SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
14 Mart 2019

MİLLİ KAYNAKLARI KORUMALIYIZ

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
MİLLİ KAYNAKLARI KORUMALIYIZ

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 14 Mart 2019 9:05

 

Başta enerji olmak üzere tüm değerli madenler bir ülkede iktisadi ve siyasi açıdan büyük önem taşır. Bulundukları yörenin sosyoekonomik yönünden kalkınmasında önemli rolü olduğu bilinen/görünen maden sektörü ihmal edilmemeli.
Her alanda olduğu gibi bu sahada da sanayisi gelişememiş, teknolojik alt yapısı oluşmamış, rekabet edecek durumda olmayan ülkeler daha acımasız bir biçimde sömürülüyor. Halkın fakirliğini görmeyen emperyalistler kimsenin gözünün yaşına bakmıyor.
Darbelerin savaşların arka planında genellikle enerji ve maden kaynaklarını sömüren güç odakları var. Onlar bu verimli kaynakların ellerinin altından kayıp gitmemesini istemiyor.
Teknolojiyi ellerinde tutan tekelleşmiş odaklar, kendi çıkarı için hep başka ülkelerin kaynaklarını insafsızca sömürerek semizleşiyor dengesiz bir dünya oluşturuyor.
Bu sömürü çarkının farkına varan, durdurmak için gayret eden, milli kaynaklarının sömürülmesine direnen liderleri/ yönetimleri  çeşitli desiselerle iktidardan düşürüp o kirli çarkın dönmesi sağlıyorlar. İşte ülkemiz üzerine oynanan oyunlar bunun bir parçası.  Figüranlar bazen değişse senaristler hep aynı . 15 Temmuz ruhu buna asla izin vermeyecek inşallah.
Balansı bozuk bu çarkı durdurmak, ona milli bir ayar çekmek, sanayi ve teknolojimizi daha güçlü duruma ulaştırmak için kendi yerli/ milli kuruluşlarımızı ileri teknoloji ile tesis ederek randımanlı hale getirmeliyiz.
Geri kalmış hantal teknolojiyi profesyonel yönetimlerin tercih edeceği bir durum değil. Ülkemizde bunu yakalamış modern teknolojik birikime sahip güçlü firmaların olduğu söyleniyor.
Bize ait firmaları ötelemek/ örselemek stratejik öneme sahip kaynakları başkalarının inisiyatifine bırakmak geçmişten ders almamak demektir. Kendi değerlerimize değer vermez isek ekonomik/ politik anlamda değersiz duruma düşeriz.
Dışa bağımlı olmanın nelere yol açtığını bizzat yaşayan bilen biriyim. Hınzırlık parasıyla değil, adamların canı sıkıldıkça ambargo uyguluyorlar. Bizden ucuz aldıklarını misli misli fiyatla tekrar bize satıyorlar.
Bunları okuyunca sakın benim yabancı sermaye düşmanı olduğum zannına kapılmayın. Her vicdan sahibi insan gibi bende öncelikle ülkemin çıkarlarını düşünürüm. Ülkemizi kalkındıracak istihdam alanları açacak yabancı firmalar tabi ki gelmeli. Hani derler ya ” Sermayenin dini, dili, ırkı yoktur” diye.
Ülkemiz ve ilimiz maden çeşitliği açısından öyle kısır bir durumda değil. Bugün Kütahya’da Kömür, bor, gümüş, manyezit ve diğer maden yatakları çalışır durumda. Son günlerde KÜMAŞ var gündemde. KÜMAŞ Yönetim Kurulu Eski Üyesi Bilal Cicavoğlu refikimiz Yeni Kütahya Gazetesinde 4 gün boyunca bu konuyu yazdı. Bir sonraki yazımda mevzuya temas etmek dileğiyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Bir sürçü lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Abes bir soru oldu değil mi sevgili okurlar. Elimizde güvenilir bir bilgi olmayınca bizde sizler gibi soruyoruz işte. Oylar "Çantada keklik" olmayınca bugünden kimse kalkıp kesin bir sonuç veremez. Bende ...
  14 Mart günü bu köşeden milli kaynakların önemine değinmiş bir sonraki yazımda  KÜMAŞ' dan, yani Kütahya Manyezit Anonim Şirketinden bahsedeceğimi belirtmiştim. Kütahyalılar KÜMAŞ'a yabancı değil. Her maden gibi manyezit madeni de şehrimiz için büyük önem ...
Seçime günler kala heyecan dorukta! Siyasetin nabzı hızlı atıyor. Partilerdeki çalışma temposu da tavan yapmış durumda. Normal… Olmazsa anormal! Siyasi haber, yorum ve anket totolar! Gazetelerin manşetlerinde… Köşe başlarında… Dedik ya; Normal… Eh, bizde de öyle! Tam da ...
  1873’de doğan ve 27 Aralık 1936 tarihinde 63 yaşında aramızdan ayrılan, ölümünün 83. Yılını yaşadığımız Milli şairimiz Mehmet Akif ’i rahmet ve saygı ile anmak, onu anlamaya çalışmak ve ölümsüzlüğünü ...
  Başta enerji olmak üzere tüm değerli madenler bir ülkede iktisadi ve siyasi açıdan büyük önem taşır. Bulundukları yörenin sosyoekonomik yönünden kalkınmasında önemli rolü olduğu bilinen/görünen maden sektörü ihmal edilmemeli. Her alanda olduğu gibi bu sahada da sanayisi gelişememiş, teknolojik ...
  Herhangi bir kurum veya kuruluşun yönetim kademesinde bulunanların niyetleri hayır olunca akıbette hayır oluyor. İşte bunun en müşahhas misali Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi. Yakın bir zamanda kurulmasına, daha bir yılını doldurmamasına rağmen sağlık ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.