SON DAKİKA
Rıdvan Cebecioğgu
Rıdvan Cebecioğgu
» Diğer Yazıları
Takip Et!
30 Mayıs 2020

YENİ SİSTEMİ BUGÜN ANLADIK

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
YENİ SİSTEMİ BUGÜN ANLADIK

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 30 Mayıs 2020 3:07

Muhterem okurlarım, öncelikle geçmiş Ramazan Bayramınız mübarek olsun. Hürmetle büyüklerimin ellerinden, sevgiyle küçüklerimin gözlerinden öperim, cümlenize koronasız sağlıklı günler dilerim. Mücbir sebeplerden dolayı bu bayramı bayram tadında kutlayamadık. Ailecek bir araya gelemedik, hasret gideremedik, bayramın coşkusunu yaşayamadık. Buruk ve mahzun bir yürekle geçirdiğimiz bu bayram maalesef böyle oldu. Bu duruma üzülmemize rağmen herkes sağlıklı olsun evinde olsun dedik.

Aylardır tüm dünya gibi bizde koronavirüs denen bir illetle savaşıyoruz. Allah’tan ki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçmişiz. Eğer geçmeseydik ne böyle hızlı hareket edebilirdik ne de yayılımını önleyebilirdik. Bayram süresince telefonla görüştüğüm çok kişiden benzeri sözleri duydum. Bu yeni sisteme karşı olduğunu, referandumda hayır oyu verdiğini söyleyen arkadaşım, “İtiraf ediyorum hatamı bu süreçte anladım. Maazallah çok başlı o sistem olsaydı vakalar vefatlar katbekat artar bu kadar kısa sürede önüne geçemezdik. Yeni sistemin yürütmede iki başlılığı sona erdirmesi, yönetimin seri kararlar alması muhtemel krizlerin önlenmesini sağladı. Salgını zamanında öngören sağlık bakanlığı dalında uzman tıp insanlarıyla bilim kurulunu oluşturdu. Çok kısa sürede aktif hale getirilen kurul elde ettiği veriler ve tanılar ışığında sunduğu tavsiyeler doğrultusunda alınan kararlar ve uygulamalar sonucu krizi şimdilik diğer ülkelere göre öyle büyük can kaybı olmadan atlatacağız gibi” dedi.

Yılların ihmaline uğramış sağlık alt yapımızı güçlendirmek, erişimi kolaylaştırmak, hastane kapılarında, eczane önlerinde uzayan kuyruklarda saatlerce beklemeyi ortadan kaldırmak, rahat ve aktif bir sisteme dönüştürmek için köklü bir revizyona ihtiyaç vardı. Çünkü hastaneler şifa hane değil adeta çile hane olmuştu. Aile hekimliği diye bir sistem olmadığından sağlık ocakları öyle etkili değillerdi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, iktidarlarının gayretiyle sorunlar bir bir ortadan kaldırıldı ve sadece acı hatıraları kaldı. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla hareket eden AK Parti hükümetleri 18 yıl içinde sağlık alanında devrim niteliğinde önemli yatırımlara imzasını attılar. Günümüzde küresel sorun haline gelen korona virüsten başta Amerika olmak üzere iktisadi yönden kalkınmış bazı ülkeler gibi öyle fazla etkilenmedik ise, dünyada benzeri nadir görülen bir sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık hizmetleri alt yapımızın güçlü ve yaygın hale getirilmiş olmasındandır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “En büyük hayalim” dediği şehir hastanelerine dün karşı çıkanların, eleştirilenlerin bugün pişman olduklarını sanmıyorum. Sağlıkta dönüşüm kapsamında gerçekleşen yatırımların önemini bugün daha iyi anladık. Eğer tam donanımlı hastaneler yapılmasaydı bugün halimizi nice olurdu. İnsandan ziyade silaha paraya önem veren kapitalist ülkelerin içine düştükleri acizliğini görüyoruz işte. Virüsün neden olduğu hastalığın teşhisinde ve tedavisinde gösterdiğimiz başarıyı vicdan sahibi pek çok ülke ve Dünya Sağlık Örgütü takdir ederken, bizim muhalefetten takdir anlamında bir çift söz duymadık. Partisinin Adana Belediyesince fuar alanında suntalarla kabinlere bölünerek sahra hastanesi yaptık diye övünenler, AK Parti İktidarının önemli icraatlarından olan beş yıldız konforunda devasa hastanelerini görmüyorlar. Demek ki hazımsızlıkları endişelerin yaşandığı bu zorlu süreçte bile bitmiş değil. Oysa takdir etmek özür dilemek çağdaşlıktır ve bir erdemdir. Müzmin muhalifler bu nezaketi göstermeseler de halkımızın kahir ekseriyeti takdir ediyor, emeği geçenlere hep dua ediyorlar.

AK Parti iktidarları öncesi SSK hastaneleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, asker hastaneleri gibi ayrımlar vardı. Mesela bir SSK’lı işçi devlet hastanesinde muayene olamazdı. Sağlık alanında 2002 yılından önceki ve sonraki rakamları ortaya koyarsak mevzu daha net anlaşılır. Çünkü rakamlar yalan söylemez nankör hiç değiller. Ülkemizin değişik illerinde 11 adet şehir hastanesini hizmete sokan AK Parti hükümetlerinin 18 yılda yaptığı yatırımların bazıları şöyle. 2002’de bin 156 olan hastane sayısı bin 524’e, artış 368 adet. 164 bin 471 yatak sayısı 254 bin 355’e, artış 89 bin 884 adet. 2 bin 214 yoğun bakım yatağı sayısı 40 bin 960’a, artış 38 bin 746 adet. 18 bin 934 olan nitelikli yatak sayısı 149 bin 220’ye, artış 130 bin 286 adet. Bilgisayarlı tomografi (BT) cihaz sayımız 323’ten bin 210’a, artış 887 adet. Hekim sayımız 49 bin 763’ten 199 bin 392’ye, artış 149 bin 629 adet. Sağlık personeli sayımız 180 bin 656’dan 855 bin 426’ya,artış 674 bin 770 adet. Ambulans sayımız 618’den 5 bin 477’ye, artış 4 bin 859 adet ve 17 adet ambulans helikopter. Ayrıca tek sedyeli, 2 sedyeli ve 4 sedyeli 3 adet uçak ambulans. Bütün bunların fazlası var eksiği yok. Zira 21 Mayıs günü İstanbul’da hizmete açılan Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük hastanesi olan Başak şehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinin 2 bin 682 adet yatağı ve diğer sağlık ekipmanları bu rakamlara dahil değildir.

Bunlara ilaveten İstanbul Yeşilköy ve Sancaktepe’de çok amaçlı tam donanımlı modern hastanelerin inşaatları hızlı bir biçimde devam ediyor. Bütün bu yatırımların asıl amacı Türkiye’yi sağlıkta marka haline getirmek ve sağlık turizmine zemin hazırlamaktadır.

Genelde durum böyle iken birde yerele bakalım. Elimde Kütahya ile alakalı somut bilgiler olmadığı için teferruatlı yazamıyorum. Bir bilgilendirme açıklaması gelirse onu da siz okurlarımızla paylaşırız. Şimdilik bildiklerimi aktarayım.

Sayın Dr. Recep Akdağ’ın Sağlık Bakanlığı döneminde ilimiz hastanelerinde hekim sayımız, donanım, yatak, randevu ve diğer sistemler açışından gayet iyi durumdaydı. İnşaat durumu yüzde 20’lerde olan Evliya Çelebi Hastanesini kısa sürede bitirilerek hizmet açıldı. Diş hastanesi, fizik hastanesi ve bazı ilçelerimizde hastaneler yaptılar. Bütün bunların yanı sıra Evliya Çelebi mahallesinde Şehir Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor. Sağlık alanında marka şehir olmamızı sağlayacak Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesini açarak hizmet alanını genişlettiler. İlimiz hastanelerinde ara ara sorunlar yaşansa da Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu ve yönetiminin gayretleriyle sorunlar aşıldı. Evet değerli okurlarım hepimizi üzen bu lanetli virüsün dünyayı kasıp kavurduğu ve ülkemizde etkilediği bu krizden daha fazla acılar yaşamadan kurtulmamız duasıyla bugünde yazımızın sonuna geldik. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç Okurları.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Kütahya’mız yazılı medya hayatına yeni bir gazete eklenmiş. Telgraf gazetesi. Aslına bakarsanız pek yeni sayılmaz 2019 Eylül ayında kurulmuş. Bu hafta 4. Sayısını okuma fırsatı buldum. Çok farklı bir konsepte ...
Salgınla birlikte ayrı kaldığımız camilerimize tekrar kavuştuk.Şükürler olsun.İlk olarak 29 Mayıs’ta 75 günlük aradan sonra Cuma namazıyla kısmen, 24 Haziran’da sabah namazıyla tam olarak 101 günlük hasret sona erdi. ...
Ana rahminde başlayan bir nefesle dünyaya geldik yine son bir nefesle göç edeceğiz. Yaratılan her şeyin bir bidayeti birde nihayeti var. Önemli olan bize yaşama gücü veren nefesi korumak onu ...
 EĞER ÖLÜRSEM... Bu ziyaretin üzerinden kaç yıl geçtiğini bilmiyoruz. Sene 1959... Adnan Menderes ve heyetini İngiltere'ye götüren uçak, Londra üzerine geldiğinde, yoğun bir sis yüzünden iniş yapamaz; dolaşır dolaşır ...
CORONA salgını, hayatın birçok alanında olduğu gibi ekonomide ve işletmelerin hayatında büyük aksamalara neden oldu ve olmaya devam ediyor. Salgın kamu finansman dengesinden, finans piyasalarına, tedarik zincirlerinden işletmelerin üretim süreçlerine ...
Kadınlar için ayrılan bir çok günden sonra yılda bir kez biz erkeklere ayrılan babalar günü yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmakta. .Babalar Gününün geçmişine baktığımıza ilk kez 19 Haziran ...
İHALELER
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.