‘KENT MEYDANI PROJESİ BAŞLIYOR’

534

2022 yılını yatırım yılı ilan ettiklerini belirten Başkan Işık, “Birkaç haftaya Kent Meydanı projemizin imalatı başlayacak. Gerek Yedi Göller, gerek 30 Ağustos İş Merkezi, gerekse Kültür Park projemiz ve Kapalı Pazaryeri projemizle ilgili imalat süreçleri de bu yıl içerisinde başlayacak.” dedi

Kütahya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği 100. Yıl Kültür Sanat ve Gençlik Festivali kapanışında konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya’nın tescilli olarak kültür ve sanat şehri olduğunu söyledi.

‘TÜRKİYE’DEN GİREN İLK İL BİZİZ’

Kütahya Belediyesi bahçesinde 16 Mayıs tarihinde açılışı yapılan 100. Yıl Kültür Sanat ve Gençlik Festivali’nin kapanışı Altıntaş İstanbul Ticaret Odası Şehit Süleyman Turan Anadolu Lisesi halk oyunları ekibinin gösterisi ile son buldu. 100. yıl etkinlikleri kapsamında Kütahya Belediyesi’nin yıl boyunca yapılacak birçok etkinliğin ya paydaşı ya da ev sahibi olacağını belirten Başkan Alim Işık, “Kütahya’mız kültürün ve sanatın başkenti. UNESCO’da Yaratıcı Şehirler Ağı’na Zanaat ve Halk Sanatları alanında Türkiye’den giren ilk ildir. Dolayısıyla dünyanın sayılı illeri arasında kendini tescilletmiş bir ilin mensubu olmak, onun şehrül emini olmak, ekibin başında bu işin önderi olmak, bizleri ziyadesiyle onurlandırıyor” dedi.

Kültür sanat projelerine şehircilik projeleri kadar önem verdiklerinin altını çizen Başkan Işık, “Bu şehrin ruhunu diri tutacak geleneklerimizi, göreneklerimizi, kültürümüzü gelecek nesillere aktaracak bu kültür sanat etkinliklerine en az şehircilik projelerimiz kadar önem veriyoruz.” dedi.

2022 ve 2023 yıllarında birçok projeyi gerçekleştirmek için gerekli adımları attıklarını dile getiren Başkan Işık, “2022 yılı Kütahya ilinin ilçeleri ve köyleri dahil olmak üzere devletin resmi kurumları tarafından ayrılmış toplam yatırımı 2 milyar Türk lirası. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Kütahya Belediye’sinin toplam yatırımlardan aldığı pay, yüzde 25’ten fazladır. Bu rakamın dörtte biri yani 550 milyar lirasını Kütahya Belediyesi’nin yatırımlarından oluşuyor” dedi.

‘BU YILI YATIRIM YILI İLAN ETTİK’

2022 yılını ve devamındaki 2023 yılını yatırım yılı olarak ilan edildiğini ifade eden Başkan Işık, “Bu yılı yatırım yılı ilan ettik. Geçen yılı akıllı kentle ilgili uygulamaların geleceği yıl ilan etmiştik. Şuanda ulaşım sisteminden akıllı kavşaklara kadar birçok akıllı şehir uygulamalarını şehrimize kazandırdık. İnşallah bu yılda vizyon projelerimizin hemen hemen tamamına yakınının ihale süreçlerini tamamlanıp, 2022 ve 2023 yıllarında imalatlarını da bitirecek şekilde planlamamızı yaptık. Önümüzdeki yılda bütçemizin çok büyük bir kısmını yatırımlarımıza ayıracağız. 2022 yılı bütçemiz 3 yıl sonra 1 milyar lirayı geçti. 280 milyon liralık gelirle devraldığımız Kütahya Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesi 1 milyar liranın üzerine çıktı ve dörde katlandı. Bunun da yarısından fazlası yatırım ödeneği olarak ayrılmış durumda. Şuanda da birçok projemizin ihale süreçleri devam ediyor. Atatürk Bulvarı refüj düzenleme ve aydınlatma projemizin imalatı başladı. Kısa zamanda tamamlanması için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Birkaç haftaya Kent Meydanı projemizin de imalatı başlayacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirmek için yüklenici firmalarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Gerek Yedi Göller, gerek 30 Ağustos İş Merkezi, gerekse Kültür Park projemiz ve Kapalı Pazaryeri projemizle ilgili imalat süreçleri de bu yıl içerisinde başlayacak. Diğer projelerimizi de sizlere peyderpey zaman içerisinde aktaracağız” dedi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *