HALK OYUNLARI TÜRKİYE FİNALİ

439

KÜTAHYA’DA YAPILDI

Büyük Zafer’in Yüzüncü Yılında Halk Oyunları Kulüpler Arası Büyükler Kategorisi Türkiye Finali Kütahya’da yapıldı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen takımların katıldığı yarışmalar 3.’lüğü Ağrı Karaköse Sanat Kulübü, 2.’liği Gaziantep Halk Oyunları Topluluğu ve 1.’lik kupasını Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi G.S.K aldı

Türkiye Halk Oyunları ve Federasyonu ve Kütahya Belediyesi’nin işbirliğinde düzenlenen Büyük Zafer’in Yüzüncü Yılında Halk Oyunları Kulüpler Arası Büyükler Kategorisi Türkiye Finali, Yeni Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı.

HÜR YAŞAMA İRADESİNİN KANITI

Türkiye Finali’nin açılış konuşmasını yapan Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı; “Örf adet ve kültürümüzü yaşatan halk oyunlarının finalinin kuruluş ve kurtuluşun şehri Kütahya’mızda yapılmasının bizler için heyecan kaynağı olduğunu ayrıca belirtmek isterim. İstiklalini kendi azim ve kararının kurtaracağına inanan aziz milletimizin desteği ile Türk Ordusunun 26 Ağustos 1922 sabahı işgal kuvvetlerine yönelik başlattığı taarruz Türk milletinin kararlılığının, mücadele azminin ve hür yaşama iradesinin açık bir kanıtıdır. Bu zaferle aziz milletimiz son sözünü söylemiş, Anadolu ilelebet bir Türk yurdu olarak tescil edilmiştir. 30 Ağustos Zaferiyle milletimiz, kendi iradesi ve rızası dışında dayatılan her türlü plan ve oyunu iman ve inancıyla tarihin karanlık sayfalarına nasıl gömebileceğini dosta ve düşmana bir kez daha göstermiştir. Cumhuriyetin ilanı ile neticelenen bu muhteşem sonuç; Türk milletinin kendi topraklarında asla yenilemeyeceğinin tüm dünyaya ilanı olmuştur” dedi.

Başkan Vekili Damcı konuşmasını; “Yüce ulusumuzun 30 Ağustos başkomutanlık meydan muharebesi ve Zafer Bayramınızı kutluyorum” sözleri ile tamamladı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Suat Aksu ise bu organizasyonun Kütahya gerçekleşmesinde emeği geçen Kütahya Belediyesine ve federasyon yetkilileri ile Kütahya İl Temsilciliğine teşekkür etti.

TÜRKİYE’NİN FARKLI İLLERİNDEN TAKIMLAR KATILDI

Yapılan konuşmaların ardından Türkiye’nin farklı illerinden gelen halk oyunlarının yarışmaları başladı.

Kıyasıya geçen yarışmalarda 3.’lüğü Ağrı Karaköse Sanat Kulübü, 2.’liği Gaziantep Halk Oyunları Topluluğu ve 1.’lik kupasını Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi G.S.K aldı.Birincilik kupasını Diyarbakır halk oyunları ekibine Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Suat Aksu birlikte verdi.

Yarışmalar yarın Geleneksel Düzenlemeli Dal’da devam edecek.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *