DPÜ’LÜ MEZUNLAR ZİRVEDE

577

2020 yılı KPSS performansının yer aldığı listede, DPÜ Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünün mezunları KPSS2 – KPSS121 puan türünde 73,12 puan topladı. DPÜ’lü mezunların topladığı bu puan, Türkiye’de Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü mezun veren 62 üniversite arasında üniversiteyi zirveye taşıdı

DPÜ Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü, YÖK’ün lisans mezunlarının KPSS ortalamalarına göre yapılan sıralamada Türkiye’deki 62 fen bilgisi öğretmenliği bölümü arasında zirvede yer aldı.

DPÜ Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü, mezunlarının KPSS ortalamasında Türkiye birincisi oldu.

TÜRKİYE’DE ZİRVE

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından sonuncusu 2020 yılı için yayınlanan lisans bölüm mezunlarının KPSS performansının yer aldığı listede, DPÜ Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünün mezunları, eğitim fakültelerinin lisans mezunu adaylarının öğretmenlik tercihlerinde kullandıkları puan türü olan KPSS2 – KPSS121 puan türünde 73,12 puan topladı. Mezunlarının elde ettiği bu başarı, Türkiye’de Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü mezun veren ve aralarında Boğaziçi, Gazi, Hacettepe, ODTÜ, Ege, Marmara, İÜ-Cerrahpaşa, Yıldız Teknik ve Dokuz Eylül üniversitelerinin yer aldığı 62 üniversite arasında DPÜ’yü zirveye taşıdı. Fakültemizin İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü mezunları da 81 üniversite arasında DPÜ’yü 5.’liğe taşıyarak önemli bir başarı elde etti.

‘HİÇBİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR’

Elde edilen başarıyla ilgili Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi şu açıklamalarda bulundu: Hiçbir başarı tesadüf değildir. Kazanılan bu başarı, Eğitim Fakültemizde verilen eğitimin niteliğinin ve kalitesinin somut bir göstergesi olmuştur. Fakültemizin bütün öğretim üyelerini tebrik ediyorum. Ayrıca başkanlığını yaptığım bölümün ana bilim dallarındaki öğretim üyesi hocalarımızı ve öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Öte yandan açıklanan listelerde iki fakülteden üç bölüm de elde ettikleri başarılarla öne çıktı. Fen Edebiyat Fakültesinin (DPÜ FEF) Kimya bölümü mezunları, 54 bölüm arasında Türkiye ikincisi, Tarih bölümü mezunlar ise 101 bölüm arasında Türkiye dördüncüsü oldu. Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesinin (DPÜ TUBİF) Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları da 35 bölüm arasında Türkiye dördüncülüğü elde etti.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *