KEYFİ UYGULAMANIN FATURASI HASTALARA ÇIKIYOR

1284

Bazı ilaç firmalarının SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan vazgeçtiğine dikkat çeken Eczacılar Odası Başkanı Cahit Ceylan, keyfi uygulamanın faturasının, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıktığını belirtti. Ceylan, kronik hastaların kullandığı çok sayıda ilaçta fiyat farkı çıkacağına da değindi

Kütahya Eczacılar Odası Başkanı Cahit Ceylan, Türk Eczacıları Birliği ve 54’üncü Bölge Eczacı Odası olarak hastalarının ilaca erişemeyeceğinden endişe duyduklarını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesindeki ilaçlar için, ilaç firmalarından belirli oranlarda kamu kurum iskontosu uygulanmasının istendiğini belirten Kütahya Eczacılar Odası Başkanı Cahit Ceylan, ilaç firmalarının da bu iskonto oranlarını uygulayarak işlem yaptığını açıkladı.

Son dönemde bazı ilaç firmalarının SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçtiğine dikkat çeken Cahit Ceylan, “Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkmaktadır.”

‘DEFALARCA SÖYLEDİK SORUN ÇÖZÜLMÜYOR’

“Defalarca gündeme getirmemize rağmen sorun çözüme kavuşmamıştır ve artarak devam etmektedir. Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmaları, şimdi de hayati önem taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden bu tutumlarını sürdüreceklerini beyan etmişlerdir”

‘AYLIK BİN TL FİYAT FARKI

Sorunun devam etmesi halinde, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden bu ilaçlar için aylık 1000 TL’yi bulacak fiyat farkları çıkacağını ifade eden Ceylan, “Bu durum hastalarımız için çok ağır bir yük demektir. İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak, halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.” Dedi.

Konunun tarafları SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen, yaşanan sorunun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirdiğine dikkat çeken Ceylan, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanacak çözüm ile ve hastaların mağduriyetinin acilen giderilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ceylan, Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odaları olarak yayınladıkları basın açıklaması ile konunun takipçisi olacaklarını ve bu durumun sorumlularına karşı sessiz kalmayacaklarını belirtti.

ŞEYMA DÖNMEZ
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *