‘PARASI OLAN HERKES MÜTEAHHİTLİK YAPAMAMALI’

505

Yüksek kar hırsı ile her yer betona gömülmemesi gerektiğini ifade eden Jeoloji Mühendisleri Odası Kütahya İl Temsilcisi Yahya Daban, “Parası olan herkes müteahhitlik yapamamalı. Mühendis ve mimarlar mesleğin gereklerini müteahhit baskısı altında kalmadan rahatlıkla uygulayabilmeli, sağlam, estetik, güvenilir binalar yapmalıdır” dedi

Jeoloji Mühendisleri Odası Kütahya İl Temsilcisi Yahya Daban, mühendis ve mimarların doğaya zarar verecek projelerden kaçınmaları gerektiğini belirtti.

Şehirlerin betona boğulmamış, yeşil alan, park, bahçe, sosyal hizmet alanları, ulaşım, bisiklet yolları, yürüyüş yolları gibi yapıların da yer aldığı yaşanabilir ve huzurlu şehirler olması gerektiğini ifade eden Yahya Daban, “Mühendis ve mimarlarımız doğaya zarar verecek, doğayı tahrip edecek projelerde yer almaktan ve bunları uygulamaktan kaçınmalıdır. Özellikle jeoteknik açıdan sorunlu zeminleri bir takım iyileştirme yöntemleri uygulayarak yapılaşmaya açmak, buralara bina dikmek yerine, sağlam, sorunsuz, tarımsal açıdan verimsiz bölgelerde yapılaşmaya gidilmelidir. Tarım alanları kesinlikle imara açılmamalıdır” dedi.

‘BETONARME TEK ÇÖZÜM DEĞİL’

Betonarme tek çözüm olamadığına dikkat çeken Yahya Daban, ”Şehirleşme sözünden ne anladığımız çok önemlidir. Betonarme vazgeçilmez değildir. Geleneksel yapı yöntemleri de teşvik edilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır. Yüksek kar hırsı ile her yer betona gömülmemelidir. Parası olan herkes müteahhitlik yapamamalı. mühendis ve mimarlar mesleğin gereklerini müteahhit baskısı altında kalmadan rahatlıkla uygulayabilmeli, sağlam, estetik, güvenilir binalar yapmalıdır. Bugün binlerce mühendis ve mimarımız vardır. Büyük projeler sadece büyük firmalara dağıtılıp geçilmemeli, yereldeki mühendis, mimar, hatta esnafın bu projelere katkı vermesi sağlanmalıdır. Türkiye’de işgücü açığı bulunmaktadır. Özellikle inşaat sektörüne yönelik teknik eleman, işini iyi bilen, iyi yapan usta sıkıntısı çekilmektedir” diye konuştu.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *