DPÜ’LÜ AKADEMİSYENDEN TÜRKİYE’DE BİR İLK ‘ARILAR KİMLİKLENMELİ’

507

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Öğretim Görevlisi Sema Çetinkaya, arı davranışları üzerine çalışıyor. Her şehrin, her mahallenin, her köyün kendine özgü arıların pasaportlarını ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Çetinkaya, DPÜ’de bir arıcılık topluluğu kurduklarını da vurguladı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölümü Öğretim Görevlisi Sema Çetinkaya, “Arı davranışları” üzerine çalışmalar yaptığını ifade etti. Çetinkaya, bal arılarının yaşadıkları şehirlere göre kendine özgü birer kimlik kayıtlarının olması gerektiğini dile getirdi.

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (DPÜ) FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOKİMYA BÖLÜMÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEMA ÇETİNKAYA, ‘ARI DAVRANIŞLARI’ ÜZERİNE ÇALIŞMA YAPTIĞINI İFADE ETTİ. (HÜSEYİN EFE/KÜTAHYA-İHA) Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölümü Öğretim Görevlisi Sema Çetinkaya, “Arı davranışları” üzerine çalışmalar yaptığını ifade etti. Çetinkaya, bal arılarının yaşadıkları şehirlere göre kendine özgü birer kimlik kayıtlarının olması gerektiğini dile getirdi.

‘ARI DAVRANIŞLARINI ANLAMAK GEREK’

Yaptığı çalışmaları İHA’ya değerlendiren Çetinkaya, “Aslında her ilin arıların kendine özgü bir kimliği var. Kendi şehrim olan Kütahya’ da şehrimize özgü arıların ‘Arı davranışlarını’ anlamak akademik açıdan bizim için çok kıymetli. Çünkü arıları yaşatmak için bizden ne istediklerini anlamak zorundayız” ifadelerini kullandı.

DPÜ’DE ARICILIK TOPLULUĞU KURULDU

“Biz kendi üniversitemizde bir arıcılık topluğu kurduk” diyen Çetinkaya, “Danışmanlığı yaptığım öğrencilerim farklı şehirlerde yaşamaktadırlar. Bir çocuğunun babası arıcılık mesleği ya da çiftçilik mesleği ile uğraşmaktalar. Babalarından arıcılığı öğrenen öğrencilerin ne kadar mühim bir işle alakalı olduklarını yeni keşfettik. Arıların kimlikleri, davranışları ve karakterleri vardır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda şunu anladık ki bir canlıyı fonksiyonel olarak doğru bir şekilde çalıştırmak istiyorsanız o canlıyı yaşam alanı ile ürettikleri arasında interaktif karşılaştırmak zorundasınız. Sadece üreleri ile tek taraflı o canlıyı izlerseniz çalışmalarınızı yarım bırakmış olursunuz. Biz yaptıklarımızla bunu anlamaya çalışıyoruz. Bu yıl iklim buydu, hava sıcaklığı buydu. Arılarımızdan bunları ürettik. Ama ertesi ve bir ertesi yıl çalışmalarımızın kayıtları bize gittiğimiz yolda yol gösterici olacaktır.” Dedi.

Arıları kontrol edebilirsek, ürettiklerini de kontrol edebileceğimize dikkat çeken Çetinkaya, “Kurduğum Arıcılık Topluluğu ve kampüste ıslah alanlarda arı kovanları bakımıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdim. Amacımız Türkiye’de her şehrin, her mahallenin, her köyün kendine özgü arıların pasaportlarını oraya koymamız lazım. Ben ve öğrencilerim, her şehrin arısına bir kimlik kazandırmaya çalışıyoruz. Pasaportlarını ortaya koymak için amaç ediniyoruz. DPÜ olarak çok çapa harcıyoruz. Amirlerimden ve devlet büyüklerimden isteğim; Her şehirde mutlaka arı davranışı çalışan uzmanların yetiştirilmesidir” ifadelerini kullandı.

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (DPÜ) FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOKİMYA BÖLÜMÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEMA ÇETİNKAYA, ‘ARI DAVRANIŞLARI’ ÜZERİNE ÇALIŞMA YAPTIĞINI İFADE ETTİ. (HÜSEYİN EFE/KÜTAHYA-İHA) Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölümü Öğretim Görevlisi Sema Çetinkaya, “Arı davranışları” üzerine çalışmalar yaptığını ifade etti. Çetinkaya, bal arılarının yaşadıkları şehirlere göre kendine özgü birer kimlik kayıtlarının olması gerektiğini dile getirdi.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *