SON DAKİKA
Rıdvan Cebecioğgu
Rıdvan Cebecioğgu
» Diğer Yazıları
Takip Et!
27 Mayıs 2020

 VİRÜS SONRASI DÜNYA GÜNDEMİ 2

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
 VİRÜS SONRASI DÜNYA GÜNDEMİ 2

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 27 Mayıs 2020 7:05

Dünyanın gündemindeki en sıcak Covid-19. Salgın neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alınca, başka birçok uluslararası sorun gündemin dışına itildi. Bu anlaşılabilir bir şey çünkü salgın küresel çapta 300 bine yakın insanın ölümüne, ekonomilerin kritik şekilde küçülmesine yol açtı. Bu etkilerini devam ettireceği de görülüyor.

Bir yandan da bu kriz, uluslararası alanda toplumların nasıl organize olduğu ve ilişkilerimizi nasıl yürüttüğümüze dair soruları da su yüzüne çıkardı. Diğer yandan da ülkelerin sağlık gücünü, ne kadar güçlü olsa da aciz olduğu konuların olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasına da neden oldu.

Konunu uzmanları ve basın haberine göre bu esnada bazı büyük küresel krizler de bir kenara itildi. Ancak biz görmezden gelsek de bu krizler arka planda var olmaya hatta büyümeye devam ediyor.

Covid-19 salgınını fırsata çevirerek hazır dikkatler üzerlerinde değilken, uzun süredir yapmak istedikleri ancak tepkiler sebebiyle yapamadıkları konularda adımlar atmaya başlayan hükümetlerde var.

Şu anda gündemde olmayan ancak bundan sonraki haftalarda ve aylarda gündeme gelecek önemli sorunlarda bir tanesi de İsrail sorunu. İsrail in hak, hukuk, ahlak ve uluslararası uyarılar dinlemeyen istilacı politikaları.

İsrail’in yıllardır seçim kampanyalarında dile getirilen “Batı Şeria’yı ilhâk etme” kararı, Başbakan Netanyahu’nun koalisyon hükümetinde görevi bir süreliğine de olsa paylaşması sebebiyle askıya alınmış gibi duruyordu.

Ancak Netanyahu, muhtemelen dikkati kendisine yönelik yolsuzluk davalarından başka yöne çekmek için, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhâk ederek kalıcı olarak İsrail’in bir parçası haline getirecek planı hâlâ öneriyor. İsrail ve Filistin arasında uzun süreli bir barış için tek umut olarak görülen “iki devletli çözüm” şansı Batı Şeria’nın ilhâk edilmesi halinde tamamen ortadan kalkmış olur.

Filistinliler bu ihtimali göz önünde bulundurarak Avrupa’daki bazı hükümetlerle görüşmelere başladı ve bu politikanın uygulanması halinde İsrail’e yönelik yaptırım uygulanması çağrısında bulundu. Her zamanki gibi burada da Trump yönetiminin pozisyonu kritik bir rol oynayacak. Büyük bir olasılıkla İsrail aleyhine alınan tüm kararlar ABD tarafında veto edilecek.

Netanyahu’nun bu planı yaparken Trump’ın daha önceki  kararlarından cesaret aldığına şüphe yok. ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Suriye’yle ihtilaflı oldukları Golan Tepeleri’nin İsrail tarafından ilhak edilmesi kararını onaylamış ve Kudüs’ü İsrail’İn başkenti olarak tanıdığını açıklayarak ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşımıştı.

Şimdilik Washington, İsrail’in Filistin’in yeni bir devlet kurması üzerine görüşmelere başlaması şartıyla Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhâk etmesini destekleyebileceğini söylüyor. Bu durumda aşırı görüşlü İsrailliler tepki gösterecektir. Her şekilde önümüzdeki dönem bu konu birçok soruna yol açmaya müsait.

Diğer bir kriz konusu da İngiltere’nin AB den çıkış süreci. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışı anlamına gelen Brexit ismini neredeyse çoğumuz unuttuk. Ancak saat işlemeye devam ediyor. İngiltere’nin birlikten çıkışı için karar verilen geçiş süreci, 31 Aralık’ta sona eriyor. AB ve İngiltere arasındaki ilişkinin gelecekte nasıl olacağına dair görüşmeler, bir belirsizlik içinde başlamıştı. İlişkilerin nasıl belirleneceğine dair bu belirsizlik sürüyor ancak Başbakan hemşerimiz Boris Johnson’un geçiş sürecini uzatmak ya da ileri bir tarihe ertelemek gibi bir girişimi de henüz olmadı.

Ancak koronavirüs salgını Brexit’le ilgili tüm algıyı değiştirdi. Çünkü salgının etkisiyle birlikte Brexit’in, düzelmesi yıllar alabilecek olan bir ekonomik durgunluğa yol açacağı tahmin ediliyor. Bu sebeple İngiltere’de eski tartışmaları yeniden açma isteği pek yok. Bir yandan da zaman daralıyor.

Şu an hem AB ülkeleri hem İngiltere, salgınla mücadeleye odaklandı. Bu konuda İngiltere, şu ana kadar AB ülkelerine göre çok da iyi bir örnek oluşturmuş değil.

İngiltere’nin birlikten tam anlamıyla çıkması iki tarafı da zorlayacak. Ancak içine kapanan ülkeler, ekonomik durgunluklar, salgınla beraber gelen tüm sorunlar İngiltere’yi daha da zor duruma sokuyor. Amerika ya da Çin’den bu ortamda ne kadar destek beklenebilir? Tüm bu gelişmeler, müzakerelerin seyrini değiştirebilir.

Sevgili dostlar, dünyanın tek sorunu, sağlık, korona ile mücadele, bu mücadelenin beraberinde getirdiği ekonomik sorunlar olarak görünse de diğer sorunları yok sayamayız. İnsanlık bu dönemleri atlatacak, atlatmak zorunda. Sonrasında hasır altı edilen sorunlar gündemimize tekrar gelecek. Belki büyüyerek, belki de şekil değiştirerek.  Bu önemli sorunların iki tanesini daha bu haftaki yazımda paylaştım. Tabi ki ötelenen sorunlar bunlarla kalmıyor. Haftaya devam edeceğim. Sağlıcakla kalın, iyi haftalar…

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Kütahya’mız yazılı medya hayatına yeni bir gazete eklenmiş. Telgraf gazetesi. Aslına bakarsanız pek yeni sayılmaz 2019 Eylül ayında kurulmuş. Bu hafta 4. Sayısını okuma fırsatı buldum. Çok farklı bir konsepte ...
Salgınla birlikte ayrı kaldığımız camilerimize tekrar kavuştuk.Şükürler olsun.İlk olarak 29 Mayıs’ta 75 günlük aradan sonra Cuma namazıyla kısmen, 24 Haziran’da sabah namazıyla tam olarak 101 günlük hasret sona erdi. ...
Ana rahminde başlayan bir nefesle dünyaya geldik yine son bir nefesle göç edeceğiz. Yaratılan her şeyin bir bidayeti birde nihayeti var. Önemli olan bize yaşama gücü veren nefesi korumak onu ...
 EĞER ÖLÜRSEM... Bu ziyaretin üzerinden kaç yıl geçtiğini bilmiyoruz. Sene 1959... Adnan Menderes ve heyetini İngiltere'ye götüren uçak, Londra üzerine geldiğinde, yoğun bir sis yüzünden iniş yapamaz; dolaşır dolaşır ...
CORONA salgını, hayatın birçok alanında olduğu gibi ekonomide ve işletmelerin hayatında büyük aksamalara neden oldu ve olmaya devam ediyor. Salgın kamu finansman dengesinden, finans piyasalarına, tedarik zincirlerinden işletmelerin üretim süreçlerine ...
Kadınlar için ayrılan bir çok günden sonra yılda bir kez biz erkeklere ayrılan babalar günü yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmakta. .Babalar Gününün geçmişine baktığımıza ilk kez 19 Haziran ...
İHALELER
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.