SON DAKİKA
Rıdvan Cebecioğgu
Rıdvan Cebecioğgu
» Diğer Yazıları
Takip Et!
2 Aralık 2019

KENTSEL DÖNÜŞÜM 1453 AÇMAZI

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
KENTSEL DÖNÜŞÜM 1453 AÇMAZI

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 2 Aralık 2019 5:51

Kentsel dönüşüm 6306 Sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi hakkındaki kanuna göre, kentteki afet riski taşıyan alanların belirlenip sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesidir.

Kısaca kentsel dönüşümle kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı olmayan ekonomik ömrünü tamamlamış binaların yıkılarak yeniden yapılması ve olası doğal afetler sonucu oluşacak zararların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

Kentsel dönüşüm riskli binaların yıkılarak yeniden yapılması yanında yerleşim yerlerinin kongre ve kültür merkezleri, park ve eğlence alanları gibi şehrin modern ihtiyaçlarının karşılanmasını da içermektedir.

Bugün yani 29 Kasım 2019 itibari ile Kütahya Belediyesi kentsel dönüşüm projesini hayata geçirme adına ilk adımı atmış oldu. Vefa Mahallesi bir bütün olarak kaldırılacak. Sakinleri yeni yapılan 1453 Konutlarına taşınmış olacaklar, şimdilik belediyenin kentsel dönüşüm için hedefi Vefa Mahallesi olarak görünüyor.

Şimdi biraz geriye gidelim. 1453 Konut nedir? 1453 Konut projesi 2014 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde özellikle deprem riski, plansız ve gecekondu olarak oluşan yapılardan şehirleri kurtarmak adına başlatılan büyük bir dönüşüm projesidir. Kütahyamızın bu projeden nasibine 1453 konut yapımı düşmüştür. Bu nasıl olmuştur? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şehir belediyelerinden kentsel dönüşüm için talep ve fizibilite çalışmalarını istemiş, yeni konutlar için depreme dayanıklı arazi tahsisini tamamlamalarını talep etmiştir. Kütahya Belediyesi bu talep ve fizibiliteleri en kısa sürede tamamlayarak bakanlığa iletmiştir. Ülkemiz adına büyük bir dönüşüm projesinde Kütahya Belediyesi bakanlığa dönüş yapan ilk belediye olmuştur.  Bakanlık kentsel dönüşüm için Kütahya Belediyesine 1453 konutun yapımı için müsaade vermiş, kaynak olarak İller Bankasından düşük faizle uzun vadeli borçlanma imkanı sağlamıştır.

Vefa mahallesinde yaklaşık 1000 civarında konut bulunmaktadır.

Kütahya Belediyesi bu konutları kaldırıp, yerine depreme dayanıklı konut mu yapacaktır? Yoksa o alana kongre ve kültür merkezi mi kuracak veya park ve eğlence merkezi mi oluşturulacak? Kütahya da vatandaşlarımız bu soruların cevabını aramaktadır.

2018 yılı ikinci yarısında ülkemizde oluşan ekonomik krizden en fazla inşaat sektörü etkilenmiştir. Kütahya’da görülmüştür ki, aslında konut ihtiyacının olmadığı, hatta şehrin gelecek 10 yıllık konut ihtiyacının da bina stoku olarak var olduğu görülmüştür.

İkinci olarak, 1453 konutlarının yapımı için Kütahya Belediyesi yaklaşık 400 milyon TL borçlanmıştır. Bu borcun ödenmesi konusunda Kütahya Belediyesi, ne gibi finansal önlemler almayı düşünüyor? Gelir getirici ek kaynak konusunda planları nedir? Yine vatandaşlarımız bu soruların cevabını Kütahya Belediyesi’nden beklemektedir.

Benim acizane fikrime göre, kentsel dönüşüm için Vefa Mahallesi çok yanlış bir tercihtir. Yol yakınken bu tercihten vazgeçilmesi daha doğru ve belediye için rantabl bir alanın belirlenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Kütahya Belediyesi kentsel dönüşüm planlarını yeniden gözden geçirip, şehirde gerçekten deprem riski taşıyan bina ve alanları belirleyip, bu alanlara yapılacak yeni yapılardan da ek gelir elde etmeli ki 1453 projesi için yaptığı borçlanmayı da sorunsuz ödeyebilmelidir.

Selam ve dua ile…

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Anadolu'da gazeteci olmak,gazete çıkartmak öyle karşıdan göründüğü gibi kolay değildir.Herkesin harcı da değildir !Hevesin de olsa, paran da olsa..Büyük emel ve emek ister..Fedakârlık gerekir.                               ☆☆☆Bir de günlük çıkıyorsanız işiniz daha ...
   Bizdeki genel kanaat tarihi, kültürü ve tüm doğal kaynaklarıyla bereketli bir coğrafyada bulunduğumuz, ama bunları harekete geçirip verimli hale getiremediğimiz, ekonomik değer elde edemediğimiz şeklinde. Son yıllarda yapılan çalışmalar, ortaya çıkan sonuçlar sanki ...
Küçük Asya FelaketiGeçen hafta kutladığımız kurtuluş savaşının son yumruğu 30 Ağustos zaferinin hep ülkemizdeki olan kısmını gündeme getirdik, ordumuzun kahramanlıklarını anlatarak mutlu olduk. Mutlu olmakta haklıydık zira İstiklal Savaşı, dünyadaki en meşru, en ...
Bu şehir;Tarihi ve zengin kültürüyle...Coğrafi konumu,Tabiî güzellikleri,Türkülere güfte olmuş pınarları,Sanatçıları... Sanat eserleri...Çelebi ruhlu mütevazi insanlarıyla...Kadim bir medeniyete sahip ,Emsalsiz bir şehir,“Kusursuz bir güzel"dir.Ve bizler;Böyle bir “masal şehri"nde yaşıyoruz.☆☆☆Bu “rüya" gibi ...
 Demiş Sayın Kütahya Valisi Ali Çelik bir vakfımızın toplantısında. Bildiğim kadarıyla bu güzide vakfımız Kütahya'nın en eskilerinden biri. Ama eski olmak yetmiyor, önemli olan etkili olmak ve ortaya bir şeyler koymak. Çünkü halkımız ...
Kurallar rafa kalkmış !Cadde ve sokaklarda...Çarşı ve pazarda dolaşmak cesaret işi !Kimsenin kimseyi dinlediği yok.Normalleşmeylebirlikte atılan adımları ne yazık ki anlayabilmiş değiliz.Zannettik ki, 11 Mart öncesi hayatımıza geri dönüyoruz.Sahillerden, tatil beldelerinden ve ...
İHALELER
Site içi arama

http://gazetekirkuc.com/mizanpaj-1-167/

booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.