SON DAKİKA
Rıdvan Cebecioğgu
Rıdvan Cebecioğgu
» Diğer Yazıları
Takip Et!
21 Temmuz 2020

NEDEN BİR AİZANOİ SENFONİMİZ YOK?

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
NEDEN BİR AİZANOİ SENFONİMİZ YOK?

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 21 Temmuz 2020 11:33

Başlığı gören okurlarım, “Dünya ve ülkemiz koronavirüs denen bir illetle cebelleşiyor, sen kalkmış senfoniden bahsediyorsun” diyeceklerdir. Değerli okurlarım, mustarip olduğumuz bu lanetli illeti durdurmak bizim hassasiyetimiz ve gayretimizle olacak. Şu ana kadar etkili bir ilaç ve aşı bulunamadı. Her zaman tekrarlanan maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat eder itina gösterirsek bulaşma hızını düşürür rahatlarız. Yani çare bizde. Yok olası korona var diye bir kenara çekilip, miskin miskin oturmayacağız. İmkânlarımız nispetinde üretime yönelik bir şeyler yapacağız, hayata hep pozitif bakacağız. Çünkü hayat bir şekilde devam ediyor. Yatırıma işe ve aşa ihtiyaç var. Gelecekte daha büyük sorunlar yaşansın istemiyorsak yatırımcıların moral ve motivasyonunu bozmamaya gayret edeceğiz. Bu girizgâhtan sonra şimdi asıl mevzuya geleyim.

14 Temmuz günkü gazetemiz manşetinde haber koordinatörümüz Mehmet Rıdvan Cebecioğlu’nun Kütahya’nın turizmine ilişkin önemli bir haberi vardı.

Haberi önemli kılan turizm sektöründe ciddi yatırımları bulunan, seçkin tesisleriyle ülkemiz turizmine hizmet veren ve bu alanda deneyimli olan Gürallar ailesinden saygın birinin söyledikleriydi.

Bu hususta benim bir şey demeye hakkım yok. Zira bu alanda bir yatırımım kariyerim ve hizmetlerim bulunmuyor. Haliyle   sözlerimin pek tesiri olmaz. Ancak işi bilen birinin öngörüsü ve önerileri büyük önem taşır ciddiye alınır. İnancımız “İşi ehline verin” demiyor mu?

Ama bir gerçeği de söylemeden geçemeyeceğim. Bu şehrin turizm alanında başarılı olamayışının asıl nedenlerinden biride Kütahya’nın yeterince tanınıyor biliniyor olmamasındandır. Maalesef bu yönde ciddi bir gayretimiz yok. Eğer Gürallar olmazsa Kütahya’nın adını sanını duyan olmayacak. İlimizin marka değerlerinden olan seramikleriyle, porselenleriyle, cam ürünleriyle ülkemizin ve dünyanın pek çok yerine Kütahya ismini taşıyorlar. Şüphesiz illerin ve ülkelerin tanınmasında ticaret çok önemi bir unsurdur. Dolayısıyla Gürallar geniş ürün yelpazesiyle ilimizin ekonomisine, istihdamına ve isminin duyurulmasına önemli katkı sağlıyorlar.

Türkiye’nin tüm illerinde, bazı ilçelerinde, büyük alış- veriş merkezlerinde gayet şık görünümlü mağazalarında, tanıtım ve reklam tabelalarında hep Kütahya var. Ben bunu öyle laf olsun diye söylemiyorum. 15 yıl işim gereği Türkiye’yi bir uçtan bir uca gezdim ve gördüm.

Ülkelerin ve illerin tanınıp kalkınmasında turizmin önemli bir sektör olduğunu bugün bilmeyen duymayan kalmamıştır. Buna rağmen biz bu alanda bir varlık gösteremedik. Yıllardır bir gıdım yol almadık. Nedenlerini bizden daha bilen yetkin birilerinin görüş ve tavsiyelerini değerlendirip bir şeyler yapmalıyız. Bunu başka yerlerde aramaya hiç gerek yok. Çünkü bu yatırımları yapacak sermayenin bizde var olduğunu düşünüyorum. Küçük olsun benim olsun anlayışından sıyrılır ortak akıl ve sermaye oluşturursak bunu başarırız. Yıllardır bu konuda öyle ciddi bir söz duymamıştık. Çok şükür geçen gün gazetemiz aracılığıyla duyduk. Kütahya turizmi hususunda açıklamalarını okuyunca umutlandım. Şimdi onu sizinle paylaşayım.

Kütahya’da turizmin canlanması için konaklama, yeme içme ve ulaşım gibi hususlarda güçlü ve yaygın bir ekosistemin oluşturulmasının gereğine dikkat çeken Gürallar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Esin Güral Argat, Sivil toplum örgütleri, girişimciler ve kamu bir iş planı ve marka çerçevesinde buluşmasının, bir strateji ve alt yapı oluşturulmasının gereğini belirterek başarıya giden yolu gösteriyor. Bazı okurlarımın ‘ göstermek yetmiyor yapmak lazım’ dediklerini buradan duyar gibiyim. Haklılar mı? Bence haklılar.

Kütahya’nın muazzam bir tarihe kültüre ve termal kaynaklarına sahip olduğunu belirten Esin Güral Argat, şehrin en fazla turist çeken mekanlarının başında gelen Aizanoi Antik Kenti’nin tüm detaylarıyla gün yüzüne çıkması için yürütülen kazı çalışmalarına LAV olarak sponsor olduklarını ve destek verdiklerini belirtiyor. Özellikle Aizanoi’nin önemine değinen Argat, “Aizanoi bizler için çok önemli ve tarihi bir miras. Bir an önce tam anlamıyla gün yüzüne çıkması lazım. Bugünkü haliyle bile gittiğinizde nefes kesici bir güzellik görürsünüz. Bu eserin bütün ihtişamıyla gün yüzüne çıkartılması için önemli çalışmalar yapıldı. Bizlerde daha hızlı devam etmesi için destek oluyoruz” demiş. Belli ki Esin Hanım bu konuda çok duyarlı. Bu arda benimde bir teklifim olacak Sayın Esin Hanıma. Günümüzde etkin tanıtım araçlarından biride senfonidir. Herhangi bir senfoni orkestrasıyla Kütahya mahalli sanatçılarının katılımıyla  Aizanoi’nin görüntüleri eşliğinde, Kütahya türküleriyle yapılan Aizanoi senfonisi büyük ses getirecektir diye düşünüyorum.

Kütahya’da turizmin gelişebilmesi için güçlü bir ekosistemin oluşturulmasının altını çizen Esin Hanım, “Öncelikle ulaşım konusunun çözülmesi lazım. İç turizm ve yurt dışından turistlerin gelmesi için konaklama, yeme içme ve ulaşım gibi konuların hep birlikte ele alınması gerekiyor. Bunun yanında yöresel lezzetler de önemli. Bugün günümüzde lokal değerler daha çok öne çıkıyor. Bölgemizde de çok fazla lokal değer var” diyerek mühim önerilerde bulunuyor. Gerçekten bu şehrin ulaşım sorunu var. Mesela Kütahya’dan Türkiye’nin pek çok iline direk otobüs yok, tren yok, uçak yok. Elâzığ’a gidecek birisi ya Eskişehir’e ya da Afyona gitmesi gerekiyor.  Bu alanda yoklar listesini uzatmak mümkün. Yurt çapında tanınmış yöresel bir yemeğimizde bulunmuyor. Geçen yıl duagür camisi önünde yemin merasimine geldiklerini söyleyen bir aile “Abi biz Çorum’dan geldik, dönünce soracaklar ne yediniz diye, Kütahya’nın neyi meşhur” diye sorunca bende doğal olarak cimcik yanıtını verdim. “Peki nerede yiyebiliriz” deyince doğrusu net bir cevap veremedim ve Germiyan sokağı tarif ettim. Daha yığınla problemimiz var ve bütün bunların çözülmesi gerekiyor. Eğer yapmazsak söylediklerimiz sadece sözde kalır. Haydi Kütahya at bu ataleti üzerinden senin o kadim asaletini herkes görsün. Bu temenniyle sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Belediye Kütahyaspor 3 yıllık aranın ardından yeninden profesyonel liglere geri döndü. Ancak bu kez bir farkla; arkasında Belediye desteğini yüzde yüz hissederek. Hatırlarsanız önceki yıllarda en küçük bir sıkıntıda yönetimsiz kalan bir Kütahyaspor ...
  Değerli okurlarım, sondan söyleyeceğimi baştan söyleyeyim ki, yanlış anlaşılmasın. Yazımda isimleri geçenlerin hiçbirini tanımıyorum. Yaptıkları iyilikleri okuyunca takdir ettim ve bir katkım olur düşüncesiyle köşeme aldım. Bugün üç konudan bahsedeceğim. İkisini okuyunca işte ...
Hayat belirli hareketlerin tekrarından ibaret bir bakış açısına göre. Bir başka değişle hayatta tekrarlan birçok olaylar vardır. Bu haftaki yazımda tüm nesillerin yaşadığı, gelecek nesillerinde mutlaka yaşayacağı, yeri zamanı ve şeklinde ufak tefek değişikliklerin ...
Bütün dünyanın “ana" gündemi koronavirüs.Bu virüs; aşısı ilacı bulunmadıkça, değişime de uğramadıkça gündemdeki yerini korumaya devam edecek.Bundan sebep, bizimde iki üç yazımızdan biri pandemi üzerine olacak.                             ☆☆☆Kurban bayramı öncesi ve sonrası ...
HASBİHAL                                   Remzi GÜNAYGazete KIRKÜÇ'ün bize ayırdığı bu ķöşede 20 aydan bu yana;Ağırlıklı, koronavirüs salgınından..Şehrin kadim tarihi, kültürü, sanatı, yeraltı ve üstü zenginliklerinden..Tabii güzelliklerinden..Çelebi ruhlu güzel insanlarından..Sanayici ve girişimcisinden..Tarımından..Çarşısından, pazarından.. Esnafına kadar ...
RÜN LAPAROSKOPİ -MENŞEİ TÜRKİYE- ÜRETİMİ KÜTAHYA Değerli okurlarım, başlıktaki hadise bir hayal değil, rüya hiç değil tamamen bir başarı öyküsü. Geçen gün gazetemizde bununla alakalı sevindirici bir haber vardı. Aylardır koronavirüsü illeti acılar, kaygılar, ...
İHALELER
Site içi arama

http://gazetekirkuc.com/mizanpaj-1-167/

booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.