SON DAKİKA
admin
Takip Et!
13 Haziran 2019

OTOMOBİLİMİZ GEÇ KALMASIN

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
OTOMOBİLİMİZ GEÇ KALMASIN

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 13 Haziran 2019 7:18

Bir önceki yazımda bayram muhabbetimizden biraz bahsetmiş bazılarını bugüne saklamıştım.

İktisadi, siyasi, spor ve şehrimizin kronik sorunlarından biri olan metruk binalar sorununa değindiğimiz o sohbette, arkadaşlarımızdan biri yerli otomobil projesini hatırlattı.

Üzüntülü bir tavırla ” Korkarım bu önemli proje iç politikaya ve seçimlere kurban edildi” dedi.

Sahiden bir yerli ve milli otomobil projemiz vardı bir zamanlar. Ne oldu? Neden gündemden düştü. Reisin “Babayiğit” diye onure ettiği o sayın müteşebbisler şimdi nerede.

Bütün aksamlarıyla yüzde yüz yerli ve milli otomobil özleminde olan her vatan evladı gibi  bende merak ediyorum.

O proje kamuoyunda öyle bir heyecan oluşturmuştu ki otomobil fabrikasının Kütahya’da kurulması için günlerce imza kampanyaları düzenlendi. Halkımız da büyük ilgi göstererek kampanyaya destek verdi.

Sanki otomobil stop etti sesi soluğu yok. Bu sessizlik halkta güven duygusunun zayıflamasına ve kaybolmasına yol açıyor. Yoksa 59 yıl evvel devrimin devinimini sabote edenler, bugünde milletimiz ve ülkemiz için büyük önem taşıyan bu projenin demi kontağını kapadılar.

Oysa nasılda heyecanımız zirve yapmıştı gazetelerde çarşaf çarşaf prototiplerini görünce. Umutlanmıştık artık bizimde yerli ve milli bir otomobil markamız olacak diye.

Otomotiv sanayinin ülkemizde kurulması, cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Türk malı otomobillerimizle kutlamalar yapmamız, yollarda kendi markalarımızla seyretmemiz, bu gururu yaşamamız için zaman yitirmeden o milli heyecanı hayata geçirmeliyiz, marşa yeniden basmalıyız.

Zira halkımız ekonominin itici gücü olan otomotiv sanayinin ülkemize yeni bir boyut kazandıracağının farkında. Bunu fırsata dönüştürmek lazım. Daha büyük yatırımlar, daha geniş kapasiteler, daha sağlam ve kaliteli ürünler, daha ucuz araç, yedek parça ve yaygın servis hizmeti bekleyen milletimizin bu milli heyecanını öldürmemek, diri tutmak gerekir.

Ben bu işin yabancısı değilim değerli okurlarım. Benim asıl mesleğim oto tamir ustalığı,  gazetecilik ise tali uğraşım. SLİ’ de, 25 yıl ağır vasıta  ustalığı, postabaşılık ve ustabaşılık yaptım. Yönettiğim ağır vasıta onarım ve yenileme bölümde 35-65 -85 ve 120 tonluk ağır iş kamyonları vardı. Bunların çoğu Amerikan ve azıda Rus imalatıydı. Her yıl sayfa sayfa yedek parça sipariş dosyaları hazırlardık. Vallahi ellerim titrer bizi elin gavuruna muhtaç edenlere hep lanet ederdim ama yapabilecek bir şeyim yoktu.

Siz muhterem okurlarımın hoşgörüsüne sığınarak bir anımı nakledeyim. Makine ikmal şube müdürümüz değişmişti. Her dönem yaptığım gibi yine yedek parça dosyalarımı hazırlamış müdürümüze takdim etmiştim. Bir gün beni makamına çağıran müdür bey dosyanın son halini gösterdi. Listenin yüzde 90’ını silmişti, “Ne bu hal, bunlara torba torba dolar ödüyoruz biliyor musun?” dedi ve kibarca fırçaladı. Bende biliyorum efendim lakin bu parçalar olmazsa bu kamyonlar çalışmaz dedim. ” Bu parçalar var ama belli ki sizin haberiniz yok. Bunların çoğu ülkemizde yapılıyor, Hemen dosyanı al, görev kağıdını yaptır altına araç vereceğim Ankara OSTİM’e gidecek vereceğim adreslerden bu malzemelerin hepsinin imal edildiğini göreceksin” dedi Siirtli Akın bey. Ankara OSTİM’de müdürümüzün verdiği adreslere gidip inceleyince sipariş listelerinde yer alan parçalarının imal edildiğini gördüm. Hem kaliteli hem de çok ucuza yapıyorlardı. Bir örnek verirsen farkı anlarsınız.

Yurtdışından aldığımız bir kardan mili parasıyla OSTİM’de 5-6 adet alıyorduk.

Bütün bunlar bize ülkemizde bir alt yapının olduğunu gösteriyor. Eğer bugün Savunma sanayimiz yüzde 20’den yüzde 70’e yükseldiyse bunun sayesinde. Tez zamanda kendi yerli ve milli markamız olan otomobillere binmemiz temennisiyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Hafta sonu mahalli gazetelerimizde Sayın Nafi Güral'ın yüreklere su serpen bir beyanatını okudum. Ekonomik gündeme ilişkin sorunlara her daim olduğu gibi yine suhuletle yaklaşan sayın Güral cesareti elden bırakmamamızı öğütlüyor. Bazı felaket tellallarına inat emin bir kanaatle, sağlam bir ...
Kol Böreği S-400 Hava Savunma Sisteminin alınmasından ve Türkiye’ye teslim edilmeye başlamasının ardından; Bursalı Hasan Acar isim börekçi Rus Lider Putin’e teşekkür mahiyetinde ulaştırılmak üzere “Kol Böreği” yaparak kargo ile Rusya’ya ...
İlk darbeyle 10 yaşımda tanıştım. Babamın o gün çok uzun dua ettiğini ve ağladığını gördüm. Merak ettim seğirterek anama gittim ve babamın ağlama sebebini sordum. Elini başımın üstüne koyan anam çok ...
Öncelikle gazetemize  gösterdiği ilgiden ve kurban konusunda verdiği bilgiden dolayı muhterem İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar Hocam’a çok teşekkür ediyorum. 9 Temmuz günü bu köşede “Lütfen müftü efendiye iletin” başlıklı yazımda Cuma vaazından ...
"Ele verir talkını kendi yutar salkımı" benimki o hesap. Yazılarımda genellikle Kütahya olarak kendi mahalli değerlerimize önem vermemizi, şehrimizin tanıtımda gayreti ve emeği olan ses ve saz sanatçılarımızı, ressam ve özellikle ...
Biz gazeteciler aynı zamanda bir elçiyiz muhterem okurlar. Dolayısıyla bize zeval olmaz. Sizlerin istek ve şikayetlerini ilgili makam ve mercilere iletmek,  çözümüne katkı sunmak asli görevlerimizdendir. Sorumluluk gerektiren bu mühim görevimizi ihmal etme veya erteleme ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.