DSC_0582

KÜTAHYA KUDÜS İÇİN TEK YÜREK OLDU

Kütahya Gönüllü Teşekkülleri ve AK Parti Kütahya İl Teşkilatı tarafından Ulu Cami’de kılınan Cuma namazı sonrası bir basın açıklaması yapılarak, ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı alarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edilmesine tepki gösterildi.

Ulu Cami’de kılınan Cuma namazı sonrası ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı alarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edilmesine tepki göstermek amacıyla, Kütahya Gönüllü Teşekkülleri ve AK Parti Kütahya İl Teşkilatı bir basın açıklaması yaptı. Sivil toplum örgütlerinin dışında birçok vatandaşında katıldığı tepki mitinginde Kütahya Gönüllü Teşekkülleri adına açıklama yapan İHH İnsani Yardım Derneği Kütahya Şubesi Başkanı Mustafa Yenipazar, ABD’nin Kudüs ile ilgili almış olduğu kararın adaletsiz ve haksız olduğunu ifade etti.

‘ABD İLE İSRAİL İŞGALCİ

İKİ YAPILANMADIR’

ABD’nin almış olduğu bu kararın, İsrail’in bütün Filistin’i ve Kudüs’ü işgal etme planının bir parçası olduğunu vurgulayan Yenipazar, “1995’te ABD bu kararı almış ve sürekli Filistin’e ve İslam dünyasına karşı bir kılıç gibi tehdit olarak kullanmıştır. Çok manidar bir tarihte Kudüs’ün Müslümanların elinden çıkmasının 100. yıldönümünde bu karar uygulanmaya konulmuştur. Bu karar siyonizm ve emperyalizmin sistematik bir planıdır. ABD’nin Filistin davasında görüntüde tarafsız olma vasfı da ortadan kalkmıştır. Artık ABD ile İsrail aynı statüde işgalci iki yapılanmadır. İsrail’in işgali ulusal ve uluslararası hiçbir hukukta onaylanması mümkün olamaz.” dedi

‘İNSANLIĞI KARANLIK BİR

DÖNEME SÜRÜKLÜYORLAR’

“Kudüs’ün statüsü konusunda Birleşmiş Milletler’in ortaya koyduğu karar nettir” diyen Yenipazar, ABD ve İsrail’in tüm dünya insanlığını karanlık bir döneme sürüklediklerini belirterek,  “1967 sonrası yapılan ve yapılacak olan bütün işgaller, yerleşkeler, utanç duvarları illegal olarak tescillenmiştir. ABD, BM başta olmak üzere kendi savundukları uluslararası hukukun ve sistemin kararına karşı koymuş ve İsrail gibi tüm dünyaya meydan okuyarak, hukuku tanımayacağını beyan etmiştir. Bunun iki sonucu olabilir. Ya dünyadaki tüm devletler kendi hukukunu uygulayacak ve dünyaya kaos hakim olacak, insanlığın geleceği ciddi bir tehlikeye düşecektir. Ya da BM başta olmak üzere, tüm uluslararası mekanizmalar ABD ve İsrail’in mevcut hukuka uymasının gereğini sağlayacaktır. ABD’nin hukuksuz kararı bir başlangıçtır. ABD, ‘Ben ne dersem o olur’ demekte ve tüm dünya insanlığını yok kabul etmektedir. Tüm dünyada kan ve gözyaşını hakim kılmakta ve insanlığı karanlık bir döneme sürüklemektedir” diye konuştu.

‘ZALİMLERİN MASKESİ DÜŞMÜŞ

VE DUR DEMENİN VAKTİ GELMİŞTİR’

Yenipazar, “ABD’ye ve siyonizme dur demenin vakti gelmiştir. Artık yeryüzünde Allah’ın adaletini hakim kılmalıyız. Bu yaşananlar uyanışın ve dirilişin işaretleridir. Zalimlerin maskesi düşmüş ve perde yıkılmıştır. Artık insanlık yeni bir dünyaya gebedir. İyilerin gayreti sonucu belirleyecektir. Kaderimiz gayretimize bağlıdır. Filistinli kardeşlerimizin yanındayız. İslam dünyası, bütün Filistin topraklarına ve Filistin’in başkenti Kudüs’e sahip çıkmalıdır. Kudüs’ün özgürlüğü için İslam dünyasında tüm çalışmalar acilen başlatılmalıdır. Kudüs Filistin’in başkentidir. Bütün Müslümanların ilk kıblesi ve kutsalıdır. Hiçbir zaman İsrail’in başkenti olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

‘YİNE HÜSRANA UĞRAYACAKLAR’

“Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir” diyen AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş ise, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır” dedi.

‘SELAHADDİN EYYUBİ RUHU

DİRİLİP KARŞILARINA DİKİLECEK’

İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenlerin, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikileceğini söyleyen Çetinbaş, “Türkiye’nin, İnsanlığın silüeti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür” diye konuştu.

‘DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR’

Alınan karar ile birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, katıldığı her platformda küresel sistemin çarpıklıkları ve adaletsizlikleri uzun zamandır dile getirdiğine dikkat çeken Çetinbaş,  “ Cumhurbaşkanımızın “Dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi. Açıklamaların ardında Sevgi yolunda yürüyüş yapıldı. Basın açıklaması yürüyüş sonrası yapılan duanın ardından sona erdi. M.RIDVAN CEBECİOĞLU

DSC_0518

DSC_0601 DSC_0582 DSC_0573 DSC_0554 DSC_0482
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *