SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
14 Ekim 2019

NEDEN RAYLI SİSTEMİ TARTIŞMIYORUZ ?

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
NEDEN RAYLI SİSTEMİ TARTIŞMIYORUZ ?

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 14 Ekim 2019 7:33

Geçtiğimiz günlerde gazetelerimizde şehrimize “Millet bahçesi” kurulacağına dair bir haber vardı. Mahalli gazetelerimizin manşetten büyük puntolarla verdiği bu haber yeterince ilgi görmedi. Sanırım şehrimizin bu durumda parka- bahçeye ihtiyacı yok. Kütahya o bakımdan şanslı şehirlerin başında geliyor. Sakın benim millet bahçesine muhalif olduğumu anlamayın. Tabi ki oda yapılmalı, ancak ondan daha evvel hepimizin illallah dediği şu trafik keşmekeşine bir çare bulunmalı. Yayası da, sürücüsü de bu hususta çok şikâyetçi. Yaşadığımız bu şehrin en büyük sorunu ulaşımda alt yapı yetersizliği ve trafik. Hızla artan araç sayısı trafikte büyük sıkıntılara yol açıyor.
Görünen o ki aracımız çok, bu araçları taşıyacak yollarımız yok. Yani yetersiz. TÜİK’in açıklamasına göre şu anda Kütahya genelinde 212 bin 193 motorlu kara taşıtı var. Nüfusumuz  577 bin 941. Ortalama 2.7 kişiye bir araç düşüyor. Gelişmişlik düzeyimizi gösteren bu veriler trafik çilesi çeken bizleri sevindirmedi.
Yerel yönetimler palyatif işlerden vaz geçerek daha kalıcı işler yapmalı. Yoğun trafiğin yaşandığı bu ortamda Allah’tan ki, sevgi yolu tekrar araç trafiğine açılmadı. Şehir merkezinde belli saatlerde kilitlenen trafik sıkıntımız artarak devam ediyor. Bunun değişik sebepleri olsa da galiba en belirgini olanı sittin senedir çözülemeyen sit alanlarının ve metruk binaların çokluğu. Bunun mutlaka halledilmesi lazım. Gelişen şartlara göre yeni yasal düzenleme yapılarak bu önemli sorunu aşmamız gerekiyor.
Millet bahçesinden önce bu şehri bunaltan, insanları sinir küpüne döndüren ulaşım, trafik, otopark gibi sorunlara ivedilikle çare bulmamız lazım. Zira bu kesafet artarak devam ediyor. Böyle giderse bitecek gibi de değil. Bugünden önlem alınmazsa yarın geç kalabiliriz.
Toplu taşıma araçlarının çeşitliliği ve konforu arttığı günümüzde insanlar duraklarda dakikalarca otobüs, midibüs bekliyorlarsa, bu araçlarla sıkış tepiş taşınıyorsa parkların büyüklüğü bir şey ifade etmiyor/etmez de. Bu zamana değin kimse bu soruna öyle köklü bir çözüm bulamadı. Kütahyalı bu mevzuda çok dertli. Belediye Başkanı Sayın Alim Işık ve yönetiminden seri ve rahat bir ulaşım için çözüm bekliyor.
Şehir merkezinde hızlı ulaşımı sağlamanın, yaşanan trafik sıkışıklığını çözmenin çarelerini ben değil şehir planlamacıları düşünsün. Fakat kısa vadede yapılacak işlerler de yok değil. Millet bahçesine ayıracağınız zamanı, harcamayı şehrin değişik yerlerine açacağınız alternatif yollarla, toplu taşıma araçlarının sefer sayılarını artırmakla, otoparkları yaygınlaştırmakla, park ücretlerini minimum sevide tutarak çözümüne bir nebzede olsa katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Bazı caddelerin çift yönlü trafiğe açılması hakkında bugünden bir şey söylemek daha erken. Bunun sonuçlarını zamanla göreceğiz.
Son yıllarda ülkemizde raylı taşıma sistemlerine ciddi manada önem verilmesine, artış olmasına rağmen nedense biz bu konuyu hiç konuşmuyoruz. Şehrimizi bir uçtan bir uca kat edecek, trafik yoğunluğunu azaltacak, konforlu ve seri yolculuk sağlayacak radikal  çözüm sağlayacak  hafif raylı sistemi gündeme getirip tartışmalıyız.
Günümüzde toplu taşıma araçlarının en gözde olanlardan birinin de hafif raylı sistemler olduğu söyleniyor. Yüksek kapasitesi, sürüş kalitesi, tahsisli yolu ile en çok tercih edilen bir ulaşım sistemidir.  Bu sistem hızlı gelişme gösteren bir ulaşım türü olduğundan ülkemizde de yaygınlaştığı görülüyor. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilgili Bakanlıklar, AK Parti iktidarı raylı sistemlere önem ve öncelik veriyorlarken bu fırsatı değerlendirmemiz gerekir. Bir kentin kalkınmasında gelişmesinde ulaşım alt yapısı büyük önem taşıyor. Şehrimize gelecek yatırımcıların kriterleri içinde muhtemelen bunlarda vardır.
Kütahya il merkezinin fiziki yapısı, nüfus durumu hafif raylı sistem içim uygun mudur ben onu bilemem. Çünkü bu tamamen teknik bir mesele. Bu konuda  bir bilgilendirme yapılırsa bizde öğrenmiş oluruz. Zira en kötüsü de bilgi sahibi olamadan fikir sahibi olmak. Hafif raylı sistemin şartları nedir bunların bilinmesi lazım.  Eğer şehrimiz için koşullar uygunsa Zafertepe mahallesinden Üniversiteye kadar çift yönlü raylı sistem kurulması Kütahya’ya çok şey kazandırır.
Artık raylı sistem konusunu ciddi olarak ele alıp enine boyuna tartışmalıyız. Tabi bilimsel bir çerçeve içinde. Bu temenniyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Muhterem okurlarım değerli vaktinizi ayırıp bu köşeyi okuduğunuz için size teşekkür ediyorum. Bu yazıyı yazarken gözüm bir yandan da televizyon ekranındaydı. Çünkü  mazlum insanların refahı ve felahı için ” Barış Pınarı” hareketi başladı. Sizden istirhamım ” Fetih Süresi”ni okumanız ve dua etmeniz. Bu yazıda bir kusurum var ise ya da, bir sürçü lisan ettiysem affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Şehirlerde kurulan devasa katlı yapılar, şehrin tarihi ve kültürel yapılarını gölgede bırakmış birçok sit alanı, ortadan kaldırılmış yeşil alanlar, tahrip edilmiş bir oldu bittiyle şehrin geçmişle bağları kopma noktasına getirilmiştir. Şehirlerin ...
  Aşağıda cins, miktar ve değerleri yazılı mallar satışa çıkarılmış olup: Birinci artırmanın aşağıda belirtilen gün, saat ve yerde yapılacağı ve o gün kıymetlerinin %50'sine istekli bulunmadığı taktirde, yine aşağıda belirtilen gün, ...
Çocukluğumuzdan beri hep duyarız büyüklerimizden… “İçme oğlum şu zıkkımı! Parasını el alır, dumanını yel alır… Derdi de sana kalır!” Büyükler ne dese yeridir, doğrudur. Tecrübe dediğin ömür tüketilerek elde ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünyada ...
Nedense bugün yazmak gelmiyor içimden. Bu halet-i ruhiye içinde kararsız bir şekilde oturdum bilgisayarın başına. Biraz gezindim orada burada. Gözüm ekranda, kulağım televizyonda. Haber spikerinin yürekleri burkan o sesi yankılandı ...
  Amerika’nın son günlerde ülkemize yaptıkları, Amerikan başkanı ve yöneticilerinin akılla mantıkla izahı mümkün olmayan kepazece, gerçeklerle bağdaşmayan ve sürekli değişiklik gösteren söylemleri hep yapıla geldiğini gösteren yazımın 1. bölümünü önceki ...
  Kütahya’da un var, yağ var, şeker var. Fakat nedendir bir türlü helva yapamıyoruz. Kütahya’nın tarihi 7000 yıl öncesine dayanmaktadır. Frigya, Bizans, Selçuklu, Germiyanoğlu ve Osmanlı Devletlerinin ya başkenti ya da ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');