SON DAKİKA
Rıdvan Cebecioğgu
Rıdvan Cebecioğgu
» Diğer Yazıları
Takip Et!
18 Kasım 2019

ŞEHRİN TANITIMI -2- / ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
ŞEHRİN TANITIMI -2- / ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 18 Kasım 2019 7:02

Şehirlerde kurulan devasa katlı yapılar, şehrin tarihi ve kültürel yapılarını gölgede bırakmış birçok sit alanı, ortadan kaldırılmış yeşil alanlar, tahrip edilmiş bir oldu bittiyle şehrin geçmişle bağları kopma noktasına getirilmiştir.

Şehirlerin günümüzde hakkıyla ele alınması gerekir. Bu konuda devlet kurumlarına büyük görev düşmektedir. Örneğin tarihi yapılarla ilgili resterasyon konusunda bazen hangi kurumun yetkili olduğu karmaşası yaşanmaktadır. İllerde Kültür ve Turizm Müdürlüğü şeklen sorumlu görünür.

Ancak uygulamada ve gerçekte Vakıflar Genel Md., Çevre ve Şehircilik Md. ve Anıtlar Yüksek Kurulu gibi her biri ayrı bakanlığa bağlı kurumlar devreye girer. Bu çok başlılık ancak şehrin mimari tarihi ve kültürel yapılarının tek çatı altında toplanması ile ortadan kalkar.

Bu da ancak her şehirde kurulması gereken ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ bünyesinde çözüm bulur. Kurulacak Şehir Araştırmaları Merkezinde oluşturulacak her alandaki komisyonlara ilgili birim veya kurumlardan birer temsilci alınarak kördüğüm haline gelmiş meseleler çözüme kavuşturulabilir.

Şehre dair yayınlanmış eserlerin, çıkmış dergilerin, çekilmiş fotoğrafların yayınlanmış ve yayınlanmakta olan gazetelerin eskiye dair bilgi ve birikimi olan akil kişilerden elde edilen bilgilerin bir araya getirildiği kitaplıklarda her konuya ilişkin çözümler bulunması mümkündür.

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİNDE, haftalık konulu sohbetlerde, görüşmelerde, kayıt altına alınan toplantılar 40-50 yıl sonra ihtilaflı konularda çözümü kolaylaştırır.

El sanatları alanında kaybedilen değerler ve bilgiler canlandırılmak ve günümüze taşınmak istenirse Şehir Araştırmaları Merkezi bunun için başvurulması gereken müzelerden çok daha önemli kurumların başında gelir.

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ nedir, nasıl olmalıdır?

Ş.A.M., hayatın içinden hayata dair çok şeyin sorgulandığı, halkın değer ve kültürüne dair bilgi alabileceği yazılı, sesli, görsel malzeme yanında, yerel yemek çeşitlerinden içeceklerine, elbisesinden ayakkabısına, oturup kalkmasına varıncaya kadar her şeyinin dünle bugün arasında yer aldığı merkezdir.

Ş.A.M., sıradan bir kütüphane değildir. O şehirle ilgili yazılı olan kitabın, gazetenin, derginin yanında fotoğrafın bilginin vesikaların yer aldığı mekândır.

Ş.A.M., derdi olanın derdiyle bir insanın ilgilendiği yerdir. Sohbetin koyulaştığı mekândır.

Ş.A.M., şehir insanının ihtiyaç duyduğu her şeyin bilindiği ve yetkililer ile yardımseverlerin buluştuğu mekânlardır.

İşsize işin, aç olana aşın, evsize evin sağlandığı, hastaya dermanın sunulduğu, ruha terbiyenin aşılandığı, insanlığa merhametin gösterildiği, zalime zulmünün karşılıksız kalmayacağının söylendiği tarihin, edebiyatın, sanatın, inancın hayatta yer aldığı ve öneminin daima hatırlatıldığı nebevi mekândır.

Ş.A.M., ülke genelinde her şehirde kurulması gerekli bir merkezdir. Bu merkezde düşünülen uygun yer, yazılı, sesli, görsel malzemenin sergilenmesi ve muhafazası için 500 veya 600 m2 kapalı bir alandır. Bu merkez de, sinema da olmalı, matbaası da olmalı, doktoru da olmalı, aşhanesi de olmalı, vakfı kurulmalı. Devlet adına Valilik koordinasyonu sağlamalı. Şehrin yardım severlerinin gönüllü desteği alınmalı, çocuklara eğitim ve öğretimde basamak olmalıdır.

Şehir Araştırmaları Merkezinde sunulacak yemekler, Kütahya’nın yöresel yemekleri olmalı, meyveleri kestane, gelincik elması ve hüsnüyusuf armudu olmalı.

Sonuç olarak şehrimizde oluşturacağımız ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ’nde Kütahya’nın tarihi kültürü ile ilgili her şeyin yer aldığı, şehrin dünden bugüne uğraştığı sanatın canlandırıldığı, yoksulların doyurulduğu, gençlerin eğitildiği, şehirle ilgili sohbetlerin yapıldığı bir Merkezi bu güzel şehre kazandırabiliriz. Böyle bir merkez tüm Türkiye’ye örnek olsun.

İnsanlar hayalleri ile yaşar, hayallerle istenene ulaşılır.

Selam ve Dua ile.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bu yazıyı gönderdiğim Pazar günü saat 17'ye kadar Adalet ve Kalkınma Partisinin Kütahya İl Başkanı daha açıklanmamıştı. İbrenin kimden yana olduğunu öğrenebilme ümidiyle biraz nabız yokladım, bir sonuç alamadım. Deyim ...
Kütahya'da meydana gelen bazı üzücü hadiseler, abartılı söylentiler bizi kaygılandırıyor, umudumuzu törpülüyor, moral değerlerimizin zayıflamasına yol açıyor. Sanki memleketin çivisi çıkmış, ar haya kalmamış, büyük çapta bir ahlaki erozyon oluyor ...
Hayat çok değişik şekillerde tanımlanabilir. Gemiden, uzun yol otobüsüne, yoldan –  tünele, çok değişik nesnelere benzetenler var. Aslına bakarsanız hepsi doğru, her şeye benzetilebilir hayat. En temel anlamda ise; iyi ...
Kentsel dönüşüm 6306 Sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi hakkındaki kanuna göre, kentteki afet riski taşıyan alanların belirlenip sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesidir. Kısaca kentsel dönüşümle kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı ...
Yüzyılların içerisinden süzülüp gelen tecrübe birikimi deyimlerimiz, ata sözlerimiz var… Öğüt veren, yol gösteren, önümüzü açan… “Bıçak yarası geçer, dil yarası geçmez!” bunlardan bir tanesi. Bıçağın açtığı yara zamanla geçer, iyileşir, şifa bulur. Dilden ...
William Shakespeare'in, “Olmak veya olmamak işte asıl mesele bu” sözüne nazire yapıyor değilim. Tanıtımın önemine ve bir yazarımızın önerisine değineceğim kısaca. Bu şehirde gündemden düşmeyen iki konu var. Bunlardan biri ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');