TÜRKİYE’DE BİR İLK KÜTAHYA YAŞANDI

441

Gül Esin Kadın Muhtarlar Akademisi Kadın Muhtarlar Çalıştayı Kütahya’da gerçekleştirildi. Ege’de en düşük oranda kadın muhtarın 4 muhtarla Kütahya’da olduğunu ifade eden Ege Kadın Buluşmaları Platformu Kütahya Sekreteri Münire Kara, kadınlar güçlü olduğunda toplumun daha sağlıklı olacağını vurguladı

Ege bölgesinin kadın muhtarları, Türkiye’nin ilk kadın muhtarının adının verildiği ‘Gül Esin Kadın Muhtarlar Akademisi’ Kütahya’da gerçekleştirildi.

Çok sayıda kadın muhtarın yer aldığı akademide kadına şiddet, çocuk istismarına dikkat çekildi, kadının sosyal hayattaki temsil oranın düşük olduğuna vurgulandı.

KADIN MUHTARLAR KÜTAHYA’DA BULUŞTU

Ege Kadın Buluşması Platformu Koordinatörü Şengül Baysak, “ Bizler üniversitelerin kadın sorunları araştırma ve uygulama merkezleri, baroların çocuk ve kadın hakları merkezleri ve yerel yönetimler ile iş birliği yapıyoruz. Şu an burada yaptığımız kadın muhtarlar çalıştayı Türkiye’de bir ilktir. Biz salonlarda eğitimler vermiyor köy köy, ilçe ilçe dolaşıyoruz. Kadına yönelik şiddet konusunda haklarımızı öğrenmek ve en güçlü duruşu sergilemek için barolar ile işbirliği yapıyoruz. Gönüllü profesör bir psikiyatrimiz var, kadın hakları merkezimizde gönüllü avukatlarımız var. Çocuk istismarı var. Çok üstü kapalı korkunç boyuta olan bir konu, ensest var. Biz gönüllü avukatlar ile büyük salonların yerine gidip en küçük gruplara, 15-20 kişilik gruplar ile en özel konulara konuşa biliyoruz. Bizim özelliğimiz bu amacımız bu” diye konuştu.

“KÜTAHYA’DA 4 TANE KADIN MUHTARIMIZ VAR”

Kadınların yerel yönetimlerde temsilinin artması için cesaretlendirilmesi, teşvik edilmesi ve kadın muhtarların sayısının artırılmasında destek olmak amacında olduklarından bahseden Ege Kadın Buluşmaları Platformu Kütahya Sekreteri Münire Kara, “Ekonomik, sosyal ve yönetim kademelerinde kadınlar güçlü olduğunda toplumda daha sağlık olacaktır. Kadınların yerel yönetimlerde temsilinin artması için cesaretlendirilmesi, teşvik edilmesi ve kadın muhtarların sayısının artırılmasında destek olmak amacındayız. Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olan Gül Esin’in isminin verildiği akademimizde özellikle Ege’de en düşük oranda kadın muhtarın olduğu Kütahya’da 4 tane kadın muhtarımız var. Bu kadın muhtarların sayısının artırılması amacı ile muhtarlarımız ile devamlı çalıştay yapmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *