DSC_0344

‘ORTADOĞU’DA KERBELA TEKRAR YAŞANIYOR’

Diyanet-Sen Kütahya Şubesi Teşkilatlanma Sekreteri Numan Küçükçakır, İslam Aleminin ve tüm Kütahyalıların Hicri yılbaşı sebebiyle basın açıklaması yaptı. Muharrem ayının Kerbelayı hatırlatan bir ay olduğunu ifade eden Küçükçakır, “Ortadoğu’da, başta Filistin ve Suriye olmak üzere dünyanın birçok yerinde adeta Kerbela tekrar yaşanıyor” dedi.

Hicri yılbaşı olması ve Muharrem ayının başlaması sebebiyle Diyanet-Sen Kütahya Şubesi Teşkilatlanma Sekreteri Numan Küçükçakır, bir basın açıklaması yaptı. Küçükçakır yaptığı açıklamada, “İnsanlık tarihinde pek çok önemli hadiseyi içinde barındıran, Müslümanların hayatında ayrı bir yeri olan, vuslatıyla gönüllerde heyecan ve manevi bir atmosfer oluşturan, Muharrem ayı; Hicri yılın başlangıcı kameri ayların ilkidir.” dedi. Küçükçakır, “Bu mübarek ay nas’lar da; haram aylardan olduğu ve şehrullah olarak ifade edilir. Allah’u Teala Kur’an-ı Kerim’de “Gerçek şu ki; Allah katında ayların sayısı, gökleri ve yeri yarattığı günden beri Allah’ın kitabında on iki dir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte dosdoğru din budur” buyurmaktadır. Bir sahabenin “Ya Rasulallah,Ramazan dan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz” şeklideki sorusuna karşılık Efendimiz (S.A.V) eğer  Ramazan’dan  sonra oruç tutacaksan Muharrem’de tut çünkü bu ay Allah’a ait bir aydır buyurmuştur. Muharrem ayının onuncu gününe aşure günü denilmiş ve insanlık tarihindeki Peygamberlerin hayatlarında vuku bulan (Hz. Adem (as.)ın tevbesinin kabulu, Hz. İbrahim as.’ın Nemrutun ateşinden kurtulmaları, Hz. İsa (as.)ın  doğumu ve semaya yükseltilmesi, Hz. Nuh as.’ın tufandan kurtuluşu  gibi bir kısım hadiselerin bu güne tekabül etmesi, aşure gününe kutsiyet atfetmiştir.” diye konuştu.

‘MUHARREM AYI BİZE

KERBELAYI HATIRLATIYOR’

Muharrem ayının bütün Müslümanların ciğerlerini dağlayan Kerbelayı hatırlatan bir ay olduğunu ifade eden Küçükçakır,  “Kerbela; Rasulümüzün “Cennet gençlerinin efendileri” sözüyle taltif ettiği, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın iki ciğer parelerinden biri olan Hz. Hüseyin Efendimizin ve yetmişten fazla mü’minin şehit edildiği yerdir. Asırlardır yüreğimizi sızlatan bağırlarımızı yakan bu elim hadise, Efendimizi ve onun Ehl-i Beytini seven başta milletimiz olmak üzere bütün mü’minleri, derinden yaralamış ,kalpleri incitmiştir. Kültürü, mezhebi  ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara gark etmiştir. Muharrem ayını Hz. Hüseyin’in  uğrunda canını feda ettiği hak, adalet, rahmet, merhamet müsamaha ve şefkat duygularının yeniden ihyası ,Müslümanların muhabbet, kardeşlik ve beraberlik duygularının güçlenmesi için fırsat bilmeliyiz” dedi.

‘ZALİMLERİ LANETLİYORUZ’

“Ortadoğu da, başta Filistin ve Suriye olmak üzere dünyanın birçok yerinde adeta Kerbela tekrar yaşanıyor.” diyen Küçükçakır, “Bu zulümlerin son bulması için Mevla’mıza Dua ediyor, zalimleri lanetliyoruz, zulme uğrayan kardeşlerimize de sabır ve metanet diliyoruz Nitekim, Muharrem ayında yaşadığımız aşure geleneğimiz  bu kardeşliğin en güzel örneklerindendir. Aşure paylaşmanın, ve birlikteliğin simgesidir. Aşure aşında bir araya gelen farklı nimetlerin, aynı ortak tada katkı sağladıkları gibi, milletimiz asırlardır birlikte yaşamanın gereği olarak sevinç ve tasayı, muhabbet ve meşakkati paylaşmaya devam etmektedir. Bu vesileyle şehitlerin efendisi Rahmet Peygamberinin çiçeği cennet gençlerinin seyyidi ümmetin gözbebeği Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor. Bu vesileyle  Kütahya halkımızın ve tüm İslam aleminin Muharrem ayını ve aşure gününü tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *