BİLİMİN IŞIĞINDA TARIM: ‘TÜM KÜTAHYA’YA YAYILACAK’

617

Atıl vaziyetteki 180 dönümlük araziye ekilen yağlık ayçiçeği ve tıbbi aromatik bitkilerde hasat dönemi başladı. DPÜ Rektörü Kazım Uysal, “Bu üretim sadece üniversitede kalmayacak. Ektiğimiz tüm bitkiler, tüm Kütahya’ya yayılacak” Şeklinde konuştu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından, üreticileri teşvik etmek amacıyla atıl vaziyetteki 180 dönümlük araziye ekilen yağlık ayçiçeği ve tıbbi aromatik bitkilerde hasat dönemi başladı.

DPÜ ÖNCLÜĞÜNDE GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ

DPÜ’nün Kütahya’da tarımın daha da gelişmesine öncülük yaptığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, “Üniversitemizin başlatmış olduğu tıbbi ve aromatik bittiler üretimi gayet başarılı bir şekilde gerçekleşti. Şu an hasat zamanı. Buralı ekeli çok olmadı, henüz aylar geçti. Özellikte ada çayının üretimi güzel gelişti. Bu üretim sadece üniversitede kalmayacak. Ektiğimiz tüm bitkiler, tüm Kütahya’ya yayılacak. Üniversitemiz buna öncülük edecek. Güzel bir başlangıç oldu. Bu güzel başlangıç devam edecek.” diye konuştu.

Biyoloji Bölümü’ndeki akademisyenlerin aynı zamanda araştırma da yaptığını ifade eden Rektör Uysal, “Buraya yağlık ayçiçeği de ektik. O da çok başarılı geçti. Bu alanda ayçiçeği yoktu. Gelecek yıl, bu sene hangi ürün güzel olmuşsa onu ekerek, halkımıza göstererek ve sahiplenmesini sağlayarak yolumuza devam edeceğiz. DPÜ Biyoloji Bölümü bu bölgeye hem tıbbı aromatik bitki yetiştirecek hem de arı yetiştirecek. Üretilen ürünler şifa olacak, gelir olacak” ifadelerini kullandı.

FİDELER KÖYLÜLERE ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

Bereketli bir üretim mevsim geçirmenin sevincini yaşadıklarını belirten DPÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Süleyman Topal, “Şimdi hasat zamanı. Üreticilerimiz bu anı bir yıl, hatta nadasa kalan yerler için iki yıl beklerler. Biz 20 yıldır ekilmeyen büyük bir alana ayçiçeği ve tıbbi aromatik bitiler ektik. Rektör hocamın da söylediği gibi, bizim hedefimiz tıbbi aromatik bitkiler. Yaklaşık 100 dekarlık bir alandan ortalama 30 ton yağlık ayçiçeği bekliyoruz. Bugün emeklerimizin karşılığını aldığımız bir gün” ifadelerini kullandı. DPÜ’nün Geven köyündeki arazisinde yetiştirilen bitkilerin fideleri köylülere ücretsiz olarak dağıtılacak.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *