Untitled-2

ŞİMDİ SEN SÖYLE REİS!

Reis’i Cumhur geliyor dediler, heyecan bastı. Türkiye’nin son 15 yılına damga vurmuş, Dünya lideri geliyor nasıl heyecanlanmayız Reis. 4 yıl sonra seni göreceğiz. Sen Kütahya’dan konuşacaksın, dünya seni dinleyecek, nasıl heyecanlanmayız.

Elbette senin söyleyeceğin her şey çok önemli. Ancak bir Kütahyalı olarak, bu memlekette doğup büyüyen bir kardeşin olarak senden bazı isteklerimiz var reis. Sen konuşacaksın ya burada. Biz senden müjdeli haberler bekliyoruz. Senden güzel haberler vermeni bekliyoruz.

Çok şey istemiyoruz. Sana zaten dosyalar verilecek. İçinde talepler, istekler olacak ama… Bende dilim döndüğü kadar Kütahya’nın içinde bulunduğu durumu özetle anlatayım istedim Reis…

Şimdi hazırlanan dosyada vatandaşında görüşü alındığına göre ilk sırada mutlaka hızlı tren ve hastane vardır. Biz yıllardır hastane ile yatıp hızlı trenle kalkıyoruz. Bize tarih vermediler Reis. Hastanenin temeli atılıyor dediler sevindik, hızlı tren yola çıktı geliyor dediler havalara uçtuk. Ama olmadı, gözümüz yollarda kaldı. Ne hızlı tren geldi, nede hastanenin temeli atıldı. Sen bizim yerimize olsan ne yaparsın reis? Ancak biz Kütahyalılar bıkmadık. Hep senin arkanda durduk. Ama hala ne hastaneden nede hızlı trenden ses seda yok. Bir hastane için 20 tane tarih verdiler sen bunları biliyor musun reis?  Her seçim döneminde hastane dediler, hızlı tren dediler. Hala gelmedi. Şimdi senden istiyoruz. Ne olacak bu hastane Reis. Hızlı tren gelecek biliyoruz. Sen söyledin. Ama ne zaman gelecek reis…

Şimdi Reis ben diyorum ki Kütahya güzel bir şehir. Kütahya zengin bir şehir. Termali, yer altı kaynakları, tarihi mekanları, UNESCO’ya giren çinileri var. Ama bir arpa boyu yol kat edemiyoruz. İnsanların sıkıldığı, genç nüfusun kalmak istemediği bir Kütahya’dan söz ediyorum… Geçenlerde bir Azerbaycanlı öğrenci geldi. Binlerce kilometre uzaktan gelmiş Kütahya’ya. 2 dakikalık sohbet ettik.

-Nasıl buldun Kütahya’yı?

-(Gülümseyerek) İyi… Ama yapacak bir şey yok. Sıkılıyoruz.

-Ne yapıyorsunuz sıkıldığınızda? Eskişehir’e gidiyoruz.

Reis bizim gencimiz ilk fırsatta kendini Eskişehir’e atıyor. Diyorum ki Azerbaycanlı kardeşimize. ‘Güzel yanı yok mu Kütahya’nın.’ Abi diyor… ‘Çok güzel bir yanı var. Biz bu şehirde çok para harcamıyoruz. Çünkü harcayacak bir yer yok. Bu açıdan çok iyi. Ha birde huzurlu olaysız bir şehir’ diyor. Haklısın demekten başka bir şey gelir mi elimizden reis… Biz bu insanları Kütahya’da tutamıyoruz reis. Biz sosyalleşemiyoruz reis…

Herkes ilini tanıtmak için uğraşır, güzelliklerini, lezzetlerini anlatır. Biz fuarlarda iki stant açmaktan başka hiçbir şey yapmıyoruz. Neden peki biliyor musun Reis? Paramız olmadığından değil, ayırabileceğimiz boş işlere o kadar çok para harcıyoruz ki… Düşünemiyoruz Reis. Küçük işlerle uğraşmaktan düşünemiyoruz. Günü nasıl kurtarırsak öyle yaşıyoruz biz Kütahya’da. Şükür halimize. Beterin beteri vardır derler de…Ama bu kadar imkanla ortadaki işe bakınca gücümüze gidiyor be reis…

Yollar, elektrik, alt yapı diyorlar hala bize. AK Parti döneminde bunlar söylenecek söz mü reis. Sen Türkiye’nin her yerine duble yollar yaptın. Altyapısız köy bırakmadın. Yıl olmuş 2018. Kenar mahallelerimiz yap bozdan çamur içinde kaldı. Kazılıyor, yapılmıyor. Asfalt atılıyor, 6 ayda bozuluyor. Şehrin göbeğinin iyi olduğuna bakma reis. Kenar mahalleler çamur içinde. Kaldırımlar bozulmuş yapılmamış. Asfalt kazılmış aylarca öyle kalmış. Bir Allahın kulu da gelip bakmıyor reis.

Reis birde bizde vizyon projesi diyorlar ama vizyon projesi göremiyoruz. Parklar bahçeler yapıyoruz. Vizyon projesi diyoruz. Sen vizyon projesi nedir bize gösterdin de hala vizyon projesini öğrenememişiz reis. Çok şükür bir macera parkı yapıldı. Yazın insanlar gidecek bir yere kavuştu. Bunun dışında gidecek yerimiz yok. Eskişehir-Afyonkarahisar deniz getirdi diyorlar. Önceden dalga geçerdi halk kendi arasında. Kütahya’ya deniz getireceğiz diye… Adamlar deniz getirdi Reis. Kütahya yine geride kaldı. Sana tam destek veren her zaman liderinin yanında olan Kütahya geride reis…

Birde OSB’ler var reis. 30 bin kişi çalışıyor. Allah yatırım yapanlardan razı olsun. İstihdam sağlayanlara hayırlı işler versin. Bizde 4 tane OSB var. 5’incisi için çalışıyoruz. Merkezde 2 OSB’miz var doluymuş öyle diyorlar. 5’inci Zafer OSB için senden destek bekliyoruz. Yeni yatırımlar yapılsın, işsizlerimize iş kapısı olsun, göç engellensin istiyoruz.

Birde Serbest bölge talebi var iş dünyamızın. Girişimler yapıldı, sağ olsun ekonomi bakanımız Nihat Zeybekçi söz verdi. Sende bir el atsan Reis. Senin sözünün üstüne söz söylenmez biliriz. Sen söz ver de Kütahya atağa geçsin, iş dünyası nefes alsın Reis.

Hastane dedik reis te doktor istemeyi unuttuk biz. Doktor sıkıntımız var bizim. Geceleri aciller tıka basa. Çocuk hastalandı mı anne baba iyileştirmek için seferber olur sen bilirsin… Saatlerce kapı da beklemek zorunda kalıyoruz. Polikliniklerden randevu almak için günlerce bekliyoruz. Geçenlerde bir kardeşimize 20 gün sonrasında gün vermişler. Sen söyle reis. 20 günde kim öle kim kala… Diyeceğim o dur ki doktor sıkıntımız var bizim. Özel hastanemiz var tıka basa… Neden biliyor musun, randevu alamamaktan reis.

Sen dönem dönem gelip gidiyorsun Kütahya’ya. Bizden daha iyi görüyorsun. Şehir sıkıştı reis. Birkaç cadde de şehir sıkıştı kaldı. Buralarda kiralar dudak uçuklatıyor. Haliyle buda fiyatlara yansıyor. Alternatif caddeler oluşturamıyoruz. Ve buda vatandaşın cebine yansıyor. Allahtan TOKİ’ler geldi de küçükte olsa nefes oldu. Ama yetmedi be reis. Bize yol göster şehri hem büyütelim, hem de canlandıralım reis…

Biliyorum reis çok uzattım. Ama sorunlarımız birikti. Söz birkaç konuyu daha sana altayım bitireceğim. Şimdi reis bizde termal var Allah vergisi her derde deva… Birçok hastalık sayıyorlar iyi geliyormuş. Ancak biz tesisleşemedik hala. 9 termal turizm bölgesi ile Türkiye’de zirvedeyiz ama tesisleşeme de sonuncuyuz. Şimdi her imkan varda tesis yapan yok be reis.

Turizm bölgesiyiz diyoruz biz. Termal turizm, tarih turizmi. Dedim ya ne ararsan var bizde. Sen mutlaka biliyorsundur ama bir Çavdarhisar’ımız var dünyada nam yapar. Ama milyonlar gelmiyor be reis. Niye diye sorma ama biz bu işi yapamıyoruz. Sayın bakanımız vardı Nabi avcı. Bir konser düzenletti. Tanıtmak için düğmeye bastı ama bir adım attıktan sonra devamı gelmedi mi olmuyor. Bize süreklilik arz edecek bir yol haritası gerek reis.

Yerli otomobil üretilmesi için düğmeye bastın. Babayiğitler çıktı meydana… Milli olacak, yerli olacak ne güzel. Ancak şuan için nerede üretilecek belli değil reis. Biz talibiz yerini de vermeye, gerekli şartları da karşılamaya… Bizim Kütahya’da sosyal paylaşım sitesinden bir grup kuruldu. Adı yerli otomobil Kütahya’da üretilsin. Kısa sürede binlerce kişiye ulaştı. Yetmedi Kütahya’nın en işlek sokaklarında, ilçelerde imza kampanyası düzenlendi. Binlerce imza toplandı. Dile kolay 40 bin imza reis… Sözü daha fazla evirip çevirmeyeceğim. Özetle biz yerli otomobil fabrikasını istiyoruz Reis. Bu kadar mükâfatı da 2002 yılından buyana hak etmişizdir değil mi reis?

Son olarak reis bizim Kütahya’nın üstünde bir bulut var. Bulutun altına gelen kavga ediyor bizde. Birlik beraberlik diye yola çıkıyoruz, ilk yol ayrımında kopuyoruz. Diyeceksin ki ben ne yapayım bunun için? Haklısın reis. Ama sen bulutun altında duranlara yakından bir göz atsan diyorum. Küçük işler için Kütahya’nın kaybettiğini göreceksin reis.

Şimdi reis sen söyle… Tüm bu anlattıklarımdan sonra Kütahyalılar sitem etmekte haklı mı haksız mı sen söyle. Çok şey istemiyoruz. Kendimiz için ise hiç istemiyoruz. Ne istiyorsak Kütahya için, Türkiye için istiyoruz reis. Şimdi sen konuş kongrede biz dinleyelim reis. Sen konuş şimdi Türkiye dinlesin, Dünya dinlesin. Ancak Kütahya’yı unutma reis…