VAKIF KATILIM KÜTAHYALILAR’LA BULUŞTU

541

Vakıf Katılım’ın Kütahya’daki ilk şubesi hizmete girdi. Açılışta konuşan Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, “Uzman kadromuz ve çözümlerimizle bireysel müşterilerimizin yanı sıra KOBİ’lere de hizmet vereceğiz” dedi.

KOBİ’LERE FİNANSAL DESTEK SUNACAK

Katılım finans dünyasına yeni bir soluk getiren Vakıf Katılım’ın Kütahya’daki ilk şubesi hizmete girdi. Bireysel müşterilerin yanı sıra KOBİ’lere de finansal destek sunacak olan Vakıf Katılım’ın Kütahya Şubesi’nin açılışına Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, KUTSO Başkanı İsmet Özotraç, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Ünal, Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, İl Özel İdare Genel Sekreteri Murat Koyak,  Keramika Genel Müdürü Emin Yüce, Güral Porselen Genel Müdürü Naci Pekcan, PTT Başmüdürü Ramazan Özdoğru, Vakıf Katılım üst yöneticileri ve Kütahyalılar katıldı.

‘’GFT İLE İŞLETMELERİMİZİN YANINDAYIZ’’

Açılış töreninde konuşan Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, kuruldukları 2016 yılından bu yana katılım bankacılığında yaptıkları atılımlarla büyük başarılara imza attıklarını belirtti. Osman Çelik, şunları söyledi: “Sektöre yenilik katacak ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine önem veriyoruz. Bu kapsamda hizmete aldığımız Garantili Fon Transferi, (GFT) yeni nesil dijital ödeme yöntemi olarak sektörde yerini aldı. Çekin, senedin çok daha ötesinde olan GFT’yle mal ve hizmet alımı yapan işletmelere garantörlük yapıyoruz. Satım yapan işletmelere de vadesi gelmeden önce alacaklarını diğer ödemeleri için dijital olarak transfer edebilmelerini sağlıyoruz. Son 2 yılda Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 5 milyar TL’ye yakın destek sağladık. Sadece KGF kefaleti dışında istihdam, imalat, ihracat ve inovasyon alanlarında faaliyet gösteren tüm KOBİ’lere uzun vadeli ve uygun maliyetlerle 10 milyar TL‘nin üzerinde kaynak desteği sunduk. Yenilenebilir enerji, tarım ve gıda, kimya ve ileri teknoloji destekli makine endüstrisi alanlarında kâr-zarar yatırım ortaklıklarına bugüne kadar 1,5 milyar TL’ye yakın fon katkısı yaptık.”

‘’YIL SONU HEDEFLERİMİZE ULAŞACAĞIZ’’

Osman Çelik, “Yıl sonunda nakdi ve gayri nakdi finansmanlarda yüzde 72 büyümeyle 140 milyar TL seviyesini aşmayı, aktif büyüklükte yüzde 55 artış kaydederek, 156 milyar TL’ye ulaşmayı hedefliyoruz. Toplanan fonlarda ise yüzde 60 büyüyerek, yaklaşık 118 milyar TL fon toplamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin Milli Altın Bankası olma hedefiyle faaliyetlerine devam ettiklerini belirten Osman Çelik, şöyle devam etti: “Altın bankacılığı ve altına bağlı ürünler, katılım finans müşterilerinin en fazla ilgi gösterdiği alanlardan biri. 2017 yılında temellerini attığımız stratejik yatırımlarla 2019, 2020 ve 2021 yıllarında Borsa İstanbul Kıymetli Maden Taşlar Piyasası’nda (KMTP) en fazla işlem hacmine sahip finansal kuruluş olduk. Ayrıca Borsa İstanbul KMTP’de ‘piyasa yapıcı’ unvanını kazanan ilk kamu bankasıyız. 2021 sonu itibarıyla yaklaşık 125 ton altın hacmine ulaştık. ‘Türkiye’nin Milli Altın Bankası’ olma vizyonuyla faaliyetlerini yürüten Kurumumuzun bu alandaki çalışmaları artarak devam edecek.”

ŞEYMA DÖNMEZ DEMİRDAŞ
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *