2024 YILI FİTRE MİKTARI 130 TL

111

2024 yılı fitre miktarının 130 TL olarak belirlendiğini ifade eden Kütahya İl Müftüsü Dr. İrfan Açık, “Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Nakdi olarak verilebileceği gibi ayni olarak da verilebilir.” Dedi.

Kütahya İl Müftüsü Dr. İrfan Açık, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yapılan toplantıda 2024 yılı Ramazan ayı için fitre miktarının belirlenmesi hususunun görüşüldüğü ve fitrenin kişi başına 130 TL olarak karar bağlandığını söyledi.

‘AYNI ZAMANDA GÜNLÜK ORUÇ FİDYE BEDELİ’

Açık, “Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir. Belirtilen meblağ nakdi olarak verilebileceği gibi gıda ve benzeri maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Bunun yanında her bir mükellef, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilir” dedi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *