SON DAKİKA
admin
Takip Et!
12 Temmuz 2019

KURBANINI PAYLAŞ, KARDEŞİNLE YAKINLAŞ

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
KURBANINI PAYLAŞ, KARDEŞİNLE YAKINLAŞ

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 12 Temmuz 2019 8:52

Öncelikle gazetemize  gösterdiği ilgiden ve kurban konusunda verdiği bilgiden dolayı muhterem İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar Hocam’a çok teşekkür ediyorum.

9 Temmuz günü bu köşede “Lütfen müftü efendiye iletin” başlıklı yazımda Cuma vaazından bahisle kurban kesimi ve dağıtımı konusuna değinmiş okurlarımızın taleplerini iletmiştim.

Mahalli basına olan saygısı ve meselenin hassasiyetine verdiği önemle beni arayan müftü Hazırlar, kurban kesimi ve dağıtımı konusunda bilgiler vererek, birde ihtida hikayesi paylaştı.

Başta Diyanet Eğitim Merkezi gibi önemli bir müesseseyi şehrimize kazandırmasında,  Kur’an kursları ve yurtlarının yaygınlaşmasında, Müftülük Külliyesi gibi eserler bırakmanın gayretinde olan ilimiz Müftüsü Hüseyin Hazırlar, yoğun işleri arasında bize zaman ayırarak merak edilen konular hakkında bilgi verdi.

Başarılı organizasyonları ile büyük takdir toplayan, güven duygusunu hep artıran diyanet vakfı ve müftülükler, her yıl olduğu gibi bu kurban  bayramında da daha çok hayırsevere ulaşmak, ihtiyaç sahibi insanları sevindirmek gayesiyle hazırlıklar yapıyor.

Bu yıl “Kurbanını paylaş kardeşinle yakınlaş” temasıyla vekalet yoluyla kurban kesme kampanyasına halkımızın büyük  ilgi gösterdiği ifade ediliyor.

Bu yıl vekaletle kurban kesim organizasyonu kapsamında Türkiye genelinde ve yurt dışında 6 bin 500 kişinin görev alacağı belirtiliyor.

Kesilen kurbanların yurt içinde ihtiyaç sahipleri, sığınmacı, Kur’an kursları ve öğrenci yurtlarına, yurt dışında ise başta açlık, yoksulluk ve savaşların yoğun olduğu bölgelerde ihtiyaç sahiplerine dağıtılacaktır.

“Geçen yıl yurtiçinde 287 il ve ilçe merkezinde ve 143 ülkenin 436 bölgesinde 430 bin 8 kurban kesildi.  3 milyon 569 bin aileye, 17 milyon 845 bin kişiye kurban eti ulaştırıldı.

Yıllara göre kurban vekalet sayılarındaki artış oranı ise şöyle. 2015 yüzde 29 -2016 yüzde 30- 2017 yüzde 5 – 2018 yüzde 76,  “bilgisini veren İlimiz Müftüsü Hüseyin Hazırlar Kütahya ile ilgili olarak ise şunları söyledi; “2018 yılında ilimiz genelinde vekaletle kurban kampanyası kapsamında toplam 3 bin 232 kardeşimizden kurban bağışı alındı. Bu rakam bir önceki yıla oranla % 102  artışa tekabül ediyor. Bu kurbanların bir bölümü ( yüzde 70 hisse ) yatılı hafızlık kuran kursları ile öğrenci yurdumuzdaki öğrenciler ve muhtaç ailelere dağıtılmış.”

İşte bütün rakamlar ayan beyan ortada. Yüreği gani bu Alicenap millet teveccüh göstererek bu zamana kadar  maddi ve manevi yardımlarını esirgemediği gibi bundan sonrada kurbanlarını ve sair yardımlarını bu güzide kuruluştan esirgemeyecektir. Çevreme bakınca bu bayramın daha bereketli olacağını sanıyorum. Zira mübarek dinimizin daha çok sevilmesinde kabul görmesinde bu tür etkinliklerin büyük katkısı oluyor.

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın bizimle paylaştığı bir ihtida hikayesini okursanız bu hizmetin kıymetini daha iyi anlarız.

  SENEGAL’DEN BİR İHTİDA HİKAYESİ

Senegal’in bir bölgesinde ekip arkadaşlarımız kurban yardımlarını ulaştırmak için bölgeye intikal ettikten sonra dağıtımla alakalı çalışma başlatıyorlar. Oradaki Müslüman kardeşlerimiz çevre köylerden Hristiyan bir kabilenin sıkıntı, açlık  ve sefalet içinde ciddi hastalıklarla mücadele ettiğini söylüyor, “Kurban etlerinden götürsek olur mu?” diyorlar.

Arkadaşlarımız hemen yola koyuluyorlar ve bölgeye ulaşıyorlar. Hristiyan kabilenin lideri, Müslümanların kendilerine getirdiği hediyeler karşısında şaşkına dönüyor ve

“Şayet bu etleri vermeniz sizin ibadetinize engel teşkil etmeyecekse alalım” diyor. Her ihtiyaç sahibine İslam dininin yardımı emrettiği konusunda bilgi veren arkadaşlarımız kurban etlerini köylülere dağıtıyorlar.  Bir kaç gün sonra kabile lideriyle birlikte yerel halk gelip Müslüman oluyor.

O kabilenin çocukları halen Senegal’in başkenti Dakar da hafızlık eğitimi almaktadırlar.” Benzeri ihtida hikayelerinin artması, mühtedilerin misli misli artması, Kurbanını paylaş kardeşinle yakınlaş düsturuyla şuurlanmamız temennisiyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İnsan yaşamında 18 yaş önemli bir zaman dilimidir. Zira bu yaş delikanlılık halidir. Gençlerin daha bir hareketli olduğu bu yaşlarda yakından izlenmeleri gerekir.  Kanlarının fıkır fıkır kaynadığı bu geçiş döneminde ebeveynlere ...
Huzur ve güven içerisinde… Bir bayramı daha geride bıraktık. Aslında; ömrümüzde göreceğimiz bayramlardan biri daha eksildi! Toplum olarak; her bayramda yaşadığımız gibi bütün ikazlara rağmen traji komik, Kurban Bayramı klasiklerini yaşamaya devam ettik! “Acemi ...
Doğrusu bitip bitmediğini bilmiyorum ama görünürde öyle yoğun tartışmalar korkutmalar tehditle deri toplamalar bugün yok. En azından ben öyle bir şey görmedim. Bu sakin durum siz muhterem okurlarımın dikkatini çekmiş olmalı. Özellikle 12 Eylül Darbesi ...
Kurban Bayramının geliyor olmasıyla birlikte… Hayvan pazarlarından gıdaya, beyaz eşyaya… Otomotivden giyim kuşam ve turizme her alanda bir hareketlilik ve tatlı bir telaş… Bayram bereketiyle geliyor… Her bayram olduğu gibi ülke insanı yine yollarda… Sanırsınız ...
Yaz mevsiminin son ayını yaşıyoruz. Okullar tatil havalar sıcak çocuklar evlerde sıkılıyor. Haliyle park ve bahçelere giderek oynamak eğlenmek istiyorlar. Her insan gibi gezip eğlenmek onlarında en doğal hakkı. Bu açıdan parklar çocukların vaz ...
Kendisini fazla tanımıyorum. Haliyle hakkında bir suizanda bulunamam. Sadece 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sırasında kısa bir sohbetimiz oldu. Kendileri Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Belediye Başkan aday adayı olmuştu. Gazetemizi ziyarete gelmişlerdi. O gün ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.