DPÜ’DE AMFİLER TAMAMEN DOLDU

472

YKS yerleştirme sonuçlarına göre DPÜ yeni bir rekor kırarak açtığı kontenjanların yüzde 99, doldurdu. Ek yerleştirme ve kayıt işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte DPÜ’nün öğrenci sayısının 47 bini geçmesi bekleniyor. Rektör Uysal, DPÜ’ye yerleşen öğrencileri tebrik ederek “Hoşgeldiniz” dedi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, 2022 YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçlarına göre lisans ve ön lisans programlarında yüzde 99’luk doluluk oranına ulaştı.

DPÜ’nün lisans ve ön lisans programları için YKS kılavuzunda yayımlanan 8 bin 822 kontenjana 8 bin 750 öğrenci yerleştirildi. Bazı bölümlere kontenjan üstü yerleştirme gerçekleştirilirken, sadece birkaç bölümde boş kalan kontenjan sayısı 72 kişi oldu. Böylece DPÜ açtığı kontenjanların yüzde 99,18’ini ilk yerleştirme döneminde doldurmuş oldu.

ÖĞRENCİ SAYISI 47 BİN’İ GEÇECEK

ÖSYM tarafından açıklanan verilere göre DPÜ’nün ön lisans programlarında ilan edilen 5 bin 372 kontenjanın tamamı dolarken bazı bölümlere kontenjan üstü yerleştirme yapıldı. Lisans düzeyinde ise 3 bin 451 kontenjan ilan eden DPÜ’nün bu kontenjanlarının 3 bin 378’i dolarken sadece 72’si boş kaldı. Bazı lisans bölümlerine de kontenjan üstü yerleştirme yapıldı. Boş kalan kontenjanların da ek yerleştirme ile dolması durumunda öğrenci kayıt işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin öğrenci sayısının 47 bini geçmesi bekleniyor.

DPÜ’YE 8 BİN 750 YENİ ÖĞRENCİ

2022-2023 eğitim-öğretim yılında DPÜ’ye yerleşen öğrenci sayısında önceki yıllara oranla rekor seviyeye ulaşıldı. Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Bu yıl DPÜ’nün 30. yılı. Bu akademik yıl öncesinde eğitim-öğretim planlamamızla ilgili önemli bir değişiklik yaptık ve Kütahya il merkezindeki tüm birimlerimizi Evliya Çelebi Yerleşkemize topladık ve yeni dönemi hep birlikte karşılayacağız. İlçelerimizde yer alan akademik birimlerimizde müthiş bir doluluk oranına ulaştık. İlçelerle beraber yüzde 99’u aşan doluluk oranıyla DPÜ yeni bir rekor daha kırdı. Daha şimdiden 8 bin 750 öğrencimiz kayıt yaptırmaya hak kazandı. Bu öğrencilere özel yetenek sınavıyla ve ek yerleştirmeyle gelecek yeni öğrencilerimiz de katılacak.” dedi.

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçları ile DPÜ’ye yerleşen öğrencileri tebrik eden Rektör Uysal, “üniversite hayatlarında başarılar diliyor ve ‘Kütahya Dumlupınar Ailesi’ne hoş geldiniz’ diyorum.” şeklinde konuştu.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *