TÜRKİYE’NİN TARİHİ GECESİNE DPÜ TANIKLIK ETTİ: ‘YENİ GEZERAVCI’LAR ARANIZDAN ÇIKACAK’

201

Astronot Alper Gezeravcı’nın AX-3 Görevi için fırlatma anlarını DPÜ öğrencisi hep birlikte takip etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir’ sözünün bir kez daha anlam kazandığını belirten Rektör Süleyman Kızıltoprak, “Bizim bütün ümidimiz sizsiziniz, aranızdan yeni Alper Gezeravcı’lar çıkacak” dedi.

CANLI YAYINDA TAKİP EDİLDİ

Türkiye’nin uzay yolculuğunun ilk adımını atan Astronot Alper Gezeravcı’nın AX-3 Görevi için Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktığı anlar, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden de canlı olarak takip edildi.

Bedesten Cep Sineması’nda düzenlenen ve Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’ın da katıldığı etkinlikte ilk olarak DPÜ Uzay ve Havacılık Topluluğu ve DPÜ ÜLGEN Roket Takımı Danışmanı Prof. Dr. Hamdi Melih Saraoğlu, DPÜ Fizik ve Astronomi Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Emre Kansu ve DPÜ Teknoloji Yarışmaları Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ali Samet Öngen AX-3 Görevi’nin amaçlarını ve Alper Gezeravcı’nın bu görevde üstleneceği sorumlulukları öğrencilere aktardı. Saatler 00.49’u gösterdiğinde Alper Gezeravcı’nın da içinde yer aldığı Crew Dragon uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na olan yolcuğunun başlangıç anı canlı yayınla izlendi.

‘İSTİKBAL GÖKLERDEDİR’ ÇOK DAHA ANLAMLI

Fırlatmanın ardından Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, şunları söyledi: “Türkiye Yüzyılı’na adım attığımız bu günlerde böyle bir program bize büyük bir gurur veriyor. İlk defa insanlığın uzay görevi bir Türk vatandaşıyla yapılıyor. Bizim için büyük bir gurur. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘İstikbal göklerdedir’ demiştir. Bu sözü bugün çok daha anlamlı buluyoruz. Biz Türk milleti olarak bilim tarihine büyük katkılar sunmuş bir milletin mensuplarıyız.”

‘BÜTÜN ÜMİDİMİZ SİZDE’

Öğrencilerinin arasında yeni Alper Gezeravcı’lar çıkacağını ifade eden Kızıltoprak, “Bizim bütün ümidimiz sizlersiniz. Sizlere yönelik büyük bir ümidimiz var. Bu alanda tüm olanaklarımız sizlere seferber edeceğiz. Mühendislik Fakültemizin gündemi uzay araştırmaları, teknoloji, yapay zekâ ve sanayiye uygulanabilir araştırmalar olacaktır. Bunların çalışmalarını yapıyoruz. Sizlerden destek istiyoruz. Bugün burada olmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Ümit verdiğimiz gençlerimiz bizleri ve milletimizi daha ileri noktaya taşıyacaktır. Milletimizin heyecanına ortak olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız.”
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *