‘EN ÇOK AKADEMİSYENİ BİZ YOLLUYORUZ’

748

Mühendislik Fakültesinde düzenlenen akademik teşvik töreninde konuşan DPÜ Rektörü Kazım Uysal, DPÜ’nün geçen sene yurt dışına en çok akademisyen gönderen ve yurt dışından en çok akademisyeni ağırlayan üniversitelerden biri olduğuna vurgu yaptı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Akademik Teşvik Düzenleme, Denetleme ve İtiraz Komisyonunun 2022 yılı Akademik Teşvik Ödeneği sonuçlarının açıklamasıyla, üniversitede akademik teşvik almaya hak kazanan akademisyenler ile akademik yükseltme hakkı kazanan öğretim üyeleri için gerçekleştirilen etkinliklerin dördüncü gününde Mühendislik Fakültesi için tören düzenlendi.

‘MAKALE SAYIMIZ YÜDE 20 ARTTI’

Törenlerde ilk sözü alan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Karagüzel, şunları söyledi: “Mühendislik fakültesi olarak geçtiğimiz yıl içinde 101 adet uluslararası dergilerde yayınlanmış makale, 35 adet ulusal dergilerde yayınlanmış makale, 66 adet ulusal- uluslararası sempozyumlarda sunulmuş bildiri ile 2,5 milyon bütçeli ulusal kaynaklardan, 411 bin avro bütçeli uluslararası kaynaklardan desteklenen proje üretmiş bulunmaktayız. Arkamdaki panolarda üniversitemizin WoS indeks sıralamasına doğrudan katkı yapan bölümler bazında ürettiğimiz makale ve projeleri takip edebilirsiniz. Geçen yıla göre karşılaştırma yaptığımızda ulusal ve uluslararası makale sayımızın %20 oranında arttığını, ulusal – uluslararası bildiri sayımızın sabit seyrettiğini, proje bütçemizin ise %40 oranında arttığını belirtmek istiyorum.”

Sadece akademik teşvik almaya hak kazanan öğretim üyesi sayısının değil, aynı zamanda akademik teşvik almaya hak kazanan öğretim görevlilerinin başarı puanı ortalaması kayda değer düzeyde artış gösterdiğine değinen Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, “BAP’a verdiğimiz destekler de gün geçtikçe artıyor. Kapanma yolunda olan Kütahya Tasarım Teknokent’te ciddi bir ivme yakaladık.”ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST TAKIMLARINA

100 BİN TL’Yİ BULAN DESTEK

DPÜ’nün geçen sene yurt dışına en çok akademisyen gönderen ve yurt dışından en çok akademisyeni ağırlayan üniversitelerden biri olduğuna değinen Rektör Uysal, “Yurt dışında anlaşmalı olduğumuz ülkelerin sayısını 4 yılda 4’ten 23’e çıkardık. DPÜ ULMER bu anlamda çok iyi çalışıyor.” Dedi. Mühendislik Fakültesinin TEKNOFEST’te öne çıktığını dile getiren Rektör Uysal, “Geçen sene 33 takımdık, bu sene 50 takıma çıkardık. Şimdiden finale kalan takım sayımız beşe ulaştı ve elemeler devam ediyor. Takım başına 100 bin TL’ye kadar destek veriyoruz. Bazı takımlarımız özel durumlarından dolayı daha çok destek de alabiliyorlar. TEKNOFEST’te elde ettiğimiz başarıda bu fakültede görev yapan akademisyenlerimizin çok ciddi payı var. Eğitimin en iyi modeli öğrencilerimizi sahaya atmak, yarışmalara hazırlamak olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Mühendislik Fakültesinden 37 akademisyene akademik teşvik başvurularında elde ettikleri başarıdan dolayı teşekkür belgesi sunuldu.Tören, TÜBİTAK projelerine başvuruları olumlu sonuçlanan akademisyenlere teşekkür belgelerinin, emekliliği nedeniyle fakülteden ayrılan Prof. Dr. Mehmet Ali Ebeoğlu’na da teşekkür plaketinin sunulmasının ardından sona erdi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *