SON DAKİKA
Rıdvan Cebecioğgu
Rıdvan Cebecioğgu
» Diğer Yazıları
Takip Et!
4 Aralık 2019

KÜTAHYA’NIN AİLE RAPORU

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
KÜTAHYA’NIN AİLE RAPORU

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 4 Aralık 2019 6:59

Kütahya’da meydana gelen bazı üzücü hadiseler, abartılı söylentiler bizi kaygılandırıyor, umudumuzu törpülüyor, moral değerlerimizin zayıflamasına yol açıyor. Sanki memleketin çivisi çıkmış, ar haya kalmamış, büyük çapta bir ahlaki erozyon oluyor algısı var.

Doğru, düne nazaran bugün bir zafiyet var, ancak öyle abartıldığı kadar değil. Çünkü şehrimizde yapılan bilimsel bir araştırmanın ortaya çıkardığı sonuç öyle demiyor. Kütahya’da değerlerimizi yıkıma sürükleyen öyle büyük bir çöküş olmadığı, aile kurumunun hala sağlam olduğunu gösteriyor. Konuyu bu incelemenin ışığında değerlendirirsek durumun vahim olmadığını görecek, kaygılarımızın yersiz olduğunu anlayacak belki de sevinecek “oh çok şükür” diyeceksiniz.

Millet olarak bizim en önemli özelliğimiz aile yapımızın durumudur. Temel taşımız olan aile yapımızın korunması, güçlenmesi için hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Manevi, ahlaki ve kültürel değerleri dumura uğramış bir toplumun huzur içinde yaşaması, ayakta kalması mümkün değil. Bunların muhafazası için önce aile bünyemizi tahrip eden unsurlar tespit edilerek tedbirlerin alınması lazım. Bunları önemseyen sağduyulu insanlar ve kurumlar gerekli etütleri yaparak sebep sonuç ilişkilerine ve çözümüne odaklanıyor. İşte bu çerçevede yapılan bir araştırmanın sonuçları şavkın da gördüklerimi siz değerli okurlarımıza aktarayım dedim.

Başlıktan da anlaşıldığı üzere konumuz aile konuğumuz ise bu araştırmanın yapılmasında büyük emeği bulunan Mustafa Önsay. Genel merkezi Kütahya’da olan Küresel Araştırmalar Düşünce Merkezi (GRTC) Genel Başkanı Mustafa Önsay, değişik sivil toplum kuruluşlarındaki hizmetlerinin yanı sıra şehrimizin tanıtımı için gayret ederken, diğer yanda çalıştaylar düzenliyor, kitaplar yazıyor editörlük yapıyor. İşte editörlüğünü yaptığı kitaplardan biride “Değişen ilişkiler ve roller bağlamında aile.”

Mustafa Önsay, Yücel Bulut, Erkan Morkoç, Halit Çelik, Raif Nas, Ümit Aktı, Ahmet Şahin, Merve Akbulut, Göknur Karababa, Mehmet Gürbüz, Melike Düzenli, Serdar Erarslan, Sena Söylev ve Ömer Bayrak’ın katkılarıyla yazılan bu kitap 120 günlük bir çalışmanın/araştırmanın ürünü olarak ortaya çıkmış.

Günümüzde en çok tartışılan konuların ve sorunların başında iktisadi ve içtimai meseleler geliyor. Bu önemli mevzularda toplumunun nabzını kontrol etmek için GRTC, kapsamlı bir araştırma yapıyor, kalıcı olması için kitaplaştırıyor. İşte bütün bunların cevaplarını bulabileceğimiz bu kitabın takdim yazısında şöyle diyor editör Mustafa Önsay: “Toplumsal problemleri incelemeyi, ve gündeme taşımayı hedefleyen GRTC, bu projede aileyi hedef aldı. Toplumun en küçük en temel yapısı olan ailede meydana gelen her değişim, ülkemizin geleceği açısından ne kadar önemli olduğu hepimizin bildiği bir gerçektir.”

Değerli yazarımızın bu gerçekler ışığında sorunlara yaklaşımına, müspet yorumlarına karşın menfi görüşlerde var. Son günlerde ailelerde yaşanan bazı ekonomik ve sosyal sarsıntı, toplumdaki çelişki bir şekilde hepimizi etkiliyor. Artan boşanmalar, üzücü olaylar bizi buraya itiyor. Adeta çelişkiler yumağı içinde yuvarlanıp duruyoruz. Bir yanda iktisadi durgunluktan bahsederiz, değer yanda israf ederiz. İlgili kurumlar ve sosyologlar bunların sebeplerini sorgularken ortaya çıkan sonuçların ekonomide ve onun tetiklediği tüketimde düğümlendiğini gösteriyor. Bunu mezkur kitabın sonuç bölümünde de görüyoruz. Buyurun o araştırmanın yer aldığı “AİLE RAPORU” adlı kitabın ilgili bölümünü beraber okuyalım.

“Aile kurumu hakkında en belirleyici husus ekonomi olarak görülmektedir.

Mutlu bir aile için öncelikler olarak sırasıyla ekonomi, çocuk ve sağlıklı iletişim görülmektedir.

Kötü örnekler genel hakkındaki kanaatlerimizi  etkilese de Kütahya özelinde aile hala sağlam bir kurumdur.”

Genel değerlendirme epey uzun olduğu için Kütahya özeli ile ilgili sonuçlara bir bakalım. Zira bizi ilgilendiren asıl yeri burası.

“Kütahya değişkeni açısından bakıldığında memleketini Kütahya olarak belirten bireylerin kendilerinin ve eşlerinin daha az eğitimli olduğu ve daha düşük gelire sahip oldukları görülmektedir.

Daha çok çocuk sayısına sahip olduğu görülen Kütahyalılar,  olmayanlara göre aile içinde sorunları hususunda yeterince iletişim kuramadıklarını söylemektedirler.

Eşinin ailesiyle aynı evde yaşayabileceğini diğerlerine göre daha fazla söyleyen Kütahyalıların kendi yaşamları hakkında başkalarının düşünceleri hususunda da duyarlı oldukları görülmektedir.

Eşlerini sosyal medya bağımlısı olarak görmeyen Kütahyalılar sosyal medya/ internet kullanımının eşler arasında sadakati etkileyebileceğini düşünmektedirler.

Kütahyalı ailelerin kültürlerine daha çok bağlı kaldıklarını ve aile büyüklerini Kütahyalı olmayanlara nazaran daha çok benimsediklerini görmekteyiz.

Kütahyalı halkın daha az oranda sosyal medya ile iletişim kurduğu ve toplumun daha az popüler kültürden etkilendiği gözlemlenmiştir.

Bütün bu sonuçlar Kütahya’daki aile yapısının halen geleneksel aile karakteri taşıdığını, bireyleşmenin henüz tam bir hakimiyet kuramadığını göstermektedir.”

GRTC’nin, tespitlerinde üzücü yanlar olsa da sevindirecek tarafı daha çok. Bu araştırma bize aile fertleri olarak daha çok dikkatli olmamızı, gelenek ve göreneklerimizi korumamız için önlemler almamızın elzem olduğunu gösteriyor. Görüldüğü gibi sonuçlar öyle fazla korkutacak boyutta değil. Yinede rehavete kapılmamak, tedbiri elden bırakmamak,  geleceğe umutla bakmak lazım. Bu duygularla bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetindeki sarsıntı bir kez daha bize deprem gerçeğini hatırlattı. Maalesef binalar yıkıldı, insanlarımız can verdi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum.   Kütahya olarak depremi en iyi bilen illerden ...
Geçtiğimiz günlerde siyaset arenası adı altında Kütahya siyasetine bir kuş bakışı yapmıştık. Kütahya Belediyesine geldiğimizde ise çok farklı bir tablo görebiliriz. Kütahya siyasetinin durağan yapısının yanı sıra Belediye’de bir hareket ve ...
Sevgili yazı işleri müdürümüz Bünyamin Bey bugünlerde bam telimize dokunan makaleler yazıyor. Hep söylendiğimiz lakin yüksek sesle söyleyemediklerimizi dile getirerek hislerimize tercüman oluyor. Kendisi halim salim biri olmasına rağmen ilimizde ...
Uzun zamandır doğru dürüst bir kitap okumamıştım. Geçenlerde gazeteye uğradım. Yazı İşleri Müdürümüz sevgili Bünyamin Çapgulaş’la sohbet ederken masasındaki “Off The Record” Yavuz Donat Kitabı dikkatimi çekti. Daha önce Sabah Gazetesinde ...
Dobra dobra herkesin ortasında konuşmak yürek ister. Günümüzde öyle her kişinin becerebileceği bir şey değildir. Bugüne kadar da başımıza ne geldiyse hep geriden konuşup yüzümüze her şey süt liman gibi ...
Kütahya olarak maalesef ilimizin çıkarları noktasında bir araya gelemiyoruz. Bunun nedenlerini araştırmak lazım. Geçtiğimiz yıllarda da dile getirmemize rağmen bu birliktelik halen sağlanabilmiş değil. Bunun nedenlerinin araştırılması noktasında da bir çaba ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');