TOPRAK VE SU ANALİZ LABORATUVARI AÇILDI

389

Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde açılan toprak ve su analiz laboratuvarı hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emre Yeniay, yapılan analizler sayesinde yetiştirilecek bitki çeşidine göre toprağın ihtiyaç duyduğu gübrenin cins ve miktarı belirlenerek çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunulacağını açıkladı.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde açılan toprak ve su analiz laboratuvarı Tarım ve Orman Bakanlığından yetki alarak analiz yapmak üzere hizmete başladı.

ÇİFTÇİLERE GÜBRA TAVSİYESİ VERİLECEK

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emre Yeniay, yaptığı açıklamada “Laboratuvarda, makro elementlerin belirlendiği Toprak Verimlilik Analizi yapılmaktadır. Toprak verimliliğini belirleyebilmek için; toprakta pH (Toprak reaksiyonu) ölçümü, tuz ölçümü, kireç ölçümü, organik madde ölçümü, fosfor ölçümü, potasyum ölçümü ve saturasyon (bünye) analizi gibi ölçümler yapılacaktır. Bu ölçümler sonucunda, toprakta mevcut bitki besin elementleri tespit edilip yetiştirilecek bitki çeşidine göre toprağın ihtiyaç duyduğu gübrenin cins ve miktarı belirlenerek çiftçilerimize gübre tavsiyesinde bulunulacaktır. Su analiz laboratuvarında ise sulama suyu uygunluğuna ve sınıfına bakılarak ( pH, EC, Ca, Ca+Mg, Na, K, Cl, CO3, HCO3, SO4) analizleri yapılmaktadır” dedi.

Yeniay, bilinçsiz gübre kullanımının hem ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini hem de tarımda girdi maliyetini artırdığını belirten Yeniay, aynı zamanda toprağın çoraklaşmasına ve verim gücünün düşmesine neden olduğunu dile getirdi. Tüm il müdürlükleri için toprak analizi 600 TL, su analizi 823 TL olarak belirlendi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *