SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
20 Mart 2019

 KÜMAŞ MIŞ OLMASIN

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
 KÜMAŞ MIŞ OLMASIN

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 20 Mart 2019 7:29

 

14 Mart günü bu köşeden milli kaynakların önemine değinmiş bir sonraki yazımda  KÜMAŞ’ dan, yani Kütahya Manyezit Anonim Şirketinden bahsedeceğimi belirtmiştim.
Kütahyalılar KÜMAŞ’a yabancı değil. Her maden gibi manyezit madeni de şehrimiz için büyük önem taşıyor. Yüzlerce kişinin çalıştığı bu kuruluş başta ülkemiz olmak üzere ilimiz ekonomisine büyük oranda ekonomik değer sağlıyor.
Kullanım alanı sürekli yaygınlaşan doğal kaynakların ülke ekonomisindeki yeri asla  tartışılamaz. Manyezit madeni de bunlardan sadece biri.
Genel olarak dünya enerji kaynakları içindeki rezerv payı oldukça düşük olan ülkemiz, bazı değerli maden kaynakları açısından oldukça iyi durumda.
Sanayi alanında yaygın olarak kullanılan 90 maden çeşidinden 77 adedi ülkemizde bulunuyor.
Kütahya maden çeşitliliği ve rezerv bakımından adından söz ettiren mühim kentlerden biri. Bildiğim kadarıyla linyit, manyezit, borasit, şap, gümüş, mermer ve daha başka maden türlerine sahibiz.
Son günlerde Kütahya Manyezit Anonim Şirketi ( KÜMAŞ ) var gündemde. Daha önce bu işletmenin Yönetim Kurulu Üyeliğini yapmış olan Bilal Cicavoğlu 4 gün boyunca “Kümaş’ta Neler Oluyor” başlığı aldı bu konuyu yazdı.
Önce manyezit nedir nerelerde kullanılıyor sorularının cevabını verirsek bu madenin önemini bir kez daha anlamış oluruz.
Manyezit; metal, cam ve çimento sektörleri olmak üzere birçok ürünün hammaddesidir. Özellikle ateşe dayanıklı ürünlerin içerisinde manyezit minareli yer alır.1800’lü yılların başından beri çeşitli alanlarda kullanılan ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak kullanım alanı da genişleyen manyezit, Türkiye’nin rezerv bakımından zengin olduğu madenlerden biridir. Ülkemiz Çin’den sonra ikinci konumda. En büyük rezerv Konya, Eskişehir ve Kütahya’da bulunuyor.
Bu değerli madenin işlendiği KÜMAŞ’ın serüvenini anlatmak için Bilal Cicavoğlu’nun Yeni Kütahya Gazetesinde ki mezkur yazısından kısa bir alıntı yapayım.
“KÜMAŞ 1972 yılında 3-5 idealist işadamının önderliğinde kurulmuş.1976 yılında Devlete ait bir kamu şirketi olmuş ve 1995 yılında özelleştirme kapsamında ihaleye çıkmış ve ZEYTİNOĞLU Holdinge 108 milyon dolara satılmıştır.1999 yılında Zeytinoğlu holdinge ait ESBANK’ ın batması sonucu TMSF yönetimi ve denetimine girmiş ancak işletmeyi 2009 yılı başına kadar Zeytinoğlu ailesi yönetmiş ve işletmiştir. 2009 yılı Ocak ayında Zeytinoğlu ailesinin de talebiyle TMSF bizzat yönetime el koyarak yönetim kurulu üyelerini atamıştır. TMSF tarafından atanan Yönetim Kurulu üyeleri fabrikayı 2012 yılı Temmuz ayına kadar yönetmiş ve işletmiştir. 2008 yılında 80 milyon dolar olan yıllık cirosu 2011 yılı sonunda 136 milyon dolara çıkmış yıllık net karı ise 35 milyon dolara ulaşmıştır. TMSF tarafından 2012 yılında yapılan satış ihalesinde KÜMAŞ 285 milyon dolara bu rakama stok mamullerde eklenerek 320 milyon dolara ulaşmıştır. Bu miktarın tamamı Devletin hazinesine aktarılmıştır.
KÜMAŞ 2012 yılında Gürman Grup ve KOLİN İnşaat tarafından ihalede toplam 320 milyon dolara satın alınmış. Daha sonra Kolin inşaat ortaklık payları ÜLKER grubuna devretmiştir. 2014 yılında da Gürman Grup ortaklık paylarını Ülker’e devretmiştir. Ülker 2017 yılı başından itibaren Türkiye’deki bazı yatırımlarını devretme kararı almıştır. Kümaş’da bu sebeple satış listesine konulmuştur. 2018 yılı 2’inci yarısında Kümaş’a talip olan firmalardan en uygun teklifi sunan Avusturya merkezli RHI Magnesita NV firması ile masaya oturulmuş ve yılın sonunda da büyük oranda anlaşma sağlandığı açıklaması yapılmıştır.
Türkiye’de bulunan manyezit sahalarının % 80’i Kütahya ve Eskişehir sınırları içindedir. Yapılan tahminlere göre bu bölgeler ülkemizin 100 yıllık tuğla ihtiyacını karşılayacak rezerve sahiptir. KÜMAŞ’ın Kütahya Yaylababa mevkiinde rezervi yüksek yine farklı bir tuğla yapımında kullanılan DOLOMİT maden yatakları işletme ruhsatına sahiptir. Eğer KÜMAŞ kapatılırsa bu madenler çıkarılamaz ekonomiye kazandırılamaz”.
Değerli okurlarım, benim özetleyerek aktardığım bu bilgiler belki sizi tatmin etmeyebilir.
Zira dostum Bilal Cicavoğlu bu hakkında hem bilgi sahibi hem de yetenekli biri, Keşke 4-5-6 ve 11 Mart günlerinde refikimiz Yeni Kütahya Gazetesinde ki yazılarını okusaydınız.
İnşallah bu kuruluş ” bir varmış, bir yokmuş” durumuna düşmez, yani KÜMAŞ, MIŞ olmaz. Yerli ve milli duygularla hareket eder ” Altın yumurtlayan tavuğu kesmeyiz”. Bu temenniyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürçü lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bir önceki yazımda bayram muhabbetimizden biraz bahsetmiş bazılarını bugüne saklamıştım. İktisadi, siyasi, spor ve şehrimizin kronik sorunlarından biri olan metruk binalar sorununa değindiğimiz o sohbette, arkadaşlarımızdan biri yerli otomobil projesini hatırlattı. Üzüntülü ...
Bugüne değin, bir bayram vesilesi ile bu kadar çok yazdığımı hatırlamıyorum!.. Üçü Gazete Kırküç, biri de Gazeteciler Cemiyeti’nin Bayram Gazetesi niyetiyle yayımladığı Kütahya’nın Sesi için. Mevzu Ramazan ve bayram olunca yazılabiliyormuş. *** Arifeden ...
Günümüzde insanlar eleştiriyorum havası ile düşünmeden, varacağı yeri hesaplamadan, kendi durumunu hesaba katmadan sadece eleştirmek için, kendi egosunu tatmin etmek için bir sürü söylemlerde bulunuyor, suçlamalar yapıyor veya kırıcı sözleri ...
Dostlarla bayram süresince siyasetten iktisada, spordan ticarete kadar çok şey konuştuk. Yani bir nevi harmanlama yaptık. Tadında ve özünde azalma olsa da, yine de bayramın manevi duygusunu yaşadık. Çocukluğumuzun o neşeli ve eğlenceli bayramlarını ...
Mutluluk yaşamanın temel amaçlarından birisi hatta en önemlisi. İnsan oğlunun hayatı boyunca tüm çabalar mutlu olmak, mutluğu bulmak için. Her kesin ulaşmak istediği, herkesin aradığı bu duygu nerededir? Nasıl ulaşılır, ...
Bir bayramın daha arefesindeyiz. Bir taraftan “Elveda!” diyerek Ramazan’ı uğurlarken yaşadığımız burukluk, hüzün… Diğer taraftan bayrama kavuşuyor olmanın özlemi, coşkusu… Bugüne değin birçok kalem erbabının, sayarsanız bu fakirin de zaman zaman Nerede o ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.