SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
7 Ekim 2019

ŞERH DÜŞÜYORUM

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
ŞERH DÜŞÜYORUM

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 7 Ekim 2019 5:33

“Bu şehirde bir şey olmuyor” diyenlerin görüşüne katılmıyor şerh düşüyorum. Yapılan hizmetleri görmez ya da görmek istemezsek de Kütahya’da güzel işler oluyor. Farklı beklentiler içinde olanlar, siyasi rant peşinde koşanlar, katı muhalefet saplantısından kurtulamayanlar iktidarın getirdiği hizmetleri inkar eder.
Toplumu umutlandıracak, yatırım şevkini artıracak haberlere itibar etmek, takdir etmek ve bunları çevremize yaymak bu şehre çok şey kazandırır. Bu olumlu gelişmelerin yaygınlaşması, yayılması, başka hizmetlerinde gelmesini sağlar.
Yaşadığı şehrin menfaatini düşünmeyen, kişisel çıkarını önceleyen, toplumu karamsarlığa iten haberlere ilgi göstermemeliyiz. Bu şehre bir çivi çakana teşekkür etmekte, onu duyurmakta bir erdemdir. İnkar etmek ise ya kıskançlık ya da zavallılıktır. Bu genelde olduğu gibi yerelde de böyledir. Sosyal kültürel ve ekonomik alanlarda yapılan yatımları görmez, bunlara itibar göstermez, asılsız haberlere değer verirsek bu şehre yatırım yapanlara, hizmet getirenlere haksızlık yapmış oluruz.
İlimizin hayrına olan, halkımızı heyecanlandıran müspet haberleri çevremize yayarak “Fısıltı haberciliğini” önlemeliyiz. Çünkü yalan bir haber onarılmaz sorunlar açar başımıza.
Bu şehrin geleceği adına toplumun moral değerlerini diri tutmak gerek. Mesela 27 Eylül ve 1 Ekim günlü gazetelerimizde ilimizi ilgilendiren güzel haberler vardı. Yer darlığı nedeniyle bunlardan sadece ikisini paylaşayım siz değerli okurlarımla.
İlki Köylerin Alt Yapısının Desteklenmesi Projesi ( KÖYDES ) kanalıyla ilimize yapılan yatırımlar ve sunulan hizmetlere ilişkin. İkinci haber ise dış ticaretimizle ilgiliydi. Kütahya’da en çok okunan bizim gazetemiz olduğu için küçük bir araştırma yaptım. Asayiş haberlerine ilgi olsa da “KÖYDES’le gelen mucize” başlıklı haber ve “Dış ticarete Kütahya damgası” haberlerinin daha çok okunduğunu öğrendim. Bu gazetenin fahri bir yazarı olarak buda beni sevindirdi.
Biz Kütahyalılar 2002 öncesi yollarımızın çok bozuk olduğunu, iktidarların bu önemli soruna çözüm bulmadığını söyler, ama seçimlerde gider oyumuzu yine aynı partiye verirdik. Çok gezen biri olarak bende yollarımızın farkındaydım. Televizyon programlarında, gazete yazılarımda umumiyetle bu mevzuyu ele alır, milletvekillerimizi tenkit eder, hep komşu illeri mukayese ederdik. Adeta zengin mahallenin fakir mukimi durumundaydık. Haklıydık hakikaten yollarımız berbattı.
Çok şükür bugün öyle bir sorunumuz yok. Ben karayollarımızdan bir şikâyet duymadım. Şimdi asıl istek hızlı tren. Muhalifliği müzmin bir hal almış olanların bana kızacaklarını biliyorum. Hakkı olanın hakkını vermek de bir meziyettir. Bilirsiniz “Marifet iltifata tabidir.” Bu marifeti kim gösterirse ona iltifat etmek gerek. Bu ayıp değil.
Kütahya köyleriyle, kasabalarıyla başta alt yapısı olmak üzere her alanda AK Parti iktidarından çok hizmet aldı. Günümüzde yolsuz, susuz köy kalmadı sanırım. Eğer var ise bize duyursunlar, söz veriyorum benim köşem onlara açık. Çünkü bizim asli görevlerimizden biride budur.
Gazetemiz Haber Koordinatörü M. Rıdvan Cebecioğlu’nun, KÖYDES’le ilgili o haberin bir özetini siz değerli okurlarımla paylaşır isem bu yatırımlardan, hizmetlerden sizde haberdar olursunuz.
14 yılda yaklaşık 150 milyon liralık yatırım yapılan ilimizde yatırımların ve hizmetlerin devam edeceği belirtiliyor. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Murat Koyak 2019 yılı KÖYDES ödeneklerinin dağılımı, tamamlanan ve devam eden yatırımlar konusunda bilgi vermiş.
“Sağlanan ödenekler ile bugüne kadar 832 adet yol projesi ile bin 763 kilometre yol asfaltlanmıştır. Ayrıca 860 adet içme suyu, 7 adet sulama ve 288 adet atık su projesi tamamlanarak köylü vatandaşlarımızın ihtiyaçları giderilmiştir” diyen Koyak; 132 projeden 66’sının tamamlandığını, 48’nin devam ettiğini, 16’sının proje aşamasında olduğunu söyledi. Köy yollarında 32 projeden 21’nin tamamlandığını, 9’nun devam ettiğini, 1 projenin ihale, 1 projenin sözleşme aşamasında olduğunu belirten Koyak, 82 adet içme suyu projesinde 38 işin tamamlandığını, 28 işin devam ettiğini, 11 işin ihale, 5 işin yer teslim aşamasında olduğunu aktardı. Koyak ayrıca, atık su çalışmalarında 18 projeden 7’sinin tamamlandığını 6’sının devam ettiğini, 4’ünün ihale aşamasında olduğunu, 1 projeye ise henüz başlanmadığını kaydetti.”
İşte rakamlar ayan beyan ortada. Bütün bunlar Kütahya’nın gelişmesini sağlamak için yapılıyor. Sayın Murat Koyak’ı bilirim kendisi icraatçı bir bürokrattır. Ben onu Kütahya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünden tanırım. Kütahya’ya çok sayıda çocuk oyun parkı ve bahçeler kazandırmış gayretli biridir.
1 Ekim günkü gazetemizin “Dış ticarete Kütahya damgası” başlıklı haberin özeti ise şöyle. “Kütahya, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçtiğimiz yılın ilk sekiz ayında 67 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kârını yüzde 36 artırmayı başararak dış ticaret fazlasını 91 milyon dolar seviyesine yükselten Kütahya, ülke ekonomisine büyük katkı verdi. TÜİK ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre, Kütahya’da ihracat 2019 yılı Ağustos ayında 16 milyon 272 bin dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise, 6 milyon 279 bin dolara geriledi.” Bu rakamlar bize bir ayda 10 milyon dolar kâr ettiğimizi gösteriyor.
Ülkemizin en büyük sorunlarından biride ithalat ile ihracat arasındaki fark. Bu açığı ne kadar kapatırsak o kadar zengin oluruz. Üreticimizle, tüketicimizle hepimiz bunun bilincinde ve gayretinde olmalıyız.
Hakikati görmeyenlerin şerrinden yaratana sığınarak, bu şehre daha çok yatırımların yapılması temennisiyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

10 Ekim günkü gazetemizde "Çamlıcaspor ve Ekrem Hoca" başlıklı yazımda, bu spor kulübünün faaliyetine değinmiş, yöneticilerin ve Kulüp Antrenörü Ekrem Hoca’nın niyet ve gayretlerini anlatmıştım. Gazetemizin takipçisi olduğunu söyleyen değerli bir ...
Geçtiğimiz günlerde gazetelerimizde şehrimize "Millet bahçesi" kurulacağına dair bir haber vardı. Mahalli gazetelerimizin manşetten büyük puntolarla verdiği bu haber yeterince ilgi görmedi. Sanırım şehrimizin bu durumda parka- bahçeye ihtiyacı yok. ...
  Saha sporlarının hiç birinde aktif olarak bulunmadım. Sportif faaliyetlerin toplum üzerinde önemli etkilerini bildiğim halde hep ihmal ettim. Bugün pişmanım oda para etmiyor. Spor geçlerin ruhsal fiziksel ve sosyal  gelişimde, ...
Kütahya; Tarihi ve zengin kültürüyle… Coğrafi konumu, Tabii güzellikleri, Türkülerle akışan pınarları, Şifa dağıtan suları, Dünya’yı süsleyen çinileri, Sanatçıları… Sanat eserleri… Çelebi ruhlu mütevazi insanlarıyla, Kadim bir medeniyete sahip, Emsalsiz bir şehir, “Kusursuz bir güzel”! Ve; Bizler… Böyle bir “Masal Şehri”nde yaşıyoruz! * Bu “rüya” gibi ...
Yaşadığımız topluma baktığımızda farklı yapıya sahip çok çeşitli insan görürüz. Bazılarını beğeniriz, bazılarını beğenir görünürüz. Bazılarını eleştiririz sonuna kadar, bazılarını eleştirmeye korkarız. Bazılarını yaptıkları için takdir etmek yârine yapmadıkları ya ...
"Bu şehirde bir şey olmuyor" diyenlerin görüşüne katılmıyor şerh düşüyorum. Yapılan hizmetleri görmez ya da görmek istemezsek de Kütahya'da güzel işler oluyor. Farklı beklentiler içinde olanlar, siyasi rant peşinde koşanlar, katı muhalefet ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');