SON DAKİKA
Rıdvan Cebecioğgu
Rıdvan Cebecioğgu
» Diğer Yazıları
Takip Et!
2 Aralık 2019

KENTSEL DÖNÜŞÜM 1453 AÇMAZI

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
KENTSEL DÖNÜŞÜM 1453 AÇMAZI

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 2 Aralık 2019 5:51

Kentsel dönüşüm 6306 Sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi hakkındaki kanuna göre, kentteki afet riski taşıyan alanların belirlenip sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesidir.

Kısaca kentsel dönüşümle kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı olmayan ekonomik ömrünü tamamlamış binaların yıkılarak yeniden yapılması ve olası doğal afetler sonucu oluşacak zararların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

Kentsel dönüşüm riskli binaların yıkılarak yeniden yapılması yanında yerleşim yerlerinin kongre ve kültür merkezleri, park ve eğlence alanları gibi şehrin modern ihtiyaçlarının karşılanmasını da içermektedir.

Bugün yani 29 Kasım 2019 itibari ile Kütahya Belediyesi kentsel dönüşüm projesini hayata geçirme adına ilk adımı atmış oldu. Vefa Mahallesi bir bütün olarak kaldırılacak. Sakinleri yeni yapılan 1453 Konutlarına taşınmış olacaklar, şimdilik belediyenin kentsel dönüşüm için hedefi Vefa Mahallesi olarak görünüyor.

Şimdi biraz geriye gidelim. 1453 Konut nedir? 1453 Konut projesi 2014 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde özellikle deprem riski, plansız ve gecekondu olarak oluşan yapılardan şehirleri kurtarmak adına başlatılan büyük bir dönüşüm projesidir. Kütahyamızın bu projeden nasibine 1453 konut yapımı düşmüştür. Bu nasıl olmuştur? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şehir belediyelerinden kentsel dönüşüm için talep ve fizibilite çalışmalarını istemiş, yeni konutlar için depreme dayanıklı arazi tahsisini tamamlamalarını talep etmiştir. Kütahya Belediyesi bu talep ve fizibiliteleri en kısa sürede tamamlayarak bakanlığa iletmiştir. Ülkemiz adına büyük bir dönüşüm projesinde Kütahya Belediyesi bakanlığa dönüş yapan ilk belediye olmuştur.  Bakanlık kentsel dönüşüm için Kütahya Belediyesine 1453 konutun yapımı için müsaade vermiş, kaynak olarak İller Bankasından düşük faizle uzun vadeli borçlanma imkanı sağlamıştır.

Vefa mahallesinde yaklaşık 1000 civarında konut bulunmaktadır.

Kütahya Belediyesi bu konutları kaldırıp, yerine depreme dayanıklı konut mu yapacaktır? Yoksa o alana kongre ve kültür merkezi mi kuracak veya park ve eğlence merkezi mi oluşturulacak? Kütahya da vatandaşlarımız bu soruların cevabını aramaktadır.

2018 yılı ikinci yarısında ülkemizde oluşan ekonomik krizden en fazla inşaat sektörü etkilenmiştir. Kütahya’da görülmüştür ki, aslında konut ihtiyacının olmadığı, hatta şehrin gelecek 10 yıllık konut ihtiyacının da bina stoku olarak var olduğu görülmüştür.

İkinci olarak, 1453 konutlarının yapımı için Kütahya Belediyesi yaklaşık 400 milyon TL borçlanmıştır. Bu borcun ödenmesi konusunda Kütahya Belediyesi, ne gibi finansal önlemler almayı düşünüyor? Gelir getirici ek kaynak konusunda planları nedir? Yine vatandaşlarımız bu soruların cevabını Kütahya Belediyesi’nden beklemektedir.

Benim acizane fikrime göre, kentsel dönüşüm için Vefa Mahallesi çok yanlış bir tercihtir. Yol yakınken bu tercihten vazgeçilmesi daha doğru ve belediye için rantabl bir alanın belirlenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Kütahya Belediyesi kentsel dönüşüm planlarını yeniden gözden geçirip, şehirde gerçekten deprem riski taşıyan bina ve alanları belirleyip, bu alanlara yapılacak yeni yapılardan da ek gelir elde etmeli ki 1453 projesi için yaptığı borçlanmayı da sorunsuz ödeyebilmelidir.

Selam ve dua ile…

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetindeki sarsıntı bir kez daha bize deprem gerçeğini hatırlattı. Maalesef binalar yıkıldı, insanlarımız can verdi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum.   Kütahya olarak depremi en iyi bilen illerden ...
Geçtiğimiz günlerde siyaset arenası adı altında Kütahya siyasetine bir kuş bakışı yapmıştık. Kütahya Belediyesine geldiğimizde ise çok farklı bir tablo görebiliriz. Kütahya siyasetinin durağan yapısının yanı sıra Belediye’de bir hareket ve ...
Sevgili yazı işleri müdürümüz Bünyamin Bey bugünlerde bam telimize dokunan makaleler yazıyor. Hep söylendiğimiz lakin yüksek sesle söyleyemediklerimizi dile getirerek hislerimize tercüman oluyor. Kendisi halim salim biri olmasına rağmen ilimizde ...
Uzun zamandır doğru dürüst bir kitap okumamıştım. Geçenlerde gazeteye uğradım. Yazı İşleri Müdürümüz sevgili Bünyamin Çapgulaş’la sohbet ederken masasındaki “Off The Record” Yavuz Donat Kitabı dikkatimi çekti. Daha önce Sabah Gazetesinde ...
Dobra dobra herkesin ortasında konuşmak yürek ister. Günümüzde öyle her kişinin becerebileceği bir şey değildir. Bugüne kadar da başımıza ne geldiyse hep geriden konuşup yüzümüze her şey süt liman gibi ...
Kütahya olarak maalesef ilimizin çıkarları noktasında bir araya gelemiyoruz. Bunun nedenlerini araştırmak lazım. Geçtiğimiz yıllarda da dile getirmemize rağmen bu birliktelik halen sağlanabilmiş değil. Bunun nedenlerinin araştırılması noktasında da bir çaba ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');