gayreti ve emeği olan ses ve saz sanatçılarımızı, ressam ve özellikle ...
Biz gazeteciler aynı zamanda bir elçiyiz muhterem okurlar. Dolayısıyla bize zeval olmaz. Sizlerin istek ve şikayetlerini ilgili makam ve mercilere iletmek,  çözümüne katkı sunmak asli görevlerimizdendir. Sorumluluk gerektiren bu mühim görevimizi ihmal etme veya erteleme ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.