TÜRKİYE’DE İLK KEZ KBSÜ’DE UYGULANDI

939

Diş kök ucu bölgesinin enfeksiyonu teşhisi konulan 22 yaşındaki hastanın rutin prosedürlerle tedavi edilemeyen dişi, laboratuvar ortamında üç boyutlu yazıcıdan kılavuz çıkartılarak dişe zarar vermeden tedavi edildi

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBU) Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Endodonti Anabilim Dalına (AD) başvuran ve akut apikal periodontitis (diş kök ucu bölgesinin enfeksiyonu) teşhisi konulan 22 yaşındaki hastaya, Türkiye’de ilk kez uygulanan yöntemle başarılı bir tedavi gerçekleştirildi.

Başarılı tedavi, KSBÜ Ağız Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Endodonti Kliniğinde, başta Dr. Öğr. Üyesi Burçak Gürsoy Emek olmak üzere Dr. Öğr. Üyesi Safa Kurnaz, Dr. Öğr. Üyesi Gülsen Kiraz ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu Kaya Mumcu tarafından gerçekleştirildi.

KILAVUZ OLUŞTURULDU

Diş çevresinde enfeksiyon şikayetiyle Endodonti Kliniğine başvuran hastanın ağız içi ve radyografik muayeneleri sonucunda kök ucunda enfeksiyonu ve dişin kök kanallarının kök ucuna doğru çekildiği tespit edildi. Hastanın rutin prosedürlerle tedavi edilemeyen dişinden merkezde bulunan tomografi cihazı ve ağız içi tarayıcı cihazları kullanılarak veriler oluşturuldu. Bu veriler Güray Lambacı tarafından bilgisayar ortamında birleştirildi ve laboratuvar ortamında üç boyutlu yazıcıdan bu kılavuz çıkartılarak ‘Endodontik Yönlendirme Kılavuzu’ geliştirildi. Bu kılavuz hastaya işlem esnasında uygulandı ve bu şekilde dişe zarar vermeden kök kanallarına ulaşılması sonucu başarılı bir tedavi gerçekleştirildi.

DİŞE ZARAR VERİLMEDİ

Dr. Öğr. Üyesi Burçak Gürsoy Emek tedavi hakkında şunları aktardı: “Kanal tedavisi gerektiren bazı dişlerde kanal yolu kök ucuna doğru çekildiği zaman, kanal yolunun bulunup tedavi edilmesi oldukça zorlaşmaktadır. Bu gibi durumlar, işlem sırasında kökün delinmesi veya dişin uzun dönemde kırılmasına sebebiyet verecek şekilde dişten fazla madde kaybıyla sonuçlanabilir. Böyle zorlu dişlerin tedavisi için özel bir bilgisayar programı destekli ‘Endodontik Yönlendirme Kılavuzu’ oluşturularak dişe zarar vermeden kanal yoluna erişim sağlanabilir. Biz de bu tedavi yöntemini hastamızda uygulayarak başarılı bir tedavi gerçekleştirdik.”

KSBÜ Ağız Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Endodonti AD Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Safa Kurnaz ise dünyada az sayıda uygulaması olan ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu tedavi yönteminin KSBÜ Endodonti Kliniğinde başarılı bir şekilde uygulanmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, ekip arkadaşlarına teşekkür etti. Dr. Öğr. Üyesi Gülsen Kiraz ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu Kaya Mumcu ise endodonti alanındaki birçok ileri tedavinin KSBU Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti AD’de gerçekleştirildiğini belirterek merkezin modern olanaklara sahip olduğunu belirtti.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *