dsc_0858

VAZO MANİFESTOSU

Kütahya’nın simgesi haline gelen Vazonun Kütahya Belediyesi tarafından yenilenmesi çalışmaları ile ilgili Kütahya Sanatçılar Birliği Derneği bir manifesto yayımladı. Vazonun yerel değil evrensel olarak da ün kazanmış ulusal ve uluslararası alanda coğrafi işaret belgesi olarak yerini aldığını belirten Sanatçılar, kaygılarını dile getirerek önerilerini belirtiler
KAYGIYLA TAKİP EDİYORUZ
Kütahya Sanatçılar Birliği Derneği üyeleri yayımladıkları manifestoda kentin kültürel ve sanatsal simgesi olan Kütahya Vazosunun acele ve amatör bir şekilde yenilenmesi projesi ile ilgili haberleri kaygıyla takip ettiklerini belirttiler. Şehrin çini ve seramik sanatı ile ilgili geçmişi ve birikimlerinin yansıması olan böyle önemli bir eserin ‘Geçici Dahi olsa’ özünden uzaklaşan bir şekilde fosfor ve epoksi gibi bir malzemeyle restorasyon yapılmasının son derece sakıncalı olduğunu vurgulayan Sanatçılar “Kütahya vazosu yerel değil evrensel olarak da ün kazanmış ulusal ve uluslar arası alanda coğrafi işaret belgesi olarak yerini almıştır. Böyle bir eserin yenilenmesinde özüne sadık kalmak önemlidir. Geçmişi, yapılış amacı ve tekniği, verdiği mesajlara dikkat etmek gerekir. Şehrimizde bu konu ile ilgili çini alanında uzman sanatçılarımızın fikirlerinin alınması gerektiği kanaatindeyiz” ifadelerine yer verdiler.
BİREBİR YENİNDEN YAPILMALI
KÜSAB üyeleri önerilerini de dile getirerek “Vazonun üzerindeki kompozisyonun korunarak bir önceki kompozisyonla birebir yapılması, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin ilgili Bölümlerinden destek alınması, Konu ile ilgili yetişmiş kamuoyu tarafından kabul görmüş Dünyaca Ünlü sanatçılarımızın fikir ve görüşlerinin alınması, konu ile ilgili sivil toplum örgütlerinin katılımcı olarak görüşünün alınması gerektiği belirtildi. Manifestoya Kütahya Sanatçılar Birliği Derneği Yönetim Kurulu ve Üyeleri olarak Nida Olçar, Mehmet Gürsoy, Esat Anık, Cemile Gül, Fikret Aydoğdu, Mustafa Er, Harun Çetin, Nimet Varlı, Zeynel Sağ, Kadir Güler, Lokman Acar, Giray Tunca, Adil Emsen, Nuri Uygun, Suna Gürsoy Konuşlu, Nurife Aydoğdu imza attı.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *