‘BU ŞEHİRDE KALICI OLMAYA BAKIN’

716

Kütahya’da yaşayan gençlere seslenen Başkan Işık, “Son dönemde birçok ulusal ve uluslararası lojistik firmasının depo yapabilecek, iş yeri açabilecek yer var mı diye belediyeye ziyarete sık sık gelmeye başladıklarını dile getirdi. Işık, “Sizlere tavsiyem, önemli zamanınızı geçirdiğiniz bu şehirde kalıcı olmaya bakın” dedi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İnovasyon ve Liderlik Topluluğu tarafından organize edilen ve Kütahya Belediyesi’nin de destek verdiği İNOVEL’22 etkinliği Hezar Dinari Kültür Merkezinde gerçekleşti.

‘ŞEHRE KATKI YAPMAYA DEVAM EDİN’

Toplumların dinamik gücünün genç grup olan üniversite gençleri olduğunu ifade eden Başkan Işık, Kütahya’nın son üç yılda genç nüfus oranının her yıl artarak devam ettiğini ve Kütahya Belediyesi’nin başlattığı İkamet Kart Projesine gençlerin inandığını ve destek verdiğini dile getirdi. Başkan Işık, amacının Kütahya’da öğrenim gören gençlerin mezuniyet sonrasında Kütahya’da girişimci, yatırımcı, yönetici ya da çalışan olarak kalmalarını sağlamak olduğunu belirterek, “Sizlerden özel bir istirhamım var. Ne olur bu şehre katkı yapmaya devam edin. Çünkü bu şehir, merkezde kendinizi konumlandırdığınızda, yaklaşık 400 kilometre yarıçaplı daire içinde kalan, başta İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir olmak üzere diğer illerle birlikte Türkiye nüfusunun yüzde 60’nın kümelendiği alanın odağında. Bu 400 kilometrelik daire içinde 50 milyondan fazla nüfus yaşıyor” dedi.

Son dönemde birçok ulusal ve uluslararası lojistik firmasının Kütahya Belediyesi mücavir alan içinde depo yapabilecek, iş yeri açabilecek yer var mı diye belediyeye ziyarete sık sık gelmeye başladıklarını dile getiren Başkan Işık, “İsrail’den Amerika’ya kadar birçok yatırımcı bu şehirde yer arıyor, bu şehirde iş kurmaya çalışıyor. Sizlere tavsiyem, önemli zamanınızı geçirdiğiniz bu şehirde kalıcı olmaya bakın. 81 ilimizin 81’de çok kıymetli. Her birinin kendine has birçok özelliği var. Ama Kütahya’nın diğer illerden farkları var. Yer altı ve yer üstü zenginlik açısından birçok ilde olmayan değerleri var. Türkiye’deki maden çeşitliliğinin yarısından fazlası sadece bu şehirde” dedi.

‘HİÇBİR İŞE HAYIR DEMEDİK’

Kültürün, sanatın, çininin ve seramiğin başkenti olan Kütahya’da, bu tür etkinliklerin, özelikle inovasyon ve liderliğin konu başlığı ile ön plana çıktığı etkinliklerin, Kütahya Belediyesi için de önemli olduğunu vurgulayan Başkan Işık, “Böyle bir etkinliğe ana sponsor olmanın gururunu yaşıyoruz. Kütahya Belediyesi bugüne kadar şehrimizde bulunan iki üniversitemizin, özellikle öğrenci topluluklarımızın teklif ettiği hiçbir işe hayır demedi ve demeyeceğiz” dedi.

İkamet Kart Projesi ile birlikte Kütahya’nın sosyal, ekonomik ve kültürel alanda gelişmelere yaşadığını ifade eden Başkan Işık, projeye destek veren öğrencilere teşekkür ederek, İkamet Kart Projesinin devam edeceğini söyledi. Bu proje ile öğrencilere, su indirimi, esnaflardan yapılacak alışverişlerde indirim ve ulaşımda ciddi ölçüde indirim imkanı sunulduğunu söyleyen Başkan Işık, üniversite öğrencilerine bir kez daha teşekkür etti.

‘GENÇ DOSTU ŞEHİR UNVANINI ALMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Konuşmasında, Kütahya’nın Genç Dostu Şehir unvanını almaya çalışan bir şehir olduğunu hatırlatan Başkan Işık, “3 yılda Kütahya’yı ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda ciddi bir dönüşüme tabi tuttuk. Belediye başkanı olduğumda birey başına yıllık belediye gelirimiz 1100 TL, 2600 TL’de kayıtlı borcu vardı. 3 yıl içinde belediyemizin yıllık gelir bütçesi 1 milyar TL’yi aştı. Kişi başına gelir 3700 TL, borcu ise 1100 TL’ye düştü. Bu sizlerin ve Kütahyalı hemşehrilerimizin desteği ile oldu” dedi.

‘CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK’

İnanmaya devam edildiği sürece Kütahya’da ilkleri yaşayama devam edileceğini belirten Başkan Işık, Kütahya için çok çalıştıklarını söyledi. Bu yaz itibariyle ciddi projelerin imalatlarının başlayacağını dile getiren Başkan Işık, “Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir ilin tüm sınırları içinde bir yıllık yatırımının yüzde 25’den fazlasını sadece Kütahya Belediyesi oluşturuyor. 2022 yılı Kütahya’nın tüm kurumları ile toplam yatırım tutarı 2 milyar TL civarında. Bunun 550 Milyon TL’sini Kütahya Belediyesi gerçekleştirecek” dedi.

Öğrenci topluluklarının üniversiteden sonra Kütahya Belediyesi’ni çalacakları bir kapı olarak görmelerinin, Kütahya Belediyesi için kıymetli olduğunu belirten Başkan Işık, öğrencilere ve öğrenci topluluklarına kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi.

Program sonunda Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, etkinliğe konuşmacı olarak katılan ASELSAN Siber Güvenlik Mühendisi Adnan Kılıç’a teşekkür belgesi takdim ederek, verdiği bilgiler için teşekkür etti.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *