SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
31 Ekim 2018

SİZDE SAĞLIK TARAMASI YAPTIRDINIZMI? 

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
SİZDE SAĞLIK TARAMASI YAPTIRDINIZMI? 

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 31 Ekim 2018 6:56

 

AK Parti iktidarının en başarılı icraatlarından biride sağlık alanında gerçekleştirdiği yenilikler ve bu alanda yaptığı dev yatırımlardır.

Toplum sağlığına verdiği önemle yatırımlarını yaygınlaştıran mevcut iktidarın, herkes için sağlık politikası büyük takdir görüyor.

Bugün Kütahya’da doktorlar köylere kadar gidiyorsa, vatandaşları muayene ediyorsa, eczacı ilaçlarını veriyorsa, sağlık hizmetini vatandaşın ayağına götüren Ak Parti sosyal bir hükümet olmanın gereğini yapıyor.

Ülkemizin her yanında ileri teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılmış yeni hastaneler bir bir hizmete açılıyor. Bu arada yenilerinin yapımları da devam ediyor. Ve bunların hepsi beş yıldızlı otel konforunda.

Kütahya’da unutulmuş değil muhterem okurlarım, eğer yolunuz Evliya Çelebi mahallesine düşerse yada, Çamlıca’ya doğru giderseniz hemen yolunuzun üzerinde devasa bir inşaat görürsünüz. İşte orasıda da bizim şehir hastanemiz olacak.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla hizmet eden AK Parti iktidarı sayesinde sağlıklı bir toplum oluşturmak, yaşam kalitesini artırmak, bireylerin daha  duyarlı olmalarını sağlamak için değişik programlar düzenleniyor.

Bugünlerde önemli olduğu belirtilen bir program daha var. Sağlık Bakanlığı tarafından risk tarama programı başlatıldı. Yani bir nevi Check-up.

Bu program çerçevesinde vatandaşların sağlık durumu hakkında gerekli bilgilerin elde edilmesi, muhtemel hastalıkların erkenden ortaya çıkarılması ve önlenmesi sağlanmaktadır.

Aile sağlığı merkezlerinde aile hekimleri tarafından yapılan sağlık taraması programına vatandaşların yoğun ilgisinin olduğunu duymuştum. Aile hekimimize gidince bu ilgiye bende tanık oldum. Kamuoyunu aydınlatmak gayesiyle Sayın sağlık il müdürünün gazetemize bir bilgi vereceğini umuyorum.

Sağlık sorunu olmayan bir kişinin olası hastalıkların erkenden tespit edilmesi, gerekli önlemlerin alınması, genetik yapı ve çevresel unsurlar dikkate alınarak yapılan bir sağlık taramasıdır.

Zamanında önlem alınmadığı takdirde tedavisi zorlaşan, sağlık sorunları hasta ve ailesi için yorucu ve yıpratıcı bir sürece yol açıyor. Özellikle aile öyküsü olan kişilerde yılda bir defa yapılan sağlık taraması ile erken teşhis ve ardından yapılan tedavi hayat kurtarıcı olabilir.

“Derdini söylemeyen derman bulamaz” demiş atalarımız. Doktora giden derdini anlatan dermanını da bulur elbet. Biliyorsunuz hastalıkların önlenmesinde, tedavisinde erken teşhisin çok büyük önemi var.

Erişkin yaşlardan itibaren herhangi bir şikayet yada endişeniz olmasa bile, yılda bir kez sağlık kontrolünden geçmenin faydalı olduğunu söylüyor tıp insanları.

Bu periyodik kontrollerde hekiminizin önceki senelere ait sonuçları mukayese ederek  sağlığınızdaki değişimleri ve riskleri görmesi açısından önemlidir.

Bende bu duyarlılıkla aile hekimimize gittim. Sağ olsun doktorumuz hem güler yüzlü hem de hastalarıyla samimi bir şekilde ilgilenen biri.

Sağlık taraması programından yararlanmak istediğimi ve bunun için geldiğimi söyledim. Gerekli tahlillerin yapılması için benden kan vermemi istedi. Dört tüp kan alıyorlar ve bir gün sonra tahlil sonuçları ve muhtemel sağlık sorunları hakkında aile hekiminiz size gerekli bilgileri veriyor.

Bu sağlık taraması program kapsamında, Biyokimya, Hematoloji,  Hormon Eliza, HBA1C tahlil sonuçları altında 49 adet test yapılıyor.

Ben diyabetimin olduğunu biliyorum ve gerekli ilaçlarımı düzenli kullanıyorum, şükürler olsun öyle büyük bir şikayetim yok. Çünkü en az 6000 bin adım yürüyorum. Nasıl olsa ” Yollar yürümekle aşınmaz”

Ama romatizma başlangıcı olduğu bilmiyordum, bu tarama vesilesiyle onu da öğrendim. Bazı tavsiyelerde bulunan sayın doktorumuz bir kutu hap yazdı kullandım ve yararını gördüm.

Bu fırsatı kaçırmayın değerli okurlar yarın çok geç olabilir. Her hangi bir hastalık illetine düçâr olmak istemiyorsanız sakın ihmal etmeyin, üşenmeyin gidin aile hekiminize sağlık taramasını yaptırın.

Böylesine kapsamlı bir sağlık taramasını özel bir sağlık kuruluşunda yaptırmaya kalksanız, nasıl bir faturayla karşılaşacağınızı artık siz tahmin edin değerli okurlar.

AK Parti öncesinde yaşadığımız rezaletler aklıma geldikçe, bugünkü değişim ve dönüşümü gördükçe bu hükümete dua ediyorum. Sizlerde duanızı esirgemeyin muhterem okurlarım, zira cimrilikte onulmaz bir marazdır.

Bugünde yazının sonuna geldik. Her şeyin bir bidayeti, birde nihayeti var. Tüm Canlıların ömrü gibi. Eğer bir sürç-i Lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Yazdığınız yazıyı herkes beğenecek diye bir kural yok.  Geçtiğimiz gün bu köşede Kütahyalı sanatçıların sorunlarına değinmiş, yerel yönetimlerden beklentilerini dile getirmiştim. " Sanatçıların derdi beni de gerdi" başlıklı yazımdan dolayı tebrikte aldım tenkitte. ...
8 Ocak günkü gazetemiz manşetinden "Gözler proje ve ekiplerde" haberini okuyan Kütahyalılar merakla adayların projelerini beklemeye başladı. Zira herkesin adaylardan beklentisi var. Halkımız öyle mesnetsiz, ipe sapa gelmez sözler duymak istemiyor. Doğal olarak sanatçıların da talepleri var. Mevcut ...
Acısı ve tatlısıyla… Koca bir yılı daha geride bıraktık. Geride kalan sadece üç yüz altmış beş günlük takvim yaprakları mıydı? Umutlarımız… Düşlerimiz… Sevdiklerimiz… …. Ömrümüzden eksilen kocaman bir yıl! Kârda mıyız, zararda mı? Bilen var mı? *** Hayattayız ve ayaktayız! Elhamdülillah. Yaşadığımız/var ...
  Hafta sonu bu köşede "Güzel gelişmeler oluyor" başlıklı yazımı okuyanlar, bu yazıya göz atınca "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" diyeceklerdir muhakkak. Mezkur yazıma şöyle başlamıştım, "Biz öyle ruhumuzu karartan, yüreğimizi daraltan haberlere, yazılara ...
Biz öyle ruhumuzu karartan yüreğimizi daraltan haberlere yazılara pek yer vermemeye gayret ediyoruz. Toplumun moralini bozacak absürt olayları gündeme taşımak, bu şehir insanına yarardan çok zarar verir. Bu tür manipülatif yönlendirmelerden mümkün mertebe kaçınırız. Ben, hep Kütahya'nın ...
Bundan on, on beş sene önce bir gazete de bir köşe yazısı okuyorum. Özetle; Almanya da çevre bakanı olmuş birisini Türk gazeteci ziyaret ediyor. Ziyaretinde bundan sonra ne olmak istiyorsun ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.