ATA YURDU İLE KÜTAHYA ARASINDA KÖPRÜ OLACAK

587

DPÜ ve Manas Üniversitesi arasında ortak altyapı kullanımı ve araştırma merkezlerinde ortak çalışmalar yürütme imkanı sağlayacak protokole imza veren Rektör Uysal, Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı’na da katıldı. Rektör Uysal, fuarda Büyükelçi Ahmet Sadık Doğan’ı Kütahya’ya da davet etti

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesini ziyaretinde iş birliği anlaşması imzaladı ve eğitim fuarına katıldı.

Manas Üniversitesinin Senato Salonu’nda Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmirzayev ve beraberindeki heyet tarafından karşılanan Prof. Dr. Kâzım Uysal, burada DPÜ ile Manas Üniversitesi arasında iki kurum arasında eğitim, personel ve öğrenci değişimi, sahip olunan altyapıların ortak kullanımı konularında iş birliğini öngören protokole imza attı.

‘İŞ BİRLİĞİ KUVVETLENSİN MİLLETİMİZ GÜÇLENSİN’

İmzalanan protokolle ilgili olarak “DPÜ ile Manas Üniversitesi olarak güçlerimizi birleştirme ve gençlerimiz için imkanlarımızı seferber etmeye karar verdik. Eğitim iş birliği protokolümüz hayırlı olsun” diyen Rektör Uysal, Manas Üniversitesinin medya birimine verdiği röportajda şunları söyledi: “Manas bölgenin en güzel üniversitelerinden bir tanesi. Özellikle Türkiye’deki üniversitelerle iş birliği ağı en kuvvetli üniversite. Gerek personel gerekse öğrenci değişiminin en yüksek olduğu üniversite. Öğrenci ve personel değişimi ile iki üniversitenin altyapılarının ortak kullanımı, araştırma merkezlerinde ortak çalışmalar gibi konularda bugün iki üniversite arasında bir protokol imzalandı. İnşallah bundan sonra DPÜ ile Manas Üniversitesinin iş birliği daha da güçlenecek. Kırgızistan ve Türkiye iş birliği daha da kuvvetlensin ve milletimiz daha da güçlensin. Bunun altyapısının da üniversitelerin oluşturması temennisiyle büyün Kırgızistan halkına, soydaşlarımıza kardeşlerimize selam gönderiyorum.”

Ziyareti kapsamında Maarif Ajansı tarafından Manas Üniversitesinde düzenlenen Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı’na da katılan Prof. Dr. Uysal, fuarın açılış kurdelesini Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ve Maarif Ajansı Temsilcisi Hasan Pehlivan’la birlikte kesti.

BÜYÜKELÇİ DOĞAN’I KÜTAHYA’YA DAVET ETTİ

Fuarda Kırgız öğrencilerle sohbet eden ve DPÜ standını da gezen Rektör Uysal, “Burası kendimizden bir parça. Burası ata yurdumuz. Maarif Ajansı’nın ev Manas Üniversitesinin buradaki çalışmalarını görme şansı elde ettim ve bugün düzenlenen bu fuar çok hareketli geçiyor ve gelecek adına büyük bir ümit vadediyor. Bu hizmetler devam ettikçe yani biz görevimizi yaptıkça inşallah kardeşlik bağlarımız pekişecek. Birliğimiz, beraberliğimiz daha da güçlenecek ve geleceğe beraber umutla bakacağız. Bu anlamda büyükelçimizin de önemli destekleri oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Prof. Dr. Uysal, fuarda Büyükelçi Ahmet Sadık Doğan’a DPÜ’nün anahtarını hediye etti ve kendisini Kütahya’ya davet etti.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *