İSTİKLAL MADALYASI KÜTAHYA’NIN HAKKI

582

Milli mücadelenin birçok savaşında çok büyük mücadeleler veren Kütahya’nın İstiklal madalyasını hak ettiğini belirten KÜSEYDER Başkanı Nevzat Çoban, bu hedefle başlattıkları imza kampanyasının ilk gününden binlerce imza toplandıklarını ifade etti

Kütahya’ya İstiklal madalyası verilmesi için Kütahya Sevdalısı Yürekler Derneği (KÜSEYDER) tarafından imza kampanyası başlatıldı.

İLK GÜNDEN BİNLERCE İMZA

Kent merkezi Sevgi Yolu üzerinde kampanyaya Kütahyalılar yoğun ilgi gösterirken, ilk günde binlerce imza toplandığı belirtildi.

KÜSEYDER Başkanı Nevzat Çoban, kampanyanın 1 ay boyunca devam edeceğini ifade etti.

Toplanan imzaların Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ve Cumhurbaşkanlığı’na gönderileceğini belirten Çoban, “Bugün bizler İnönü savaşlarının, Kütahya- Eskişehir savaşlarının, Dumlupınar meydan muharebesinin yapıldığı, Kurtuluş Savaşı’nın kazanıldığı, kahramanlık destanlarıyla Zafer’in yazıldığı, Anadolu’nun sonsuza kadar Türk yurdu olarak kalacağının bütün dünyaya ilan edildiği topraklardan Kütahya’dan sesleniyoruz sizlere. Milli mücadelenin birçok savaşında çok büyük mücadeleler veren Kütahya’mıza hak ettiği İstiklal madalyasını istemek için burada toplanmış bulunmaktayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel olarak bizzat kendisinin hazırladığı Kütahyamıza özel takdirname vermesi ayrıca Atatürk tarafından yaptırılan Türkiye’deki tek anıt olan Zafertepeçalköy’deki Şehit sancaktar anıtının 30 Ağustos 1924 de ki temel atma töreninde Atamızın Dumlupınar Kütahya için söylediği, ‘Dumlupınar Meydan Muharebesi ve onun son safhası olan bu 30 Ağustos Muharebesi Türk tarihinin en mühim dönüm noktasını teşkil eder. Milli tarihimiz çok büyük ve çok parlak zaferlerle doludur. Fakat Türk milletinin burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimizde değil dünya tarihine de yön veren kesin tesirli bir meydan muharebesi hatırlamıyorum. Hiç şüphe etmemelidir ki Yeni Türk devletinin genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri burada atıldı. Ebedi hayatı burada taçlandırıldı.’ Bu haklı gururla Kütahyamıza İstiklal madalyası verilmesini istiyoruz.” İfadelerinin kullandı.

EMET’E GAZİLİK UNVANI VERİLMELİ’

Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi zaferinin 100 yılında Zafertepeçalköy ve Dumlupınar’da yapılacak etkinliklere tüm Devlet Erkanı ve tüm siyasi liderleri  zaferin kazanıldığı topraklara davet eden Çoban, “Kuvayi Milliye ruhuyla bir avuç sivilin vatanın kurtuluşunda düşmana karşı duruşları ile gösterdikleri kahramanlıklardan dolayı defalarca yenilgiyi hazmedemeyen ve hesap sormak için Manisa, Gördes ve Tavşanlı’dan gönderilen 4 alay Yunan askerleri tarafından 14 Köyü ile birlikte tamamen yakılan Emet ilçemize gazilik unvanının verilmesini istiyoruz” dedi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *