SON DAKİKA
admin
Takip Et!
25 Haziran 2019

YORUMLAR VE YANITLAR

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
YORUMLAR VE YANITLAR

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 25 Haziran 2019 7:32

20 Haziran günü bu köşede “Haydi Kütahya at bu ataleti üzerinden” başlığı altındaki yazımda şehrimizin ekonomik durumuna değinmiş, kalkınmanın ancak yerel sermaye ve özel sektör marifetiyle olabileceğini belirterek her şeyi devletten bekleme alışkanlığımızı terk etmeliyiz demiştim.

Önceki yazılarımda yaşadığımı o yazıda da yaşadım. Mezkur yazımı beğenip teşekkür edenler olduğu gibi doğal olarak beğenmeyip eleştiren ve eksik bulanda oldu. Yazıyorsanız buna alışık olmalısınız, hakaret içermeyen her türlü tenkidi ve öneriyi önemsiyorum. Zira övgüde yergide gazetenize ve size olan ilgiyi gösteriyor.

Yıllarca bir Kamu İktisadi Teşekkülünde çalışmış emekli olmuş, yaklaşık 45 yıl basın camiasının içerisinde bulunmuş, işi gereği Türkiye’yi bir uçtan bir uca gezmiş biri olarak ben daha çok özel sektörün kalkınmanın itici gücü olduğunu gördüm.

Günümüz gençleri bilmezler bir zamanlar “Demir perde” diye nitelenen sosyalist ülkeler vardı ve onların ekonomisine dair somut bilgilere ulaşmak öyle kolay değildi. Kendi rejimleri yaymak amacıyla genellikle soyut söylemlerle, yazılarla kendilerini tozpembe göstermeye çalışırlardı.

1989’da komünizmin iflası ve Sovyetlerin dağılmasına kadar bu propaganda devam etti. Demir perde kalkınca devletçi ekonomik modelin öyle anlatıldığı kadar parlak olmadığını, soyut bir ütopya olduğunu ve rekabet olgusunu ortadan kaldırdığını öğrendik.

Bu olayın ülkemiz ekonomisi üzerinde büyük etkisi oldu. Yaşanan iktisadi, siyasi ve içtimai sorunlar serbest ekonomi modelini ve özel sektörü kalkınmanın dinamiği haline getirdi. Kamudan emekli olmuş biri olarak aslında ben özel sektörü değil, kamu yatırımlarını istemeliyim. Ama istemiyorum zira Kitlerin, bitlerin ülkemiz üzerinde nasıl bir kambur olduğunun, ekonomimizi ne hale getirdiğinin farkındayım.

Kütahya’nın özel sektör tarafından kalkınacağını genel ve yerel yönetimlerinde müteşebbislerin önündeki engelleri kaldırmasını istiyorum. Zaten mevcut iktidar sıkıntıya yol açacak engelleri kaldırmış durumda. İşte bu minvaldeki yazıma gelen yorumları ve yanıtları siz okurlarımla kısaca paylaşayım.

Atilla Coşkun Medya Kütahya Gazetesi Yazı işleri Müdürü: “Yusuf abi kalemine sağlık ancak atalet bizim genlerimizde var. Maalesef genlerimizi söküp atamadığımız için komşu şehirlere iç geçirmeye devam edeceğiz. Kütahya olarak hep … gibi devlet versin dedikçe paralarımızı banka ve gayrimenkule istifledikçe sen, ben Aladdin Uygun gibiler bu yazıları yazmaya devam edeceğiz.”

Aladdin Uygun Yeni Kütahya Gazetesi yazarı: “Usta teşekkür ederim öncelikle ben devletten beklerken devletten yatırımcının önünü açmasını ve desteğini bekliyorum. Ayrıca Kütahya yastık altındaki serveti ile ilk sıralarda, haklısın kabuğunu kırmak lazım.”

Atilla Coşkun: “Aladdin Uygun bana söyler misin devlet teşvikler konusunda Kütahya ya ne vermedi? Ama kocaman bir HİÇ.”

Aladdin Uygun: “Teşviği vermek iyide yatırımcıyı kim çağıracak benim sesim kısıldı siyasiler ne iş yapar.”

Atilla Coşkun: “Sen hala aynı telden söylüyorsun şarkıyı ben yukarıda yazdıklarımı bir daha yazayım belki etkisi olur. Kütahya olarak … gibi devlet versin dedikçe sen, ben ve Aladdin Uygun gibiler bu yazıları yazmaya devam edeceğiz.”

Ve ben. Üstadım dışarıdan yatırımcıyı davet etmek, teşvik etmek mühimdir. Ondan daha önemlisi kendi yerel sermayemizi ve kaynaklarımızı harekete geçirmeliyiz.  Yastık bank yatırım banka olmadıkça bu kısır döngü hep böyle devam eder.

Atilla Coşkun: “Yusuf abi bende onu söylüyorum. Biz paramızı bankaya, dövize ve gayrimenkule yatıralım dışarıdan yatırımcı getirsin diye siyasetçilere avuç açalım.  Aladdin Uygun da çok iyi biliyor bankada milyon dolarları olan zenginlerin çocukları başkalarının yanında asgari ücretle çalışıyor.”

Remzi Günay Gazete Kırküç yazarı: “Yusuf ağabey kalemine ve yüreğinize sağlık tam bizlik bir yazı olmuş. Yoruma da mahal kalmamış. Selam ederim.” Ve aleykümselam kardeşim.

Bir başka okurum ise bütün bu tartışmalarım hayra alamet olduğunu belirterek hep böyle uyarıcı ve uyandırıcı yazılar yazmamızı isterken, umudunu yitirmiş başka bir okurda: “İşiniz zor arkadaşım, bireysel çıkar olgusunun duyularımızı ve duygularımızı tutsak aldığı bir ortamda, toplumsal yarar kimsenin umurunda değil. Amaçsız bir toplum olduk, az gelişmişliğimizi sorgulayıp kendi tembelliğimizi görmedikçe bu fasit daire içinde yuvarlanıp dururuz. Yine de size kolaylıklar diliyorum” diyen sayın okurumu sizlere havale ederek teşekkür ediyorum.

Kısa yazmaya gayret ederken yine uzattık, anlayışla karşılayacağınızı umarak bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürçü lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Bulunduğunuz yerden çıkıp değişik konulara girmeyince çevrenizdeki gelişmelerin  pek farkında olamıyorsunuz. Bunun en belirgin  örneklerinden biride benim. Daha çok siyasi ve iktisadi konulara temas ettiğim için şehrimizdeki sportif faaliyetlerden haberdar ...
10 Ekim günkü gazetemizde "Çamlıcaspor ve Ekrem Hoca" başlıklı yazımda, bu spor kulübünün faaliyetine değinmiş, yöneticilerin ve Kulüp Antrenörü Ekrem Hoca’nın niyet ve gayretlerini anlatmıştım. Gazetemizin takipçisi olduğunu söyleyen değerli bir ...
Geçtiğimiz günlerde gazetelerimizde şehrimize "Millet bahçesi" kurulacağına dair bir haber vardı. Mahalli gazetelerimizin manşetten büyük puntolarla verdiği bu haber yeterince ilgi görmedi. Sanırım şehrimizin bu durumda parka- bahçeye ihtiyacı yok. ...
  Saha sporlarının hiç birinde aktif olarak bulunmadım. Sportif faaliyetlerin toplum üzerinde önemli etkilerini bildiğim halde hep ihmal ettim. Bugün pişmanım oda para etmiyor. Spor geçlerin ruhsal fiziksel ve sosyal  gelişimde, ...
Kütahya; Tarihi ve zengin kültürüyle… Coğrafi konumu, Tabii güzellikleri, Türkülerle akışan pınarları, Şifa dağıtan suları, Dünya’yı süsleyen çinileri, Sanatçıları… Sanat eserleri… Çelebi ruhlu mütevazi insanlarıyla, Kadim bir medeniyete sahip, Emsalsiz bir şehir, “Kusursuz bir güzel”! Ve; Bizler… Böyle bir “Masal Şehri”nde yaşıyoruz! * Bu “rüya” gibi ...
Yaşadığımız topluma baktığımızda farklı yapıya sahip çok çeşitli insan görürüz. Bazılarını beğeniriz, bazılarını beğenir görünürüz. Bazılarını eleştiririz sonuna kadar, bazılarını eleştirmeye korkarız. Bazılarını yaptıkları için takdir etmek yârine yapmadıkları ya ...
Site içi arama
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

gtag('config', 'UA-117936192-1');