ORMANLARI İHA KORUYACAK

619

Türkiye’nin en fazla ormanlık alana sahip beşinci ili Kütahya’da yangınla mücadelede için dev bir adım atıldı. Bayraktar TB2 İHA’nın olası bir yangında Kütahya semalarında görev alacağını açıklayan Vali Çelik, Bayraktar TB2 İHA’nın Zafer Havalimanında, yangın söndürme helikopterinin Tavşanlı’da konuşlandırıldığını belirtti

Kütahya’da orman yangınlarıyla mücadele hazırlık çalışmaları Vali Ali Çelik’in başkanlığında masaya yatırıldı.

Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Vali Yardımcısı Mustafa Güney ile komisyon üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda; faaliyetler, tedbirler, araç ve ekipman kapasitesi, orman yangınları ve orman yangını esnasında yapılan mücadele çalışmalarına ilişkin istişarelerde bulunuldu.

BEŞİNCİ İL KÜTAHYA

Vali Ali Çelik, Türkiye’de en fazla ormanlık alana sahip 5. il olan Kütahya’da yangınla mücadelede Bayraktar TB2 İHA’nın görev alacağını açıkladı. Vali Çelik, Bayraktar TB2 İHA’nın Zafer Havalimanında, yangın söndürme helikopterinin Tavşanlı’da konuşlandırıldığını kaydetti. 

TATBİKAT YAPILACAK

Tüm kurumların iş birliği ve koordinasyon içerisinde büyük bir titizlikle çalışacağının altını çizen Vali Çelik, toplantıda alınan kararların uygulanabilirliğinin yapılacak orman yangını tatbikatıyla test edileceğini söyledi.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar; yangınla mücadelede 464 personel, 957 gönüllü, 93 adet araç ve iş makinesinin görev alacağını söyledi. 17 gölet, 46 su toplama çukuru ve 26 havuz olmak üzere 89 adet su kaynağı oluşturulduğunu belirten Dündar, 508 mahallede traktöre monteli motopomplu su tankerinin aktif olarak kullanıldığını dile getirdi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *