‘NE SÖZ VERDİYSEK YAPIYORUZ’

437

Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden Başkan Işık, 2019-2024 Stratejik Planının 4 yıllık kısmına düşen yüzde 80’lik bölümünün gerçekleşme oranının yüzde 79.45 olduğunu belirtti. 

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı ve Murat Arık ile birlikte Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

‘ESNAFIMIZ CÖMERTLİĞİNİ GÖSTERDİ’

Son deprem döneminde de Türkiye’nin can damarı, şehrin can damarının esnaf olduğunun görüldüğünü belirten Başkan Işık,  “Esnafımız deprem bölgesine 33 tır, arkasında da en az 5 tıra yakın malzemenin depremzedelerimize ulaştırılması konusunda ne kadar cömert olduklarını gösterdi. Zorda kalan esnafımız bile elinde ne varsa milletimiz için harcanması konusunda Belediyemize getirdi, biz de emaneti yerine ulaştırdık.” Dedi.

Göreve geldiklerinde kamuoyuna duyurdukları 2019-2024 yıllarını kapsayan Stratejik Planın gerçekleşme oranlarından bahseden Işık, “Stratejik Planımızda gösterdiğimiz hedeflerin 5 yıllık süresinin geride kalan yaklaşık 4 yıllık kısmına düşen yüzde 80’lik bölümünün gerçekleşme oranı yüzde 79.45 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla biz ne söz verdik, neredeyiz ve fazla olarak ne katabiliriz o değerler üzerinden kendimizi değerlendiriyoruz. Milletimizden gelen her talebe, şikâyete, öneriye kulak veriyoruz. Açık kapı belediyecilik anlayışımızı göreve geldiğimizden ilk günden bu yana sürdürmeye devam ediyoruz, dönemimizin sonuna kadar da sürdürmeye devam edeceğiz. Biz şehrimizin değerlerine hassasiyet gösteriyoruz, esnafımızın beklentilerini mutlaka önemsiyoruz ama esnafımızın da hizmet verdiği vatandaşımızın da mağdur edilmeden bu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“KÜTAHYA BELEDİYESİ’Nİ İTİBARLI BİR KURUMA DÖNÜŞTÜRDÜK”

Geçmiş dönemden kalan kayıtlı tüm borçları bitirdiklerini belirten Başkan Işık, “Göreve geldiğimizde 1 lira dahi kredi çekme limiti olmayan bir kurumu, 2022 yılı sonu itibariyle 1 milyar lira, 2023 mayıs ayından itibaren 2 milyar liranın üzerinde kredi çekebilecek çok itibarlı bir kuruma dönüştürdük. Şu ana kadar da birkaç ana projemiz için toplam 200 milyon lira civarında bir kredi kullandık ve önümüzdeki süreçte de yeni projelerimize bu kredi hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz. Özellikle şehrimize değer katacak projeleri kamuoyuyla paylaşıp hızlandırmaya çalıştık. Şehrin altyapısından üstyapısına ne eksiği varsa zamanında tamamlamaya gayret ettik ve değerler katacak projeler üretiyoruz. Türkiye’nin en büyük meydanını kazandırdıktan sonra şu anda yine Türkiye’nin en iddialı ve en büyük kültür parklarından birisi olan Yedigöller Kültür Parkımızın imalatı devam ediyor. Rabbim nasip ederse haziran ayı itibarıyla orayı hizmete açmayı planlıyoruz. Beklenmedik bir felaket anında depremdir, seldir, vatandaşın her türlü altyapısı hazır 300 bin metrekarenin üzerinde böyle bir alana kavuşmuş olması bu şehrin en büyük kazançlarından birisi olacaktır” diye konuştu.

14 MİLYON METREKARE SANAYİ GENİŞLEME ALANI

Şehrin sanayi alanlarının büyütülmesi konusunda yapılan çalışmalara dikkat çeken Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Kütahya Zafer OSB’de 8 milyon metrekare, 1’inci, 2’inci OSB, Küçük Sanayi Sitesi ve Orta Ölçekli Sanayi Sitemizde de yaklaşık 6 milyon metrekare civarında olmak üzere son üç yılda toplam 14 milyon metrekarelik sanayi genişleme alanını bu şehre kazandırdık. Tavşanlı dışında kendi mücavir alanımız içerisindeki diğer 6 milyon metrekarelik genişleme alanına vesile olmak dahi bu şehre yapılabilecek uzun vadeli en büyük katkılardan birisidir. Özellikle mevcut Küçük Sanayi Sitemizin riskli alan olarak ilan edilmesinden sonra 2 yıl önce başlattığımız yeni Küçük Sanayi Sitemize taşınmayla ilgili çalışmalar şu anda meyvesini verdi. İlk etapta yaklaşık 530 işyerinin imalatına başlanan İnköy Sanayi Sitemiz şu anda hızla devam ediyor. Geriye kalan bin civarındaki esnafımızın da inşallah 2’inci ve 3’üncü etaplarda o bölgede talepleri doğrultusunda işyerlerini yapıp en kısa zamanda, şehrimizi hem deprem riskine karşı daha az hasarla atlatacağımız bir noktaya taşımak hem de yeni işyerlerine taşıyarak Türkiye’nin en modern ve her türlü altyapısı ve sosyal tesisleriyle beraber bir bütün olan sanayi sitesine taşınmasını sağlayacağız. Benzer şekilde Orta Ölçekli Sanayi Sitesiyle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. 3 yıla kadar süreyle kiralama ihalesine çıktığımız işyerlerimizi meclisimizden aldığımız kararla 5+5 yıl toplam 10 yıl olmak üzere esnaflarımıza kiralamaya başladık. Bu da esnaflarımızın gönül rahatlığıyla aldıkları taşınmaza veya taşınıra ilave masraf yaparak en azından 5 yıl, herhangi bir problem olmazsa ikinci bir 5 yıl daha olmak üzere 10 yıl orayı kendi mekânı gibi kullanabileceği rahatlığa kavuşturduk.” dedi.

“KÜTAHYA’YA ÇOK ŞEY KATTINIZ”

Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit ise Başkan Işık’a destekleri ve yakın ilgisi için teşekkür ederek, “Biz sizin yaptıklarınızı hem yakından takip ediyor hem de biliyoruz. Kütahya’ya göreve geldiğiniz günden bu yana çok şey kattınız. Görev süreniz boyunca da katmaya devam edeceğinizi biliyoruz ve inanıyoruz. Kütahya için yapılabilecek herhangi bir şeyde teşkilat olarak gece gündüz yanınızda olduğumuzu beyan ediyoruz. Siz taşın altına elinizi değil vücudunuzu koydunuz. İnşallah bizim de çorbada tuzumuz olur, katkımız olur. Bugüne kadar Kütahya’mıza yaptıklarınız için, pandemi döneminde olsun, başımız sıkıştığında olsun, esnafımız adına yaptığınız her şey için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *