KURULUŞUN VE KURTULUŞUN ŞEHRİ SADECE KÜTAHYA!

339

“Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Kütahya” cümlesinin hukuki tapusunu alan AK Parti 28. Dönem Kütahya Milletvekili aday adayı İsmail Tosun, bundan sonra Afyon ya da Bilecik’in kurtuluşun şehri, kuruluşun şehri sıfatlarını kullanamayacağını vurguladı. Tosun, “Değerlerimize biz sahip çıkmazsak başkaları çıkar” dedi

AK Parti 28. Dönem Kütahya Milletvekili aday adayı İsmail Tosun, “Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Kütahya” cümlesinin patentini aldı. MÜSİAD başkanı olduğu dönemde başlattı çalışmanın Mart ayının başında sonuçlandığını açıklayan İsmail Tosun, kuruluşun ve kurtuluşun şehri olan Kütahya’nın her zaman tarihi ile övünmüş bir il olduğunu vurguladı.

‘BİZİM DEĞERLERİMİZİ SAHİPLENDİLER’

Osmanlı’nın Domaniç’te kurulduğunu; Türkiye Cumhuriyeti’nin de Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde yapılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile kurtulduğunu hatırlatan Tosun, “Tarihi coğrafya içindeyiz. Biz bununla övünürken bazı illerimiz de yakın çevre bizim sahip olduğumuz bu değerleri sahipleniyor.” Dedi. Afyon’un Kurtuluşun Şehri, Bilecik’in ise Kuruluşun Şehri sıfatını kullandığına değinen Tosun, iki şehrin Kütahya’nın kullandığı bu değerleri sahiplendiğine değindi.

CÜMLENİN TESCİLİ YAPILDI

“Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Kütahya” cümlesinin tescilinin yapılması için kendi müracaat etmeden önce bazı büyük kuruluşlara gittiğini dile getiren Tosun, “Bu talebim reddedildi. Bu işler basit işler dendi. Ben de İsmail tosun olarak kendi adımla tescil için Türk Patent Enstitüsüne müracaat ettim. 1.5 yıllık süreçte itirazlar oldu. Avukatlarımız cevaplar verdi. “Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Kütahya” cümlesinin tescili yapıldı. Bir cümle için daha başvuruda bulunduk, hukuki işlemleri devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri” cümlesinin Afyon ve Bilecik’te kullanılmaması konusunda Afyon Valiliği, Afyon Belediyesi, Afyon TSO, Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi, Bilecik TSO’ya gerekli uyarı yazıların hazırlandığına dikkat çeken Tosun, “Artık bu cümlenin Kütahya’ya ait olduğu ve kullanılmasının müsaade edilemeyeceği konusunda noterden gerekli uyarıları göndereceğiz.” Dedi. Tosun, Belediye Başkanı Alim Işık’a “Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Kütahya” cümlesini şehrin girişine ve çıkışına asılması için ricada bulunacağını belirtti.

‘TÜM İSİM HAKLARINI DEVREDECEĞİM’

Bu cümleyi Kütahya’ya hediye ettiğini dile getiren Tosun, “Belediyemiz Valiliğimiz TSO ve STK’larımız olmak üzere herkesin kullanımına sunuyorum. Hiçbir şey talep ediyorum. Ben zamanı geldiğinde Belediye Valili ve Sanayi odasına tüm isim haklarını devredeceğim. Şahsım adına almadım.” Dedi. Biz değerlerimize sahip çıkmadığımız zaman başkalarının sahip çıktığını vurgulayan Tosun şu ifadeleri kullandı: “Kütahya Zafer Havalimanı açılırken biletlerde Kütahya Zafer Havalimanı denmesine diğer şehirler “Burası bir bölgesel havalimanı” diye itiraz etmişti. Bizim de aynı hassasiyeti göstermememiz lazım. Sahiplenmek de kanuni haklarını alarak olmadır. İnşallah Kütahya’nın hem ekonomik, hem siyasi hem de kurumsal kimliklerine faydası olur.”

ŞEYMA DÖNMEZ DEMİRDAŞ
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *