SON DAKİKA
admin
Takip Et!
4 Temmuz 2019

TABİKİ MANEVİ KALKINMA ÖNEMLİDİR

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
TABİKİ MANEVİ KALKINMA ÖNEMLİDİR

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 4 Temmuz 2019 7:53

Başka şehirlerde bu kadar çok karşılaştığımı hatırlamıyorum. Şehrimizin geleceği konusunda hala bazılarında bir umutsuzluk var. Felaket tellallığını kendine görev edinmiş bazı tipler    üzerimize kapkara bir bulut çökertip karanlığı aydınlatan ufku görmemizi istemiyorlar. Oysa her gecenin bir sabahı, her karanlığın bir aydınlığı var. Bazen alaca karanlık olsa da yine de biz aydınlığı yaşıyoruz.

Muhalefet olabilirsiniz, fakat halkın moral değerlerini istismar etmek gibi bir propagandaya alet olmamalısınız. Hepimiz koca çınarın bir dalıyız, kopan dal azametini küçültür, gölgesini azaltır.
Her mevzuda olduğu gibi kalkınma konusunda da hemen herkesin kendine göre bir fikri ve beklentisi var. Bu yadırganacak bir durum değil elbet, zira sorumluluk sahibi olan her insan hayatını idame ettirmek, namerde muhtaç olmamak için çalışır. Kimi maddi kalkınmayı öncelerken, kimi de manevi kalkınmayı. İkisinin dengeli olmasını isteyenlerde var. Hal böyle olunca görüş ve arayışlarda farklı oluyor.
Çözüm makamında olanların asıl maksadı ise gerek memleketin gerekse bireylerin maddi ve manevi taleplerini karşılayıp onların esenlik içerisinde yaşamalarını sağlamak.
İnsanın olduğu her yerde çeşitli iktisadi faaliyetlerde olur. Herkes rızkını bir şeylerle temin etmeye çalışır. Bu gelen geçer bir durum değil ve süreklidir. Geçim sorunu hep ilk sıralarda yer almış ve almaya da devam edecek. İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için ekonominin tüm unsurlarından istifade etmenin yol ve yöntemlerini kullanıyor/ kullanacaktır.
İster istemez bizde gündeme uyarak Kütahya ekonomisi üzerine yoğunlaşıp kendimizce bir şeyler söylemeye çalıştık. Arzu edilen düzeyde kalkınamadığımızın nedenlerini sorguladık. Gelen yorumlara ve eleştirilere bakınca hakikaten sıkıntılarımızın ve farklılıklarımızın olduğunu bir kez anladık. Onlardan bazılarını geçen yazılarımızda siz değerli okurlarımıza paylaştık.
Bir önceki yazımın uzaması sebebiyle bazı değerli okurlarımın bana yönelik serzenişine yer verememiştim. ” Bakıyorum da sizde materyalizmin kuyruğuna takılmışsınız, özellikle maddi kalkınmayı savunuyorsunuz, manevi yapımızda büyük bir erozyon var, ya görmüyorsunuz yada görmek istemiyorsunuz. Düğün dernek deyip yaşanan sıkıntıları yansıtmıyorsunuz. Mutlak surette bu erozyonu durdurmalıyız ve sizde bu mühim meseleye temas etmelisiniz” dediler özetle.
Bu tespitlerine ben haksızsınız diyemem, çünkü bazen bende karşılaşıyorum bazı nahoş hareketlere.
Kalkınma konusunu ele alan yazılara, konuşmalara baktığımızda bize, empoze edilen fikirlerin daima maddi yönümüzle ilgili olduklarını görürüz. Dün olduğu gibi bugünde ülkemizde ve ilimizde öyle bir fikrin propagandası yapılıyor ki, sanki maddi kalkınma bütün sorunlarımızı çözecek ve bizlerin huzuru daha da artacak.
Bu teoriyi savunanlar ardından koşanlar manevi kalkınmanın taşıdığı önemi ya göremiyor yada bilerek görmemezlikten geliyorlar. Bazıları ise insanı et ve kemikten oluşan fizyolojik bir varlık olarak gördüklerinden manevi duygu ve değerleri yok sayıyor.
İnsanlarımızın iktisadi ilimlerinin hakimiyeti altında olması, oraya odaklanması, manevi duygularının zayıflaması ruhsal bunalımları artırıyor ve çözüm getirmiyor. Toplum üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek için alınması gereken manevi tedbirler her nedense yeterince rağbet görmüyor.
Mili ve manevi bütünlüğümüzü tehlikeye düşüren tüm sebepler ortaya çıkarılarak, çözümler sağlanarak insanımız her yönden garanti altına alınmalı. Bu temenniyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Bulunduğunuz yerden çıkıp değişik konulara girmeyince çevrenizdeki gelişmelerin  pek farkında olamıyorsunuz. Bunun en belirgin  örneklerinden biride benim. Daha çok siyasi ve iktisadi konulara temas ettiğim için şehrimizdeki sportif faaliyetlerden haberdar ...
10 Ekim günkü gazetemizde "Çamlıcaspor ve Ekrem Hoca" başlıklı yazımda, bu spor kulübünün faaliyetine değinmiş, yöneticilerin ve Kulüp Antrenörü Ekrem Hoca’nın niyet ve gayretlerini anlatmıştım. Gazetemizin takipçisi olduğunu söyleyen değerli bir ...
Geçtiğimiz günlerde gazetelerimizde şehrimize "Millet bahçesi" kurulacağına dair bir haber vardı. Mahalli gazetelerimizin manşetten büyük puntolarla verdiği bu haber yeterince ilgi görmedi. Sanırım şehrimizin bu durumda parka- bahçeye ihtiyacı yok. ...
  Saha sporlarının hiç birinde aktif olarak bulunmadım. Sportif faaliyetlerin toplum üzerinde önemli etkilerini bildiğim halde hep ihmal ettim. Bugün pişmanım oda para etmiyor. Spor geçlerin ruhsal fiziksel ve sosyal  gelişimde, ...
Kütahya; Tarihi ve zengin kültürüyle… Coğrafi konumu, Tabii güzellikleri, Türkülerle akışan pınarları, Şifa dağıtan suları, Dünya’yı süsleyen çinileri, Sanatçıları… Sanat eserleri… Çelebi ruhlu mütevazi insanlarıyla, Kadim bir medeniyete sahip, Emsalsiz bir şehir, “Kusursuz bir güzel”! Ve; Bizler… Böyle bir “Masal Şehri”nde yaşıyoruz! * Bu “rüya” gibi ...
Yaşadığımız topluma baktığımızda farklı yapıya sahip çok çeşitli insan görürüz. Bazılarını beğeniriz, bazılarını beğenir görünürüz. Bazılarını eleştiririz sonuna kadar, bazılarını eleştirmeye korkarız. Bazılarını yaptıkları için takdir etmek yârine yapmadıkları ya ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');